Czy jesteś za stary na naukę programowania ?

readTime

3 min

Czy jesteś za stary na naukę programowania ?

Czy nie jestem za stary na naukę programowania ? Jeśli jesteś w stanie czytać ten artykuł, masz komputer i myślisz logicznie to spełniasz wszystkie warunki aby rozpocząć naukę programowania.

W nauce nowych rzeczy nie ma i nigdy nie było limitu wiekowego. Tak samo jest z programowaniem, to tylko w Twojej głowie jest takie przekonanie że programistą może zostać świeży magister, który skończył studia informatyczne a dla innych furtka jest już zamknięta.

W tym wpisie rozprawimy się z wszelkimi wątpliwościami, które podsuwa nam nasz mózg aby w jakiś racjonalny sposób wytłumaczyć to że nasza obecna sytuacja uniemożliwia nam naukę programowania.

Zapraszam do obejrzenia video, w którym szerzej omawiam kwestię wieku oraz nauki programowania 😉

Powiedziałbym że to po prostu wymówki, które blokują nas przed rozpoczęciem nauki nowych umiejętności. Tak jak z uprawianiem sportu, wiele osób uważa, że na przykład nie może biegać bo jest zła pogoda lub zaczną dopiero wtedy gdy schudną.

W taki sposób wpadamy w błędne koło, z którego ciężko się wydostać a nasz mózg tylko podsuwa nam logiczne argumenty, które pozwalają nam racjonalizować naszą decyzję. Przykładowo, nie pójdę na basen bo będę chory, no przecież nie chcę przez tydzień być przeziębiony to lepiej pozostać w statusie quo niż iść coś zrobić dla swojego zdrowia.

Tak samo jest w przypadku nauki programowania, często słyszę takie zdania gdy po tym jak ktoś narzeka na swoją pracę i zaproponuję mu naukę programowania:

„Zmiana kariery w moim wieku? Nie ma szans.”

“No co ty po 30, 40 ? Studia skończyłem dawno temu, ja już jestem za stary”

“Nie mam szans z tymi młodziakami, moje czasy świetności już minęły”

„Młodsi ludzie po prostu uczą się tych technicznych rzeczy szybciej niż ja”.

„Jestem za stary, aby nauczyć się nowego języka, a tym bardziej języka programowania”.

Posiadanie kilku siwych włosów nie ogranicza automatycznie Twojego potencjału uczenia się. Im szybciej zerwiesz z tymi wymówkami, że jesteś za stary, tym szybciej osiągniesz swój cel, czyli na przykład zostaniesz programistą.

Zostanie programistą w każdym wieku jest możliwe. Wszystko, co musisz zrobić, to spróbować…

Na początku, pomimo względnie młodego wieku ciągle się martwiłem, że jestem po prostu za stary, żeby nauczyć się programowania. Prawda jest taka, że nigdy ​​nie jesteś za stary, żeby się czegokolwiek nauczyć.

Jeśli chcesz poświęcić czas na nauczenie się nowych umiejętności, możesz nauczyć się prawie wszystkiego, na co poświęcisz swój czas i energię.

Warto zauważyć, że w 2017 roku kilkadziesiąt milionów użytkowników platformy do nauki programowania Codecademy miało 55 lat lub więcej.

Pamiętaj, że chwile, których najbardziej żałujemy, to nie te, w których próbowaliśmy i ponieśliśmy porażkę — to te, w których nawet nie spróbowaliśmy.

Zostanie programistą w każdym wieku jest możliwe. Wszystko, co musisz zrobić, to spróbować.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści