Nauka programowania i bycie programistą | Witek Pruchnicki

Nauka Programowania

Czy programista i informatyk to to samo?

rsz 1comic smart developer with keyboard 2022 11 12 13 53 10 utc

Dlaczego jest tak, że gdy uczysz się programowania lub jesteś już programistą to wszyscy z rodziny i znajomych uważają Cię za tego informatyka co zna się na komputerach ? No a przy każdej okazji podrzucą Ci coś do zrobienia bo nie działa a Ty powinieneś znać się na tym no bo w końcu jesteś tym komputerowcem. 

Czy programista to synonim informatyka?

Nie każdy informatyk jest programistą, tak samo jak każdy programista nie musi być informatykiem.

Programista programuje, a informatyk… Informatykuje ?

Obecnie wielu ludzi ma problem z rozróżnieniem zawodu informatyka oraz programisty. 

Często Myślą, że jest to jedno i to samo, że informatyk jest programistą i na odwrót, że programista jest informatykiem. Może tak być, że jedna osoba posiada umiejętności programisty i informatyka ale nie musi wcale tak być. 

Bywa tak, szczególnie wśród rodziny i znajomych że nawet jeśli powie się komuś, że jest się programistą, to inni i tak uznają, że jest to zawód informatyka albo nazywają nas komputerowcami.

Często nie wynika to z żadnej złośliwości tylko po prostu uogólnienia bo nikt spoza branży IT i tak za bardzo nie wie co my tam klikamy w komputerku więc jaka to różnica. Programista to będzie informatyk i tyle. 

Pomiędzy tymi dwoma pojęciami istnieje zasadnicza różnica, nie dla każdego jednak jasna i łatwa do wskazania. Dlatego omówmy sobie po kolei czym zajmuje się informatyk a czym programista i na końcu wyciągniemy różnice. 

Kim jest i co robi informatyk?

Informatyka to dziedzina nauk ścisłych i technologii, która zajmuje się ogólnie ujmując przetwarzaniem informacji. Informatyk zatem to osoba, która posiada umiejętność tworzenia, przetwarzania i przekazywania informacji przy użyciu programów komputerowych.

Zawód ten wymaga poznania budowy oraz działań wszelkich urządzeń komputerowych.

Ponadto informatyk potrafi wykorzystać wiedzę w praktyce i dlatego wie jak przeinstalować system operacyjny, dołożyć pamięci RAM w PC, skonfigurować drukarkę i wiele innych rzeczy, które związane są z fizyczną budową komputera jak i jego prawidłowym funkcjonowaniem.

W dzisiejszych czasach stanowisko informatyk kojarzy się z urzędem lub innymi instytucjami publicznymi dlatego coraz częściej odchodzi się od tej nazwy i przekształca w specjalistę IT.

Istnieje wiele profesji w dziedzinie komputerowej i to właśnie na nich mówi się “Informatycy” lub co gorsza komputerowcy.

Do najważniejszych można zaliczyć m.in. administratora systemów komputerowych, administratora sieci, czy też programistę.

Do podstawowych obowiązków i kompetencji informatyka należy obsługa sieci komputerowych, zabezpieczanie tych sieci, konfiguracja urządzeń, aktualizacja oprogramowania, wprowadzanie nowych programów.

A do tych najczęstszych zadań należy podłączanie drukarki Pani Halince, Resetowanie hasła dla Pana Zbyszka i próba znalezienia rozwiązania na stwierdzenie, że u kogoś coś nie działa. 

Kim jest i co robi programista?

Programowanie jest jedną z dziedzin informatyki. Dlatego te pojęcia między programistą a informatykiem są mylone bo kiedyś każdą osobę, która zajmowała się komputerami nazywano informatykiem.

Programista to osoba, która tworzy oprogramowanie w jednym lub wielu językach programowania. Mogą to być języki takie jak JavaScript, Java, Python, C++, C#, PHP i wiele więcej. 

Niektórzy z programistów specjalizują się tylko i wyłącznie w jednej dziedzinie na przykład Frontendzie, Backendzie, devOpsie i wielu innych.  

Programiści mogą pracować w Software Housach, bankach, korporacjach, agencjach marketingowych, startupach. Tak naprawdę wszędzie tam gdzie tworzy się rozwiązania oparte na technologii. 

Z tej samej kategorii
Nauka Programowania

Czy łatwo nauczyć się pierwszego języka programowania?

Nauka Programowania

Dlaczego Technologiczni Giganci Masowo Zwalniają Programistów? 

Nauka Programowania

Czy nauka programowania w wieku 30,40 lat ma sens?

Nauka Programowania

Czy branża IT jest przesycona juniorami?