Czy programista musi znać angielski?

readTime

5 min

Czy programista musi znać angielski?

Obecnie język angielski stał się ważnym narzędziem komunikacji we wszystkich dziedzinach i zawodach. Branża IT również nie jest wyjątkiem a powiedziałbym, że tutaj angielski jest must have.

Gdy wiele osób pyta jaki język wybrać na początek mając nadzieję na szybką i konkretną odpowiedź to zazwyczaj mówi się, żeby zaczęli od języka angielskiego.

Jeśli nie lubisz czytać to sobie obejrzyj

Jak najbardziej się z tym zgadzam Bo bez względu na to czym będziesz się zajmował jako programista czy będzie to frontend, backend devops czy cokolwiek to wszędzie tam angielski będzie wymagany.

Dlatego prawie niemożliwe jest nauczenie się programowania bez znajomości angielskiego. Okej no może i mógłbyś się nauczyć bo jest wiele materiałów po polsku i w innych językach również ale cokolwiek będziesz robił i pisał, wszystko to będzie po angielsku, nawet nazwy zmiennych.

Ja jestem tego zdania, żeby podstaw programowania uczyć się w języku ojczystym bo jest po prostu łatwiej. Chodzi o to, że jak nie wiesz czym jest zmienna lub funkcja i ktoś zacznie Ci to tłumaczyć w obcym języku to poziom skomplikowania rośnie.

Ale jeśli masz już ogarnięte podstawy to szukanie informacji po angielsku będzie dobrą umiejętnością ponieważ jako programista, rzadko kiedy będziesz szukał czegoś po polsku, bo po prostu angielskich materiałów jest o wiele więcej i są lepszej jakości.

Dlaczego programiści muszą znać angielski?

Większość zasobów i dokumentacji jest w języku angielskim

Jeśli znasz już jakieś języki programowania lub dopiero zaczynasz, możesz usłyszeć od wielu instruktorów lub kogoś, kto uczy Cię programowania, że musisz przeczytać dokumentację aby lepiej zrozumieć to co robisz.

Uważam to stwierdzenie za bardzo prawdziwe i wiadomo, że najlepiej rozwiązań szukać u źródła. Obecnie robię projekt w Gatsby i cały czas korzystam z dokumentacji.

Chociaż często dokumentacja jest nudna i rozwlekła, ma wszystko, czego potrzebujesz, zamiast oglądania tutoriali, które czasami nie obejmują wszystkiego. Ale jest inny problem z dokumentacją, szczególnie dla osób, które nie mówią dobrze po angielsku.

W dokumentacji użyto wielu skomplikowanych terminologii, co może prowadzić do nieporozumień i utrudnić zrozumienie idei. Chociaż programiści dołożyli wszelkich starań, aby napisać dokumentację tak dostępną dla wszystkich, jak to tylko możliwe, niektóre żargonowe słowa i tak mogą się tam pojawiać.

Dlatego pomimo tego że możesz znać angielski i tak wielokrotnie będziesz musiał skorzystać z tłumacza, żeby zrozumieć co dane słowo oznacza.

Społeczność programistów to głównie osoby anglojęzyczne

Jedną z ważnych umiejętności, którą powinien posiadać programista, jest umiejętność zadawania pytań. Niemal każdy programista natknie się na problem, którego nie byłby w stanie rozwiązać samodzielnie.

Ta umiejętność jest ważna, ponieważ zadając pytanie, należy je jasno wyjaśnić, aby ludzie mogli zrozumieć twoje błędy i problemy, ponieważ szczerze mówiąc, zrozumienie kodu innych osób jest naprawdę trudne.

Stackoverflow, medium, artykuły, jak i po prostu randomowe wyniki wyszukiwania to tylko niektóre przykłady, w których można uzyskać odpowiedzi na swoje problemy i są one właśnie w języku angielskim.

Oferty pracy

W dzisiejszych czasach wiele firm zaczęło zatrudniać programistów zdalnie. Dzięki temu mogą rekrutować nie tylko lokalnie, ale także z innych części świata. Wyobraź sobie, że pracujesz zdalnie w firmie z kraju o wyższym kursie waluty. Oznacza to, że jesteś w stanie zarobić więcej niż twoi znajomi pracując na rynku krajowym.

Coraz częściej ta sytuacja się zmienia i firmy same tworzą swoje oddziały w krajach, gdzie koszty zatrudnienia programistów są niższe, a przez to stawki stają się konkurencyjne na arenie międzynarodowej.

Istnieje również wiele możliwości pracy jako freelancer, a większość rekruterów wolałaby komunikować się w języku angielskim.

Jakie dodatkowe możliwości daje dobra znajomość angielskiego w pracy programisty?

Programiści, którzy chcą rozwijać swoją karierę zawodową — zwłaszcza ci, którzy szukają możliwości za granicą, mają tylko jedną drogę: dobra znajomość angielskiego. I nie chodzi tutaj wyłącznie o terminologię techniczną ale umiejętność komunikacji i współpracy z klientami lub innymi osobami z teamu, właśnie w tym języku.

Jeśli zamierzasz pracować w Polsce, Europie, czy jeszcze dalej na zachód to dobrze się składa bo angielski jest podstawowym językiem branży oprogramowania a zaawansowana znajomość języka angielskiego jest kluczowa dla programistów, którzy chcą konkurować na arenie międzynarodowej lub pracować w firmach o zasięgu globalnym.

Jeśli programiści muszą pracować z językiem lub platformą, której większość dokumentacji jest napisana w języku angielskim, w jaki sposób będą poprawnie komunikować się z innymi programistami lub wyjaśniać swoją pracę anglojęzycznym osobom niebędącym programistami?

Ponadto programiści bez dobrej znajomości języka angielskiego są w niekorzystnej sytuacji, gdy uczestniczą w międzynarodowych konferencjach/wydarzeniach technologicznych, w których dominującym językiem jest angielski.

Znajomość angielskiego sprawia, że jako programista czujesz się bardziej pewnie swoich umiejętności, zwłaszcza jeśli pracujesz w międzynarodowej firmie.

Dodatkowo, tak naprawdę nic Cię nie ogranicza bo jeśli masz Internet i znasz angielski to możesz znaleźć dokumentacje, wszystkie ciekawe informacje, nowości, trendy, tutoriale i wiele wiele więcej.

W przypadku międzynarodowych projektów technicznych programiści muszą komunikować się w języku angielskim z członkami zespołu, kierownikami projektów i klientami podczas spotkań i różnego rodzaju prezentacji.

No i bardzo ważna kwestia dla osób, które uczą się programowania i chcą zostać programistami to kiedy ubiegasz się o pracę, podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej, oprócz umiejętności miękkich i technicznych, komunikacja w języku angielskim jest również bardzo często jest weryfikowana i może decydować o zatrudnieniu.

No a jak wiadomo, im lepiej wypadniesz i im lepszy będziesz od innych no to będzie większa szansa na zdobycie tej pierwszej pracy.

Na jakim poziomie musi być Twój angielski?

Nie będę się tutaj wymądrzał i określał, że musisz mieć B2, C1 czy coś takiego. Najważniejsze to umieć się komunikować w tym języku i czytać oraz słuchać ze zrozumieniem.

Komunikacja przyda Ci się wszędzie, począwszy od obcokrajowców w teamie po klientów itd. Natomiast czytanie i słuchanie, przede wszystkim do zdobywania wiedzy i wyszukiwania rozwiązań.

Podsumowując

Znajomość angielskiego to obecnie raczej oczywista umiejętność a nie coś nadzwyczajnego. Pamiętaj aby przygotować CV w języku angielskim bo nawet polskie firmy również tak się komunikują.

Ja na początku wysłałem CV po polsku i dostałem prośbę o dosłanie wersji angielskiej. Dlatego nie popełniaj mojego błędu i jeśli ogłoszenie jest po angielsku to w takim języku się komunikuj i wysyłaj CV.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby