Czy branża IT jest przesycona juniorami?

readTime

6 min

Czy branża IT jest przesycona juniorami?

Spis treści

W ciągu ostatniej dekady zapotrzebowanie na specjalistów IT cały czas rosło, a wraz z nim rosły również wynagrodzenia. Firmy zajmujące się rekrutacją oraz platformy z ofertami pracy dla specjalistów z branży IT twierdzą, że ten trend utrzymuje się i nie ma co się obawiać o brak pracy.

Nie od dziś wiadomo, że najcenniejsi są oczywiście seniorzy z wieloletnim doświadczeniem. Aczkolwiek, dla juniorów miejsca w branży również nie zabraknie, ale żeby zdobyć pierwszą pracę trzeba sobie na to zasłużyć ciężką pracą i udowodnić, że inwestycja czasu i pieniędzy w takiego kandydata będzie po prostu opłacalna.

Jak nie lubisz czytać to sobie obejrzyj:

Kim jest Junior?

Kim w branży IT jest junior? Nie ma chyba takiej jednoznacznej definicji, bo tak naprawdę nie da się tego zbyt szczegółowo zdefiniować.

Jest to po prostu jeden z trzech podstawowych opisów stanowiskowych, które określają miejsce w całej hierarchii firmy z branży IT.

Seniorzy – to jak sama nazwa wskazuje, osoby bardzo doświadczone i wieloletni programiści.

Midowie to osoby pomiędzy juniorem a seniorem, czyli mają już duże umiejętności i kilka lat doświadczenia ale nie są jeszcze ekspertami.

No i juniorzy, czyli osoby, które mają najmniejsze doświadczenie w danej branży i w wielu sytuacjach potrzebują wsparcia i porad osób bardziej doświadczonych.

Czy rynek IT jest przesycony Juniorami?

Osoby, które poszukują swojego zawodu, lub nie są zadowolone z obecnej pracy niejednokrotnie słyszały o tym, jak duży potencjał drzemie w kierowaniu swoich ścieżek zawodowych właśnie w stronę nowoczesnych technologii a zwłaszcza branży IT.

Wysokie zarobki, możliwość pracy zdalnej, super hiper wypasione projekty, nowe i cenione kompetencje oraz obietnica rozwoju.

Aczkolwiek mało kto reklamując branżę IT, wspomina o realnym problemie, jakim jest duża konkurencyjność, szczególnie na stanowisko juniora.

Dla osób, które interesują się nauką programowania, konkurencja i trudność w zdobyciu pierwszej pracy niekoniecznie może się wydawać prawdziwa.

Zgadza się, że na przestrzeni ostatnich lat liczba ogłoszeń dla początkujących programistów wzrosła i ta tendencja się utrzymuje.

Z jednej strony to doskonała wiadomość dla osób, które uczą się programowania i chcą zostać na przykład programistami. Z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę znacznie większe zainteresowanie branżą IT.

Co z tego wynika? Wzrost liczby ofert pracy wcale nie przekłada się na łatwość w zdobyciu pierwszej pracy. Nie chcę Cię w żaden sposób zniechęcać do nauki programowania bo konkurencja zawsze była i będzie wysoka.

Chcę Ci tylko uświadomić, że na początku jest najtrudniej żeby zdobyć pierwszą pracę. Dlatego przy starcie trzeba włożyć najwięcej wysiłku i wyróżnić się pod względem umiejętności i kompetencji aby otrzymać szansę.

W związku z tym, że na jedno stanowisko potrafi być kilkuset kandydatów to też poczucie przesycenia ilością juniorów ma w sobie ziarnko prawdy.

Niestety panująca otoczka nad branżą IT sprawiła, że każdy próbuje swoich sił i nawet osoby po szybkim kursiku również chcą zostać programistami dlatego na samym początku nie tylko Twoje umiejętności techniczne i kompetencje są ważne.

Najpierw musisz przebić się przez tłum, żeby móc udowodnić i zaprezentować swoje skille. Dobry produkt sam się nie obroni dlatego myśl nieszablonowo i wychodź poza schematy aby dotrzeć do etapu, gdzie będziesz mógł pokazać na co Cię stać i co do tej pory zrobiłeś.

Jak zwiększyć swoje szanse na zostanie programistą?

Początkujący programiści nadrabiają zaangażowaniem a zatrudnianie juniorów jest pewną strategią rekrutacyjną, po którą sięga coraz więcej firm.

Z jednej strony to dobry sposób na pokonanie problemów z niedoborem doświadczonych specjalistów, a z drugiej strony szansa na wyszkolenie idealnego pracownika.

Kluczowym atutem młodych programistów jest to, że chętnie i szybko się uczą a do tego są bardzo mocno zaangażowani. Najważniejsze są dla nich możliwości rozwoju zawodowego i opieki mentorskiej starszych kolegów a nie owocowe czwartki, wyjazdy integracyjne, czy strefy zabawowe w firmie.

Według raportu No Fluff Jobs pracodawcy w branży IT cenią nie tylko twarde umiejętności techniczne, ale również:

Zdolność do rozwiązywania problemów i nieszablonowego myślenia,

umiejętność analitycznego myślenia, łączenia faktów i na tej podstawie szukanie rozwiązań,

Dobra energia i pozytywne nastawienie,

umiejętność realnej oceny własnych kompetencji,

proaktywność i zaangażowanie.

Duże zaangażowanie i bijąca od Ciebie determinacja może wiele zdziałać, nawet jeśli jesteś juniorem, który nie ma jeszcze wielkiego doświadczenia w branży IT.

Ważna jest również prędkość uczenia się, zdolność do przetwarzania nabytej wiedzy i do wdrażania jej w praktyce.

Juniorzy często spotykają się z paradoksem rynku pracy. Poszukiwana jest osoba z doświadczeniem na stanowisko juniorskie. Zatem jak zdobyć doświadczenie bez doświadczenia?

Wbrew pozorom, dobrze przygotowany początkujący programista ma szansę na znalezienie pracy w IT i ja jestem takim przykładem gdzie, bez żadnego doświadczenia ani ukończenia studiów informatycznych zostałem programistą.

Kluczowe znaczenie ma tworzenie własnych projektów, pisanie dużej ilości kodu i rozwiązywanie postawionych sobie problemów.

Warto już od początku korzystać z Githuba, który jednocześnie posłuży za Twoje portfolio i wizytówkę podczas weryfikacji Twoich umiejętności przez rekruterów.

Ja sam nie brałem udziału w takich wydarzeniach ale wiem, że są projekty niekomercyjne i hackathony, gdzie juniorzy mają gwarantowane kodowanie pod opieką doświadczonych specjalistów.

Rekruterzy od zawsze mówią, że oprócz wiedzy technicznej i umiejętności logicznego myślenia, oceniają także umiejętności miękkie oraz ogólne dopasowanie kandydata do zespołu, w którym miałby potencjalnie pracować.

Umiejętności pracy w zespole, nastawienie na naukę i rozwój, łatwość w komunikowaniu się oraz organizacji swojej pracy, to cechy, bez których nawet najlepszy programista nie mógłby zaistnieć na rynku pracy.

Pomimo obecnych trudności w zdobyciu pierwszej pracy, należy pamiętać, że firmy cenią nieszablonowe podejście i zaangażowanie juniorów.

Według zatrudniających, to juniorzy odznaczają się otwartością na poznawanie nowych narzędzi oraz wnoszą w struktury firmy nowe, świeże pomysły i rozwiązania.

Każdy przyszły junior powinien również sprawdzić oferty praktyk i stażów dedykowanych początkującym. Udział w praktykach sprawi, że zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe i umiejętności a może być tak, że po stażu zostaniesz zatrudniony jako junior.

Poprzez udział w praktykach i stażach możemy również zweryfikować swoje umiejętności, czyli co powinniśmy podszlifować oraz czego koniecznie się nauczyć, by nasza kariera w IT rozwijała się jeszcze efektywniej i żebyśmy byli w stanie zdobyć pierwszą pracę.

Dzięki praktykom i stażom możemy także nawiązać znajomości, które są ważne w każdej branży co w późniejszym czasie może okazać się bardzo korzystne ponieważ ktoś może Cię gdzieś polecić i wszyscy będą zadowoleni.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że żaden mid ani senior nie został nim z pominięciem etapu juniorskiego. Każdy musi kiedyś zacząć od początku, dlatego też bycie juniorem to naturalny etap w przejściu na kolejny poziom swoich umiejętności oraz na wyższe stanowisko.

Dlatego uważam, że cały czas w branży IT jest miejsce dla juniorów aczkolwiek nie jest łatwo zdobyć pierwszą pracę.

Często w życiu kieruję się takimi cytatami- “Jeśli jest ciężko to znaczy, że warto” oraz “Jeśli jest ciężko to znaczy, że idziesz w dobrą stronę”.

U mnie w przypadku nauki programowania zwłaszcza na początku też było ciężko ale było warto i dzisiaj bardzo się cieszę, że podjąłem takie a nie inne decyzje i teraz mogę pracować jako programista i realizować się.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby