Czy łatwo nauczyć się pierwszego języka programowania?

readTime

20 min

Czy łatwo nauczyć się pierwszego języka programowania?

Obecnie programowanie i ogólnie nauka programowania jest bardzo popularna ponieważ dzisiejszy świat napędzany jest technologią a umiejętności związane z programowaniem stwarzają olbrzymie możliwości i mogą być przydatne w wielu dziedzinach.

W związku z tym, że jest to tak popularne no to mamy do wyboru wiele języków programowania oraz całą masę materiałów i źródeł wiedzy, skąd możemy się uczyć.

Przy tak wielu dostępnych materiałach i językach programowania wybór tego jednego właściwego może być przytłaczający szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają i nie wiedzą co jak i dlaczego.

W tym materiale przeanalizujemy czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji odnośnie pierwszego języka programowania do nauki biorąc pod uwagę:

  • cel jaki chcemy osiągnąć czyli co chciałbyś robić jako programista,
  • trudność języka i jego poziom skomplikowania,
  • ilość dostępnych zasobów oraz wielkość społeczności,
  • popularność i ilość ofert pracy.

Odpowiem również na pytanie czy warto uczyć się kilku języków na raz, czy lepiej zacząć od jednego i nauczyć się go porządnie, No bo jakby nie było jest to istotna kwestia, z którą mierzy się większość początkujących programistów.

Na koniec tego materiału będziesz wiedział jak wybrać odpowiedni język programowania i od czego zacząć swoją podróż związaną z nauką programowania, która mam nadzieję przyczyni się do tego żebyś w przyszłości został programistą.

Czy łatwo nauczyć się pierwszego języka programowania?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi i ciężko zdefiniować czy nauka pierwszego języka programowania będzie dla Ciebie łatwa czy trudna ponieważ składa się na to bardzo dużo czynników.

Dla jednego może być to proces krótszy i prostszy a dla drugiego może być dłuższy i trudniejszy ale koniec końców mogą osiągnąć ten sam cel.

No i o to nam właśnie chodzi żeby nie porównywać się do innych tylko dążyć do tego aby każdego dnia być lepszym od siebie z wczoraj. Czyli możesz się porównywać jedynie do siebie. Na przykład, co umiałeś tydzień temu a co potrafisz teraz. No i właśnie myśleć w tym kierunku jak wiele nauczyłeś się w ostatnim czasie.

Nie będę się skupiał na tym jaka jest twoja sytuacja ile masz czasu na naukę programowania i jakie wcześniejsze doświadczenia związane z programowaniem no bo nie o to tutaj chodzi tylko skupimy się bardziej na takich technicznych aspektach.

Bardzo ważne jest, od którego języka programowania zaczniesz ponieważ wiele języków programowania jest zaprojektowanych tak aby były przyjazne dla początkujących i łatwe do nauki bo wyróżniają się prostą składnią i łagodną krzywą uczenia się.

Chodzi tutaj o języki wysokiego poziomu do których zaliczamy między innymi popularne języki programowania takie jak Python JavaScript Ruby i inne.

Wiadomo, że programowanie wymaga innego sposobu myślenia niż te, do którego większość ludzi jest przyzwyczajona więc przestawienie swojego umysłu do logiki i struktury związanej z programowaniem i tym jak działa kod może zająć trochę czasu i wymaga myślenia abstrakcyjnego.

No bo wielu rzeczy nie da się zobaczyć tak fizycznie tylko po prostu najpierw sobie trzeba coś wyobrazić i zrozumieć jak to działa a dopiero później w wyniku wykonania kodu przez komputer widzimy rezultaty.

Aczkolwiek nie jesteśmy w stanie tak namacalnie dotknąć i zobaczyć jak to wszystko działa. Z jednej strony to dobrze bo nie musimy zagłębiać się w aspekty wykonywania kodu maszynowego przez komputer. Z drugiej strony, może to być na początku trudne do wyobrażenia sobie.

Ponadto programowanie i nauka programowania wymaga podejmowania wielu prób i musisz mieć dużą cierpliwość oraz wykazać się dużym zaangażowaniem ponieważ cały proces może zająć trochę czasu.

Ostatecznie to czy nauka pierwszego języka programowania będzie dla Ciebie łatwa, zależy od Twojej motywacji i tego jak często i jak efektywnie będziesz się uczył oraz jaki język programowania wybierzesz.

Jednak bez względu na te różne czynniki i okoliczności dzięki wytrwałości i codziennej praktyce każdy może nauczyć się programowania aczkolwiek nie każdy zostanie programistą ponieważ nie każdy posiada takie kompetencje, które pozwolą mu na spędzanie wielu godzin z kodem i ciągłe rozwiązywanie problemów.

Jak wybrać język programowania?

Masz kilka możliwości. Na początku musisz sobie odpowiedzieć na zarąbiście ważne pytanie co chcę w życiu robić no a później zacząć to robić.

Czyli odpowiadasz sobie na pytanie co chciałbyś robić a później patrzysz jaki język programowania nadaje się do tego najbardziej.

Najlepszą opcją będzie skorzystanie ze strony https://jaki-jezyk-programowania.pl/ i przejście przez ścieżkę aż do wskazania języka programowania lub znalezienie różnego rodzaju map które pomogą ci w wyborze języka programowania.

źródło: https://www.freecodecamp.org/news/what-programming-language-should-i-learn-first-19a33b0a467d/

Jeśli nadal nie będziesz wiedział co chcesz robić, lub który język programowania będzie nadawał się do tego najlepiej, no to wybierz jeden z trzech najpopularniejszych języków programowania czyli JavaScript Python lub Jave.

Ponieważ zapotrzebowanie na programistów pracujących w tych technologiach jest największe i gdy wybierzesz któryś z tych języków programowania to masz gwarancję, że będą miejsca pracy również dla juniorów.

A dodatkowo te języki stwarzają bardzo dużo możliwości i z czasem będziesz mógł wybrać w którym kierunku chcesz się specjalizować.

Na początku możesz też po prostu popróbować i pobawić się różnymi językami. Dodatkowo polecam rozejrzeć się jakie możliwości daje język i poczytać trochę w Internecie żeby nie okazało się, że za dwa lata nikt już nie będzie z niego korzystał.

Dlaczego nauka pierwszego języka programowania jest najtrudniejsza?

Nauka pierwszego języka programowania może być najtrudniejsza ponieważ składa się na to kilka czynników.

Po pierwsze masz do czynienia z nowymi pojęciami i terminologią. To tak jak uczysz się pierwszego języka obcego no i wszystko jest dla Ciebie nowe skomplikowane trudne i w ogóle na początku jest masakra.

Tak samo jest w przypadku nauki programowania ponieważ na samym początku masz styczność z wieloma nowymi pojęciami i terminologią, która odbiega od tego czym porozumiewamy się na co dzień ponieważ korzystając z języka programowania używamy takiego złotego środka pomiędzy tym czym my jako ludzie się porozumiewamy czyli takiego języka a tym co rozumie komputer czyli kodem maszynowym.

No i właśnie używamy języków programowania, które są następnie tłumaczone w odpowiedni sposób za pomocą kompilatorów lub interpreterów do języka maszynowego, który rozumie komputer i dzięki temu może wykonywać nasze polecenia.

Druga kwestia to składnia. Składnia to taka gramatyka języka programowania ponieważ każdy język posiada własną składnię i jest to zbiór reguł, które definiują sposób pisania w nim kodu.

Tak naprawdę jest to jedyna rzecz którą musisz się uczyć na pamięć no bo musisz znać te podstawowe zwroty i zasady żeby z nich korzystać i używać ich w praktyce a cała reszta w przyszłości będzie opierała się na zrozumieniu i na logicznym myśleniu.

Czyli to tak jak w matematyce na przykład musisz znać podstawowe działania matematyczne podstawowe znaki, wyrażenia i tak dalej.

Kolejna rzecz to na początku nauki możesz nie do końca rozumieć w jaki sposób ten kod będzie wykonywany i jak będzie działał. Czyli nie jesteś w stanie tak fizycznie zobaczyć jak to wszystko działa tylko musisz użyć trochę wyobraźni no bo inaczej ciężko będzie to wszystko pojąć.

Najlepszym sposobem jest porównywanie sobie różnych koncepcji programistycznych do naszego codziennego życia i takim najprostszym przykładem jest porównanie zmiennej do takiego kartonu lub pojemnika do którego możemy wrzucić różne rzeczy i one są tam przechowywane.

Za każdym razem gdy będziemy chcieli wybrać coś z tego pojemnika czyli jakąś zawartość no to odwołujemy się do tego konkretnego pojemnika, który ma swoją nazwę i dzięki temu możemy dostać tą wartość.

Ja też na początku nie rozumiałem co mogę zrobić za pomocą danego języka dlatego język JavaScript wydawał mi się najbardziej namacalny ponieważ widziałem, że na stronie internetowej gdy używam języka JavaScript to pojawiają się jakieś animacje coś się dzieje i widziałem, że okej za pomocą JS-a mogę zrobić takie rzeczy a nie do końca rozumiem co mogę zrobić na przykład za pomocą Pythona lub Javy bo to są języki backendowe ii nie do końca widziałem ten koncept co ja mogę za jego pomocą zrobić.

Kolejna kwestia to krzywa uczenia się. Warto pamiętać o tym, że zawsze ten pierwszy język programowania będzie najtrudniejszy ponieważ w tej pierwszej chwili masz największe zderzenie z nową rzeczywistością i najwięcej rzeczy jest nowych.

Później z każdym językiem i z każdą nową technologią będzie coraz łatwiej i ta nauka nie będzie zajmowała aż tyle czasu i zaangażowania tylko to wszystko będzie prostsze no bo przybyłeś już ten pierwszy etap, który jest tak naprawdę najtrudniejszy i na którym najwięcej osób odpada.

Tak naprawdę właśnie najwięcej osób poddaje się na samym początku czyli w ciągu pierwszych dwóch trzech tygodni/ miesiąca nauki programowania bo jak ktoś przetrwa ten pierwszy trudny okres no to później zazwyczaj kontynuuje naukę i widzi perspektywę, że jego wiedza rośnie i potrafi coraz więcej oraz ma motywację do tego żeby doskonalić się i w przyszłości osiągnąć swój cel czyli zostać programistą.

Czym się kierować podczas wyboru pierwszego języka programowania do nauki?

Gdy podjąłeś decyzję o nauce programowania i jesteś już po takim wstępnym etapie gdzie zapoznałeś się i w ogóle spodobało Ci się to programowanie no to chcesz podjąć decyzję o tym w którym kierunku chcesz zmierzać i jaki język programowania wybrać.

Dlatego warto zrobić to mądrze żeby później nie żałować tej decyzji no bo po co tracić czas, najlepiej od początku zająć się tym językiem, w którym będziesz chciał pracować jako programista.

Wiadomo, że to nie jest jakoś mega wiążące i w trakcie nauki jak najbardziej można zmienić język programowania ale ja wychodzę z takiego założenia, że jak się da i jeśli masz takie możliwości i wiesz co chciałbyś robić w przyszłości no to lepiej na początku wybrać taki język, który będzie najbardziej dopasowany do tego czym chcesz się zajmować.

Po pierwsze musisz określić cel czyli dlaczego chcesz się uczyć programowania?

Czy może interesuje cię tworzenie stron internetowych, może chcesz stworzyć jakieś rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją, tworzyć gry komputerowe, pisać aplikacje mobilne, a może działać na serwerze i tworzyć jakieś rozwiązania serwerowe.

Tutaj decyzja należy do Ciebie i musisz się zastanowić nad tym co chciałbyś robić w przyszłości ponieważ różne języki programowania nadają się bardziej lub mniej do różnych celów i w zależności od tego, który wybierzesz no to w takim stopniu może być on dopasowany do tego co chcesz robić w przyszłości.

Tak naprawdę nie ma uniwersalnych języków programowania, które są idealne do wszystkiego. Wiadomo, że gdy wybierzesz taki język programowania na przykład jak Python czy JavaScript to możesz go używać w wielu obszarach i daje Ci on bardzo dużo możliwości aczkolwiek żaden z języków programowania nie jest idealny.

No i dlatego mamy tak wiele tych języków ponieważ każdy do czegoś jest najlepszy lub po prostu posiada pewne predyspozycje do wykonywania określonych zadań.

Kolejna kwestia to łatwość nauki. Polecam Ci rozpoczęcie nauki od języków wysokiego poziomu ponieważ są one łatwiejsze do opanowania niż te niskopoziomowe zwłaszcza dla osób początkujących.

Dlatego też języki programowania takie jak JavaScript Python, Ruby są polecane dla osób początkujących ponieważ mają dosyć prostą składnię i są w miarę łatwe do zrozumienia dla osób początkujących, które stawiają dopiero pierwsze kroki w programowaniu.

Kolejna kwestia to popularność oraz to jak duża jest społeczność danego języka. Chodzi tutaj o to, że popularność określa to w jakich obszarach może być używany ten język i jak dużo ofert pracy jest związanych właśnie z tą technologią.

Społeczność to liczba osób, która używa tego języka programowania co przekłada się na ilość wiedzy, którą te osoby dzielą się w Internecie, Ilość materiałów różnego rodzaju, rozszerzeń, bibliotek, frameworków itd.

Dlatego im większa popularność i im większa społeczność to tym lepiej ponieważ po pierwsze są większe możliwości pod kątem zdobycia pierwszej jak i kolejnych prac a po drugie masz wiele materiałów wiedzy i źródeł skąd możesz czerpać wiedzę.

Pamiętaj o tym, że ten język programowania który wybierzesz jako pierwszy nie musi być tym, który będzie Twoim ostatecznym i tym, którego będziesz używał do końca życia.

Zazwyczaj jest tak, że na początku uczymy się jednego języka programowania żeby dostać pracę jako programista ale później na przestrzeni czasu będziesz korzystał z wielu technologii i niejednokrotnie będziesz musiał nauczyć się nowego języka programowania lub nowego frameworka i biblioteki.

Dlatego nie ma co się zbytnio przywiązywać tylko po prostu od czegoś trzeba zacząć dlatego wybieramy pierwszy język programowania.

No a z czasem będziesz poznawał ich coraz więcej i po prostu będziesz lepszym programistą.

Nie ma reguły i to nie jest powiedziane, że musisz używać kilku języków bo możesz być super specjalistą w jednym języku aczkolwiek nie jest nigdzie powiedziane, że w Twojej przyszłej pracy nie będziesz musiał się nauczyć czegoś nowego żeby po prostu realizować różnego rodzaju zadania bo technologia się zmienia.

Czy wybór pierwszego języka programowania ma znaczenie?

Tutaj zdania są podzielone ponieważ część osób uważa, że tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia to jaki język programowania wybierzesz. Po drugiej stronie inni uważają, że jednak ma to znaczenie i lepiej zdecydować, w którym kierunku chcesz podążać a następnie na podstawie tej decyzji podjąć kolejną decyzję o wyborze języka oprogramowania.

Ja jestem bardziej w tej drugiej grupie ponieważ sam wiem jak zaczynałem i trochę błądziłem bo nie wiedziałem co tak naprawdę chcę robić ale w końcu podjąłem decyzję, w którym kierunku chcę podążać. Dlaczego uważam, że wybór pierwszego języka programowania ma znaczenie?

Po pierwsze możesz podjąć niewłaściwą decyzję odnośnie tego języka, którego będziesz się uczył jako pierwszego.

Czyli możesz wybrać zbyt trudny język i w związku z tym niepotrzebnie zniechęcić się do nauki programowania na podstawie błędnej decyzji, bo po prostu wybrałeś zbyt trudny język programowania na start a istnieją łatwiejsze, których możesz również używać i których popularność jest znacznie większa a przyjemność nauki również na wysokim poziomie.

Z drugiej strony możesz wybrać taki język programowania, który jest już na wymarciu i którego obecnie się już w ogóle nie używa. Bo skąd masz wiedzieć, który język programowania będzie dobry skoro dopiero zaczynasz i stawiasz pierwsze kroki w branży IT.

Dlatego uważam, że jednak ma znaczenie to jaki język programowania wybierzesz ale właśnie pod tym kątem.

Natomiast nie ma znaczenia, od którego języka programowania zaczniesz pod tym kątem, że możesz je na początku zmieniać i tak naprawdę wiele nie stracisz.

Przykładowo ja zaczynałem od języka Python troszkę uczyłem się C++, a ostatecznie zdecydowałem się na język JavaScript.

U mnie było tak, że zaczynałem właśnie od Pythona czyli uczyłem się jakichś podstawowych koncepcji związanych z ze zmiennymi, funkcjami, pętlami i dzięki temu, że zrozumiałem to wszystko w Pythonie to później gdy zacząłem naukę programowania w JavaScripcie to wiedziałem o co chodzi i już to zrozumiałem.

Zmieniła się tylko składnia a pozostałe rzeczy były takie same. Czyli tak naprawdę niewiele straciłem bo musiałem się tylko douczyć składni a już całą koncepcję i to jak to wszystko działa, już rozumiałem.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę czynnik dostępności materiałów i źródeł wiedzy.

W zależności od tego jak popularny jest język programowania, od którego chcesz zacząć to tak dużo materiałów i ogólnie społeczności będzie w danym języku.

Mnie na przykład w przypadku języka JavaScript to właśnie przekonało, że znalazłem wiele materiałów i źródeł wiedzy, z których mogłem korzystać a w przypadku innych języków nie zawsze było tak kolorowo albo te materiały były jakieś przestarzałe lub sposób przekazu wiedzy był dla mnie nieprzystępny.

Pamiętaj, że to od jakiego języka programowania zaczniesz ma jakieś tam znaczenie ale nie jest najważniejszym czynnikiem w kontekście tego czy osiągniesz swój cel i zostaniesz programistą.

Dużo ważniejsze jest Twoje nastawienie, podejście, motywacja i ogólne zrozumienie tych wszystkich koncepcji, składni, semantyki i tak dalej niż wybranie perfekcyjnego idealnego języka programowania, który jest idealny dla Ciebie.

Czy można zmienić język programowania w trakcie nauki?

Oczywiście jak najbardziej nie ma żadnych przeciwności żeby zmienić język programowania w trakcie nauki aczkolwiek uważam, że im lepiej wybierzesz go na początku to tym lepiej dla Ciebie po prostu więcej czasu spędzisz z tym językiem i więcej wiedzy zdobędziesz właśnie związanej z tym konkretnym językiem programowania.

Na początku może się wydawać, że to będzie strata czasu i że najpierw uczyłeś się czegoś innego teraz się uczysz innych rzeczy no bo jest inna składnia inaczej to wszystko działa i może się wydawać, że to będzie strata czasu ale tak naprawdę wszystkie podstawowe koncepcje i zasady w tych wielu językach wysokopoziomowych są bardzo podobne i gdy zmienisz język programowania to przekonasz się, że tak naprawdę niewiele straciłeś.

Pamiętaj, że gdy podejmiesz już decyzję o nauce programowania to najlepiej byłoby gdybyś skupił się na jednym języku i nie przeskakiwał na kilka lub nie rozpraszał się na kilka frontów ponieważ nie chcesz takiej sytuacji, że coś będziesz potrafił z każdego języka ale tak naprawdę nic konkretnego z żadnego z tych języków.

Gdy będziesz chciał zostać programistą to będziesz aplikował na konkretną technologię lub nawet konkretny język programowania. Jeśli chcesz się przekonać jak wyglądają oferty pracy dla programistów to wystarczy że wejdziesz na takie strony jak czas https://justjoin.it/ czy https://nofluffjobs.com/pl/ i właśnie tam znajdziesz oferty pracy dla programistów.

W ofertach pracy wymienione są kompetencje i technologie wymagane na danym stanowisku. Jak łatwo można zauważyć nie ma tam wielu języków programowania w jednym ogłoszeniu jeśli posortowałeś sobie oferty pracy dla juniorów tylko zazwyczaj jest jeden lub maksymalnie 2-3 języki programowania, które zazwyczaj są ze sobą powiązane.

Przykładowo jak ktoś się uczy HTML-a no to również CSS-a i JS-a. Dlatego warto mieć to na uwadze i zazwyczaj właśnie jak będziesz szukał swojej pierwszej pracy no to musisz się skoncentrować na jednym języku lub na jednej wybranej dziedzinie.

Czyli jeśli to będzie frontend to niech to będzie frontend, jeśli backend i wybrany język to niech to będzie backend. Nie staraj się od początku być fullstackiem czyli na przykład uczyć się trochę frontendu trochę backendu no bo uważam że to zajmie bardzo dużo czasu a moim zdaniem lepszą opcją będzie nauczenie się jednej wybranej technologii lub jednego obszaru, zdobycie pierwszej pracy i rozpoczęcie pracy jako programista na tym stanowisku a następnie poszerzanie swojej wiedzy o dodatkowe obszary.

Ponieważ jeśli będziesz chciał to połączyć i od początku zostać fullstack developerem czyli zarówno ogarniać frontend i backend to zajmie to bardzo dużo czasu i również ofert pracy dla juniorów fullstacków jest bardzo mało.

Wiadomo, że idealnie byłoby gdybyś ogarniał już wszystko i byłbyś człowiekiem orkiestrą od wszystkiego no ale tak się nie da bo tej wiedzy i tego wszystkiego do ogarnięcia jest tak dużo, że nie polecam zaczynać od takiej ścieżki tylko lepiej skupić się na jednym języku programowania lub jednej technologii i podążać w tym kierunku.

Czy jeden język programowania wystarczy mi na całą karierę programistyczną?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi no bo sytuacja każdego programisty jest inna i każdej firmy, w której można pracować jest inna dlatego nie da się tak jednoznacznie odpowiedzieć, że tak będzie.

Często może być tak, że możesz używać jednego języka programowania aczkolwiek będziesz pracował w różnych frameworkach i w różnych bibliotekach.

Czyli ten kręgosłup i te najważniejsze zasady będą wywodziły się z jednego języka programowania ale pozostałe rzeczy różnego rodzaju funkcjonalności i rozszerzenia takie czy ta cała nadbudówka nad danym językiem programowania czyli frameworki i biblioteki będą się od siebie różniły czasem nawet bardzo mocno i będą miały różne zastosowania.

Dlatego może być taka sytuacja, że cały czas używasz jednego języka programowania ale korzystasz z różnych bibliotek i frameworków, które w mniejszym lub większym stopniu różnią się od siebie.

Więc niby jeden język ale pracujesz całkiem inaczej niż kolega obok, który zna ten sam język ale używa go do innych celów.

Przykładowo w firmie może być tak, że cała technologia opiera się na języku JavaScript i może być kilku programistów którzy właśnie używają tego samego języka programowania ale do różnych celów.

Czyli na przykład może być programista tworzący aplikacje mobilne, może być programista tworzący aplikację webowe, może być programista tworzący rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i Machine Learning i przykładowo może być backend developer, który używa Node.js.

No i jak widzisz z jednej strony niby wszyscy używają tego samego języka programowania ale każdy z nich używa takich frameworków, bibliotek lub środowisk uruchomieniowych które mają całkiem inne zastosowanie i można robić za ich pomocą różne rzeczy.

Z drugiej strony może być taka sytuacja, że zaczniesz od jednego języka programowania ale w danej firmie będziesz musiał nauczyć się innego języka, żeby realizować swoje zadania.

Technologia się zmienia i czasem inny język będzie bardziej dopasowany do danego projektu.

Tutaj warto mieć na uwadze to, że to nie jest tak, że im więcej języków programowania znasz to tym lepiej no bo możesz być specjalistą, super ekspertem w jednej dziedzinie i w jednym języku programowania i to też jest okej.

To nie jest wcale powiedziane, że Ty jesteś gorszym programistą tylko właśnie możesz być lepszym specjalistą w danej technologii. Tak jak są na przykład lekarze, które którzy są specjalistami w jednej dziedzinie a są tacy którzy mają kilka specjalizacji.

Czyli po prostu dużo wiedzą z każdej z tych dziedzin ale w żadnej nie są takimi super mistrzami świata.

No i to właśnie tak jak w życiu każdy przypadek jest inny i nie ma się co martwić o to na samym początku tylko po prostu wybrać taki język, który jest dopasowany do tego co chciałbyś robić w danej chwili i nie ma co za bardzo rozkminiać i przez miesiąc zastanawiać się, który język programowania wybrać.

Po prostu zastanów się nad tym co chcesz robić i do tego dopasuj najlepszy język programowania.

Podsumowanie

Gdy podejmujesz decyzje o nauce programowania to musisz podjąć również decyzję i wybrać pierwszy język programowania, od którego chcesz zacząć swoją przygodę z programowaniem.

Żeby zrobić to dobrze i później kontynuować naukę w oparciu o wybrany język programowania Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Należą do nich między innymi cel jaki chcesz osiągnąć czyli, w którym kierunku chcesz się rozwijać, popularność języka programowania społeczność i dostępność materiałów do nauki, Twoje osobiste preferencje, sytuację na rynku pracy no i możliwości jakie daje ci ten język.

Pamiętaj o tym, że wiele koncepcji i podstawowych zagadnień w wielu językach programowania jest podobnych na podstawowym poziomie ale jeśli uda ci się wybrać taki język, który będzie dopasowany do tego co chcesz robić w przyszłości no to będzie Idealna sytuacja ponieważ więcej czasu poświęcisz na poznanie tego języka i po prostu będziesz lepiej przygotowany do zdobycia pierwszej pracy.

Aczkolwiek gdy podczas nauki stwierdzisz, że to nie jest to i chcesz się uczyć innego języka to też nic złego się nie stanie po prostu będziesz musiał poduczyć się trochę składni, semantyki i tak samo będziesz kontynuował naukę.

Pamiętaj o tym, że nauka kilku języków na raz na samym początku nie jest dobrym pomysłem i lepiej wybierz jeden język od niego zacznij a później na dalszy etapach kariery gdy zostaniesz już programistą to będziesz mógł poszerzać swoją wiedzę o kolejne języki i kolejne technologie.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści