Czy programista i informatyk to to samo?

readTime

3 min

Czy programista i informatyk to to samo?

Dlaczego jest tak, że gdy uczysz się programowania lub jesteś już programistą to wszyscy z rodziny i znajomych uważają Cię za tego informatyka co zna się na komputerach ? No a przy każdej okazji podrzucą Ci coś do zrobienia bo nie działa a Ty powinieneś znać się na tym no bo w końcu jesteś tym komputerowcem.

Czy programista to synonim informatyka?

Nie każdy informatyk jest programistą, tak samo jak każdy programista nie musi być informatykiem.

Programista programuje, a informatyk… Informatykuje ?

Obecnie wielu ludzi ma problem z rozróżnieniem zawodu informatyka oraz programisty.

Często Myślą, że jest to jedno i to samo, że informatyk jest programistą i na odwrót, że programista jest informatykiem. Może tak być, że jedna osoba posiada umiejętności programisty i informatyka ale nie musi wcale tak być.

Bywa tak, szczególnie wśród rodziny i znajomych że nawet jeśli powie się komuś, że jest się programistą, to inni i tak uznają, że jest to zawód informatyka albo nazywają nas komputerowcami.

Często nie wynika to z żadnej złośliwości tylko po prostu uogólnienia bo nikt spoza branży IT i tak za bardzo nie wie co my tam klikamy w komputerku więc jaka to różnica. Programista to będzie informatyk i tyle.

Pomiędzy tymi dwoma pojęciami istnieje zasadnicza różnica, nie dla każdego jednak jasna i łatwa do wskazania. Dlatego omówmy sobie po kolei czym zajmuje się informatyk a czym programista i na końcu wyciągniemy różnice.

Kim jest i co robi informatyk?

Informatyka to dziedzina nauk ścisłych i technologii, która zajmuje się ogólnie ujmując przetwarzaniem informacji. Informatyk zatem to osoba, która posiada umiejętność tworzenia, przetwarzania i przekazywania informacji przy użyciu programów komputerowych.

Zawód ten wymaga poznania budowy oraz działań wszelkich urządzeń komputerowych.

Ponadto informatyk potrafi wykorzystać wiedzę w praktyce i dlatego wie jak przeinstalować system operacyjny, dołożyć pamięci RAM w PC, skonfigurować drukarkę i wiele innych rzeczy, które związane są z fizyczną budową komputera jak i jego prawidłowym funkcjonowaniem.

W dzisiejszych czasach stanowisko informatyk kojarzy się z urzędem lub innymi instytucjami publicznymi dlatego coraz częściej odchodzi się od tej nazwy i przekształca w specjalistę IT.

Istnieje wiele profesji w dziedzinie komputerowej i to właśnie na nich mówi się “Informatycy” lub co gorsza komputerowcy.

Do najważniejszych można zaliczyć m.in. administratora systemów komputerowych, administratora sieci, czy też programistę.

Do podstawowych obowiązków i kompetencji informatyka należy obsługa sieci komputerowych, zabezpieczanie tych sieci, konfiguracja urządzeń, aktualizacja oprogramowania, wprowadzanie nowych programów.

A do tych najczęstszych zadań należy podłączanie drukarki Pani Halince, Resetowanie hasła dla Pana Zbyszka i próba znalezienia rozwiązania na stwierdzenie, że u kogoś coś nie działa.

Kim jest i co robi programista?

Programowanie jest jedną z dziedzin informatyki. Dlatego te pojęcia między programistą a informatykiem są mylone bo kiedyś każdą osobę, która zajmowała się komputerami nazywano informatykiem.

Programista to osoba, która tworzy oprogramowanie w jednym lub wielu językach programowania. Mogą to być języki takie jak JavaScript, Java, Python, C++, C#, PHP i wiele więcej.

Niektórzy z programistów specjalizują się tylko i wyłącznie w jednej dziedzinie na przykład Frontendzie, Backendzie, devOpsie i wielu innych.

Programiści mogą pracować w Software Housach, bankach, korporacjach, agencjach marketingowych, startupach. Tak naprawdę wszędzie tam gdzie tworzy się rozwiązania oparte na technologii.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści