Co to jest język programowania?

Pierwsze Kroki

readTime

5 min

Co to jest język programowania?

Tak jak my ludzie, żeby móc się ze sobą komunikować potrzebujemy pewnego rodzaju systemu, który nam to umożliwi.

Tak samo w programowaniu, żeby komputer mógł dla nas coś zrobić, wykonać jakieś polecenia, musimy się z nim dogadać.

Niestety, komputery nie rozumieją polskiego chińskiego czy innych języków świata, dlatego też zostały stworzone różne języki programowania, ponieważ przeznaczone są do różnych zastosowań.

Ogólny podział języków programowania

Istnieją wysokopoziomowe i niskopoziomowe języki programowania.

Wysokopoziomowe, są łatwiejsze do zrozumienia i przyswojenia dla programistów – ponieważ przypominają język angielski.

Niskopoziomowe są dla nas zdecydowanie mniej przyjemne, ponieważ mamy tam do czynienia z abstrakcją i są one zbliżone do kodu maszynowego oraz do zerojedynkowego języka binarnego.

Najpopularniejsze języki programowania to języki wysokiego poziomu, należą do nich : C + +, C#, Java, JavaScript, PHP, Python i wiele innych.

Semantyka i składnia języków programowania czyli gramatyka i słownictwo

Nie zagłębiając się w szczegóły, język programowania składa się z semantyki i składni.

Semantyka języka programowania określa precyzyjnie znaczenie poszczególnych symboli i ich funkcję w programie. To tak jak w języku, każde słowo ma swoje znaczenie i każdy znak oraz symbol za coś odpowiada.

Składnia to nic innego jak zbiór zasad, taka nasza gramatyka, która określa, jakie słowo możemy użyć jaki znak interpunkcyjny postawić itd.

Może się to wydawać skomplikowane ale gdy zostaniesz ze mną na dłużej to już niebawem przejdziemy do praktyki i ciemność stanie się jasna.

Każdy z wymienionych języków używa innej składni, to tak jak każdy język świata ma inne słownictwo i wyrażenia oraz ma jakieś swoje cechy charakterystyczne.

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego ktoś nie mógł tego ułatwić i stworzyć jeden uniwersalny język programowania do wszystkiego ?

Już śpieszę z odpowiedzią 😉 Ponieważ każdy z nich jest przeznaczony do czegoś innego. Niektóre są bardziej lub mniej do siebie podobne, mają cechy wspólne a inne całkowicie się od siebie różnią. Jedne przeznaczone są do tworzenia natywnych aplikacji mobilnych, inne do aplikacji webowych.

Zgadza się, że rożnymi językami można osiągnąć ten sam cel, ale to tak jak z naszym językiem, najlepiej z Polakiem dogadasz się po Polsku a nie po czesku. Pewnie i tak po chwili się zrozumieją ale tak samo jest w językach programowania, mają one szerokie zastosowanie i dla stworzenia określonego oprogramowania wybiera się język lub języki, które sprostają wymaganiom i pozwolą stworzyć oprogramowanie w najkorzystniejszy sposób, uwzględniając koszty, wydajność i wiele innych czynników.

Jedno jest pewne, te języki, które są obecnie najpopularniejsze, uważane są za języki wysokiego poziomu, ponieważ muszą być przetwarzane przez kompilator lub interpretator zanim zostaną wykonane.

Który język programowania wybrać ?

To zależy ;D

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejse jest określenie celu, co chcesz osiągnąć.

Olbrzymie serwisy takie jak min. Facebook, Airbnb, Netflix, zostały stworzone za pomocą różnych języków programowania i niejednokrotnie dokonywano zmian i modyfikacji od momentu ich powstania. Tak samo Ty musisz zastanowić się co chciałbyś robić i co kręci Cię najbardziej.

Pamiętaj, że to jaki teraz wybierzesz język programowania w dalszej perspektywie nie ma większego znaczenia ponieważ dzięki temu, ze w ogóle zaczniesz, poznasz podstawy programowania, uniwersalne koncepcje, czym są zmiennie, funkcje, pętle i wiele innych, które są bardzo podobne w różnych językach programowania.

Ja sam zaczynałem od Pythona ponieważ naczytałem się, że jest to dość przystępny język na początek ponieważ opiera się o angielskie słowa i jest zrozumiały dla początkujących. Z czasem zacząłem interesować się frontendem, czyli wizualną częścią np. stron internetowych, aplikacji webowych i dlatego porzuciłem Pythona na rzecz nauki HTML, CSS i JavaScript.

Jesli czujesz się troszkę zagubiony, to może Ci pomóc rozwiązanie, autorstwa Marcina Lasoty, dostępne pod adresem https://jaki-jezyk-programowania.pl/. Klikasz start i odpowiadasz co chcesz robić i na końcu otrzymujesz orientacyjny język programowania, za pomocą którego będziesz mógł zrealizować swoje cele, które wskazałeś w odpowiedziach.

Kolejnym bardzo ciekawym źródłem jest artykuł zatytułowany : “What Programming Language Should I Learn First in 2021?“ ze strony freecodecamp, gdzie znajdziesz grafikę prowadzącą do wybrania języka programowania i różne statystyki świadczące o popularności każdego z nich.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już rozumiesz o co chodzi z tymi wsyztskimi językami programowania.

Tak jak pisałem wcześniej nie ma jednego idealnego języka, którym można zrobić wszystko. Pamiętaj też, że te języki cały czas ewoluują i jedne są rozbudowywane a inne porzucane i niewspierane.

Najważniejsze żeby po prostu zacząć a po jakimś czasie, gdy poznasz możliwości wybranego języka stwierdzisz czy wiążesz się z nim na dłużej czy wybierasz inny.

Ja polecam Ci języki Frontendowe, do których należą HTML, CSS (HTML i CSS to nie są języki programowania) i JavaScript ponieważ sam się ich uczę i z każdym dniem utwierdzam się w przekonaniu, że to był dobry wybór.

W jednym z kolejnych wpisów, opiszę podział technologii webowych oraz czym się różni frontend od backendu i jakie są ich możliwości.

Dzięki za to że jesteś i do zobaczenia w kolejnym wpisie 😉

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści