Czy nauka programowania w wieku 30, 40 lat ma sens?

readTime

15 min

Czy nauka programowania w wieku 30, 40 lat ma sens?

Cześć, W tym wpisie odpowiem Ci na pytanie czy można się nauczyć programowania po trzydziestce, po czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce?

No i czy nie jesteś za stary na naukę programowania? Ogólnie uważa się, że w branży IT są tylko osoby młode, wybitne, utalentowane i w ogóle takie super hiper, ale zazwyczaj takie młode, które zaczynają swoją pracę już od razu po liceum, zostają programistami, czy od razu kierują się na studia informatyczne i zostają programistami.

No i nie ma miejsca dla osób starszych lub takich, które się przebranżowić. No i właśnie to jest złe przekonanie, bo ja już na swojej drodze również spotkałem osoby, które się przebranżowić i były nieraz o kilkanaście lat ode mnie starsze i były po trzydziestce, a nawet po czterdziestce i bez problemu zostały programistami.

I to całe doświadczenie, które zebrały wszystkie kompetencje zdobyte w innej branży, były bardzo przydatne właśnie w branży IT.

Na początku odpowiemy sobie na pytanie dlaczego możesz zostać programistą po trzydziestce, po czterdziestce, nawet po pięćdziesiątce? A w drugiej części omówimy, co z tego wynika i jakie są konsekwencje tego, że chcesz się przebranżowić na przykład po trzydziestce 40 50. No i na co musisz zwrócić uwagę, żeby po prostu osiągnąć ten cel?

Jak nie lubisz czytać to sobie obejrzyj:

Po pierwsze, możesz zrobić to zdalnie,

Czyli nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie musisz gdzieś wyjeżdżać, dojeżdżać na jakieś kursy, szkolenia, uczestniczyć w jakimś stacjonarnym kursie, tylko po prostu możesz wszystko zrobić zdalnie, więc nie ma żadnego problemu.

Wystarczy Ci dostęp do Internetu, komputer, którego używasz na co dzień, bo nie musisz żadnego nowego sprzętu kupować do nauki programowania, ponieważ edytor kodu źródłowego Visual Studio Code, który jest bardzo dobry do nauki programowania, jak i później do ogólnie programowania jest bardzo lekkim programem i na pewno Twój komputer, którego używasz na co dzień poradzi sobie z nim.

Czyli podsumowując potrzebujesz Internetu, laptopa, edytora kodu źródłowego i przeglądarki i to wszystko.

Masz jakieś źródło dochodu i nie masz takiego dużego ciśnienia

Po drugie z pewnością jeśli masz 30, 40, 50 lat no to robiłeś coś do tej pory, czyli masz jakieś źródło dochodu i nie masz takiego dużego ciśnienia, że musisz programistą zostać w 2/ 3 miesiące, bo nie będziesz miał co włożyć do garnka, tylko sobie spokojnie możesz zaplanować ten proces nauki na rok dwa lata.

Ja proponuję tak mniej więcej sobie założyć, że to będzie trwało od półtora do dwóch/ 3 lat. Mi zajęło to około 2 lata, bo też musiałem łączyć naukę programowania z codziennym funkcjonowaniem ze służbą wojsku, więc nie było to najłatwiejsze. Aczkolwiek da się. I jeśli ktoś uważa, że się nie da, to zawsze można wstać wcześniej.

Zawsze można gdzieś tam znaleźć tą chwilę, żeby poświęcić ją na naukę programowania, zamiast robić inne rzeczy.

Skoro do tej pory miałeś jakieś źródło dochodu, no to najlepiej nie rezygnować od razu z czegoś i już nasłuchać się tych super Bootcampowców, że od razu za 3 miesiące zostaniesz programistą. Tylko sobie na chłodno założyć, że zajmie Ci to około półtora 2/ 3 lata.

Mam stabilne źródło dochodu, więc nie muszę się o to martwić, a będę się uczył programowania po prostu w wolnych chwilach.

Twoje dotychczasowe doświadczenia, kompetencje i ogólnie umiejętności, które posiadasz z innych branż mogą być bardzo przydatne w trakcie nauki programowania jak i bycia programistą

Po trzecie Twoje dotychczasowe doświadczenia, kompetencje i ogólnie umiejętności, które posiadasz z innych branż mogą być bardzo przydatne w trakcie nauki programowania jak i bycia programistą. Bo wiadomo, że programowanie to nie tylko siedzenie i klepanie kodu, ale też całe myślenie, podejście do rozwiązywania problemów.

Może być tak, że na początku będziesz programistą, ale za jakiś czas stwierdzisz, że pójdziesz bardziej w kierunku gdzieś mentoringu, gdzieś w kierunku tworzenia całej architektury i tak dalej.

Dlatego ścieżek w branży IT jest bardzo dużo i też przede wszystkim nie musisz zostać programistą. Możesz zostać programistą, ale w branży IT jest tyle stanowisk, że naprawdę nie trzeba być programistą, żeby robić fajne rzeczy. No i ogólnie w branży IT.

Dlatego te Twoje doświadczenia i umiejętności, które masz z innej branży można fajnie skomponować i połączyć z umiejętnościami programowania. I może się okazać, że dzięki temu powstanie coś wybitnego. Bo często jest tak, że właśnie gdy połączymy dwie branże, to dopiero wtedy powstaje jakiś super produkt.

Dlatego te kompetencje, które posiadasz i które zdobyłeś już na przestrzeni jakiegoś czasu, mogą być bardzo przydatne również w branży IT i możesz z pewnością je wykorzystać, a być może w przyszłości stworzysz jakiś swój produkt, gdzie połączysz swoje umiejętności związane z programowaniem, dołożysz do tego inne umiejętności z innej branży i powstanie coś wybitnego.

Twoje zdolności do zdobywania wiedzy nie są wcale gorsze od osób, które mają kilkanaście lub dwadzieścia parę lat

Tak naprawdę to te osoby mogą dopiero poszukiwać jakiś swoich skutecznych metod nauki, Mogą być troszkę zagubione na początku, a Ty skoro już masz np. 30 40 lat, to może być tak, że na przestrzeni tego czasu studiowałeś czy robiłeś inne rzeczy i musiałeś się czegoś nauczyć i dzięki temu wypracowałeś sobie efektywne metody nauki.

Wiesz w jaki sposób się uczyć, kiedy masz czas największej efektywności i umiesz to sobie odpowiednio poukładać. Patrzysz trochę z szerszego kontekstu. Na podstawie tego Twojego życiowego doświadczenia również potrafisz sobie lepiej to wszystko zaplanować.

I może to być właśnie Twoja przewaga. Bo będziesz mógł sobie ten proces nauki lepiej zaplanować. Dlatego ja wcale nie uważałbym, że ktoś po trzydziestce, po czterdziestce już ma tak zepsuty mózg, że nie jest w stanie się niczego nowego nauczyć. To jest moim zdaniem kwestia przyzwyczajeń.

Zazwyczaj przyjmuje się tak, że osoba się uczy, załóżmy do 20 któregoś roku życia, no a później to już raczej się nie idzie na studia czy po prostu zazwyczaj się uważa, że studia są dla młodych.

Aczkolwiek to jest tylko takie nastawienie i podejście, bo możesz w każdym wieku zacząć studia i nie ma żadnych ograniczeń. Więc tak samo możesz nauczyć się programowania po trzydziestce, po czterdziestce, w wieku dwudziestu paru lat.

I naprawdę nie musisz mieć 20 paru lat lub kilkunastu lat, żeby to wszystko pojąć.

Dodatkowo możesz znać język angielski na bardzo dobrym poziomie.

No bo skoro do tej pory coś robiłeś, może akurat pochodzisz z takiej branży, gdzie na co dzień używać języka angielskiego albo miałeś z nim styczność, co będzie bardzo przydatne ogólnie w nauce programowania, jak i później funkcjonowaniu i pracy jako programista.

No bo jak wiadomo język angielski jest językiem branży IT i innych branż. Może być tak, że właśnie wcześniej gdzieś zdobyłeś te umiejętności, a teraz po prostu będziesz z nich korzystać i wykorzystywać je do swojej pracy na co dzień.

Nawet jeśli nie będziesz chciał zostać programistą na etacie, bo stwierdzisz, że to co robisz odpowiada Ci, ale po prostu chcesz się nauczyć programowania, to dzięki temu będziesz mógł w jakiś sposób ułatwić, uprościć lub zautomatyzować jakieś procesy w Twojej obecnej firmie, w Twojej obecnej pracy i po prostu sobie ułatwić życie. Dlatego umiejętność programowania nie jest związana tylko z tym, że będziesz musiał iść na etat i pracować jako programista, to dodatkowo będziesz mógł świadczyć usługi jako freelancer, czyli wykonywać jakieś zlecenia na rzecz innych osób.

To dzięki temu będziesz mógł świadczyć usługi i nie tylko w Polsce, ale na przykład dla klientów zagranicznych, również pracując sobie z dowolnego miejsca jako freelancer. Tak naprawdę, jak widzisz, zebrałem trochę tych powodów, dla których możesz zostać programistą i uważam, że nie ma przeszkód tak naprawdę.

Okej, przyjmuje się, że osoby młode tylko uczą się programowania, a dla starszych już nie ma miejsca, ale to wszystko zależy od Ciebie. Zobacz, jeśli do tej pory coś robiłeś, to masz te zatrudnienie stabilne. Możesz się uczyć programowania po godzinach, Możesz to sobie spokojnie wszystko rozłożyć na etapy i dzięki temu osiągniesz swój cel.

Nie będziesz musiał cisnąć, nie wiadomo jak stresować się, spinać. Jeśli będziesz miał wystarczająco mocno motywację do tego, żeby zmienić branżę, żeby zostać programistą, no to jeśli naprawdę będziesz tego chciał i będziesz konsekwentnie się uczył, to osiągniesz ten cel. I nie ma czegoś takiego, że po trzydziestce, po czterdziestce to twój mózg już jest tak zepsuty, tak zestarzały, że on nie jest w stanie przyswoić żadnych nowych informacji i nauczyć się np. programowania.

Naprawdę zobaczysz, że jeśli zaczniesz uczyć się, to z każdą godziną, z każdą linijką kodu będziesz umiał coraz więcej i ta wiedza zacznie Ci się układać w głowie. Może na początku będzie ciężko, ale każdemu jest ciężko. To nie jest tak, że osoby młodsze mają łatwiej i że już wszystko im tak przychodzi. No nie, właśnie każdy zaczyna od poziomu 0 i nawet te osoby, które są teraz graczami, które tworzą nowe frameworki, nowe języki programowania kiedyś też zaczynam od tego poziomu 0.

No bo nie ma czegoś takiego, że ktoś się urodził i nagle wszystko umie i już jest programistą, no nie. Zaczyna od tego, że nic nie umie i pomału, pomału uczy się, aż w końcu dochodzi do poziomu eksperta.

Dlatego jeśli będziesz mocno chciał i będziesz konsekwentnie to robił, konsekwentnie się uczył, to na pewno osiągniesz ten cel. Wszystko zależy od Ciebie, a nawet jeśli nie zostaniesz programistą, nie chcesz nim zostać, to te umiejętności, które zdobędziesz będą przydatne naprawdę w wielu dziedzinach Twojego życia.

Dlatego moim zdaniem warto uczyć się programowania w każdym wieku. No i teraz przejdziemy sobie do tych troszkę mniej przyjemnych rzeczy, z którymi musisz się liczyć, jeśli będziesz chciał zostać programistą. Po trzydziestce, po czterdziestce czy w jakimkolwiek wieku.

W branży IT obecnie jest duża konkurencja

Ogólnie trzeba zacząć od tego, że w branży IT obecnie jest duża konkurencja. Może kilka lat temu była mniejsza, aczkolwiek obecnie jest duża konkurencja i zapowiada się, że cały czas będzie, bo jest coraz więcej osób, które chcą dołączyć do branży IT, więc musisz się z tym liczyć, że jest duża konkurencja i nie jest łatwo zostać programistą. Nie wierz, we wszystkie te Bootcampy gdzie obiecują Ci, że w 2 3 miesiące to już będziesz programistą.

Będziesz leżał na Bahamach na hamaku i zarabiał 15k i tam Twój obecny szef będzie mógł Ci na gwizdać.

Dlatego nie wierz w takie pierdoły, tylko na początku musisz się liczyć z tym, że jest duża konkurencja i że naprawdę nie będzie łatwo. Tak naprawdę chodzi o to czy masz umiejętności, czy masz kompetencje, które pozwolą Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów i czy po prostu będziesz miał taki poziom umiejętności i taki zestaw umiejętności, który pozwoli Ci zdobyć tą pierwszą pracę jako programista.

Wiadomo, że pierwszą pracę zdobyć jest najtrudniej. Jeśli będziesz miał te podstawy, które pozwolą Ci na zdobycie pierwszej pracy, no to później będzie coraz łatwiej, bo będziesz już w tej branży.

Ale najważniejsze jest zdobyć tą pierwszą pracę i później całe życie już kontynuować naukę. Ale musisz się przygotować na to, że łatwo nie będzie. No i nie wierzę, żeby to się zmieniło. Będzie cały czas albo tak samo, albo będzie jeszcze trudniej.

Skoro byłoby to takie super łatwe, no to nic innego byśmy nie robili, tylko wszyscy byliby programistami i leżeli na tych słynnych Hamakach i zarabiali 15k. Aczkolwiek nie jest łatwo. Nie jest tak cukierkowo, dlatego musisz się z tym liczyć.

Większość Twoich współpracowników, Twoich przełożonych i wszystkich osób w zespole będzie młodsza od Ciebie

Po drugie jeśli będziesz uczył się programowania w wieku 30, 40, 50 lat, to musisz się liczyć z tego, że większość Twoich współpracowników, Twoich przełożonych i wszystkich osób w zespole będzie młodsza od Ciebie.

No i musisz to zaakceptować. Tak naprawdę w branży IT i nie liczy się wiek, aczkolwiek liczą się Twoje umiejętności i Twoje kompetencje. Więc musisz sobie zmienić myślenie, bo ja na przykład pochodzę ze środowiska wojskowego i dla mnie miało to znaczenie ile ktoś ma stażu, jaki ktoś ma stopień, jaki ktoś ma wiek.

A tu jest tak, że może być osoba od ciebie o 10 15 lat młodsza, ale ma większe umiejętności od Ciebie i będzie zajmowała wyższe stanowisko, Może być Twoim przełożonym i może zarabiać kilka razy więcej niż Ty, dlatego trzeba się z tym liczyć. No i tak po prostu jest.

Juniorzy nie zarabiają zbyt szałowo

Moim zdaniem to jest sprawiedliwe, bo nie wynika to z czapki, tylko po prostu jest oparte na tym, jaki ktoś ma kompetencje, doświadczenie, umiejętności. No i tyle.

Kolejna rzecz to musisz się z tym liczyć, że na początku juniorzy nie zarabiają zbyt szałowo i dlatego jeśli pochodzisz z innego środowiska, do tej pory miałeś już jakieś stanowisko, czyli masz np. 30, 40, 50 lat, przez ileś naście lub kilkadziesiąt nawet lat zajmowałeś jakieś stanowiska, no to z pewnością już na jakimś poziomie dobrze zarabiałeś, aczkolwiek tutaj zaczynając jako junior musisz się liczyć z zarobkami około 3 4 tysięcy złotych na rękę i więcej prawdopodobnie nie dostaniesz.

Chyba, że będziesz jakiś super wybitny albo znajdziesz jakąś super pracę to możesz się liczyć z większymi zarobkami.

Ale na początku ja bym oscylował w granicy 3 4 tys. i takie są zarobki. No i tyle.

W jednym filmie na YT dostałem komentarz, że nawet jako pracownik fizyczny można zarobić więcej. No i tak zgadzam się, nie ma problemu. Jako pracownik fizyczny możesz zarobić więcej. To tylko kwestia czy chcesz tak pracować. Jeśli chcesz to ok. Można zarobić więcej niż junior, ale jeśli chcesz być programistą to musisz zacząć od tego poziomu juniorskiego.

Na początku zarabiać mało, a później wraz ze wzrostem Twoich umiejętności i kompetencji będziesz zarabiał coraz więcej.

Ciężko znaleźć czas na naukę programowania

Kolejna rzecz to może być Ci trudniej niż mają osoby np. które mają kilkanaście czy dwadzieścia parę lat studenci. No bo zakładam, że możesz mieć rodzinę, możesz mieć jakieś inne zobowiązania i w związku z tym może być ciężej, żeby znaleźć czas na naukę programowania.

Aczkolwiek uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych i w związku z tym, że masz prawdopodobnie stabilną pracę, to możesz sobie ten proces wydłużyć i na spokojnie uczyć się w wolnych chwilach. Dlatego musisz sobie tak poukładać życie, że jeśli zależy Ci na tym, żeby zostać programistą, to musisz sobie tak to wszystko poukładać, żeby znaleźć ten czas na naukę programowania.

Ja robiłem tak, że jeździłem do pracy na godziny np. 6:30. No to zazwyczaj wstawałem około godziny czwartej, żeby jeszcze rano mieć czas na naukę programowania. Dlatego wiadomo, że to wszystko zależy od tego, jakie masz możliwości i jak bardzo chcesz zostać tym programistą.

Mi zależało. Dlatego też nie było to dla mnie czymś nadzwyczajnym, żeby wstawać wcześnie rano, a dzięki temu miałem dodatkowy czas na naukę programowania. No i ostatnia rzecz, o której wspomnę w tym wpisie to to, że wiele osób na pewno będzie Cię zniechęcać, gdy dowiedzą się, że uczysz się programowania, bo pomyślą sobie, że gdzie Ty taki stary, po trzydziestce, po czterdziestce, po pięćdziesiątce będziesz się uczył programowania z jakimiś tam młodymi dzieciakami i będziesz coś tam robił na tych komputerach.

Mogą być to nawet osoby z twojego bliskiego otoczenia. Ale uważam, że jeśli Twoja motywacja jest na tyle duża, że bardzo chcesz zostać programistą, to ja na Twoim miejscu bym się nikogo nie słuchał. Bo wiesz, na koniec to Ty masz być szczęśliwy, a nie ktoś tam z Twojej nawet rodziny czy z bliskiego otoczenia. Chodzi o to, żebyś Ty był zadowolony, żebyś podejmował własne decyzje i liczył się później z konsekwencjami.

Czy może być to ciężkie, żeby zorganizować sobie czas na naukę programowania? Żeby to wszystko pogodzić? Może być ciężko. Nie mówię, że nie. Może być również później ciężko zdobyć pierwszą pracę, bo jest duża konkurencja. Jak najbardziej może być ciężko, ale to wszystko zależy od Ciebie, jak mocno zdeterminowany jesteś do tego, żeby to osiągnąć. I dlatego nie przejmuj się innymi osobami, które będą Cię zniechęcać do tego i mówić, że to nie ma sensu itd.

Ja też miałem wiele takich osób na swojej drodze i nawet moich wysokich przełożonych, gdzie bardzo dosadnie odradzali mi zmianę branży i pójście w kierunku IT. Argumentów było wiele, których lepiej nie przytaczać, bo większość z nich była niecenzuralna, a po drugie to są wyssane z palca i nawet osoby, które zajmują wysokie stanowiska również mają błędne przekonania na temat branży IT i ogólnie funkcjonowania programistów.

Dlatego naprawdę nie zniechęcaj się. Jeśli w trakcie nauki programowania widzisz, że to Cię kręci, interesuje i chcesz to robić, widzisz się jako programista, to idź w tym kierunku, bo tylko w taki sposób możesz osiągnąć swój cel. No i za jakiś czas okaże się czy podjąłeś dobrą czy złą decyzję. I uważam, że podjąłem jedną z najlepszych decyzji w moim życiu i naprawdę nie żałuję tego, że się przebranżowiłem i zostałem programistą.

Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że mogę pracować tak jak teraz i uczestniczyć w super projektach. Dlatego Tobie też to polecam I naprawdę nie zniechęcaj się tym, że masz 30, 40, 50 lat. Wszystko siedzi w Twojej głowie. Jeśli jesteś mocno zdeterminowany i bardzo tego chcesz to to osiągniesz. Kwestia czasu, kwestia zaangażowania i ilości napisanego kodu. No i co jeszcze więcej? Trochę szczęścia też wiadomo, że trzeba mieć, ale najważniejsze są Twoje kompetencje, umiejętności i to jaką jesteś osobą.

Także trzymam za Ciebie kciuki i powodzonka 😉

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści