Czy nadal warto uczyć się programowania w 2023 roku?

Pierwsze Kroki

readTime

6 min

Czy nadal warto uczyć się programowania w 2023 roku?

Zastanawiasz się, czy w 2023 roku nadal warto rozpocząć przygodę z programowaniem? W tym wpisie omówię wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość branży IT i zawodu programisty oraz w jaki sposób możemy z niej korzystać.

Ponieważ sztuczna inteligencja nieustannie ewoluuje i przekracza kolejne granice w ostatnich latach, możesz się zastanawiać - Czy nadal warto uczyć się programowania w 2023 roku?

Jeśli jesteś na rozdrożu swojej kariery i rozważasz samodzielną naukę programowania, studia informatyczne lub jakiś bootcamp programistyczny to czy naprawdę jeszcze warto?

Zacznijmy od tego, że sztuczna inteligencja nie jest czymś, czego należy się obawiać. W rzeczywistości powinna być postrzegana jako kolejny element rozwoju technologii, a programiści jako osoby, które tworzą te technologie.

Rosnące obawy

Świat technologii stoi w obliczu ciągłej ewolucji, ale jedna z najbardziej znaczących zmian w ostatnich latach pojawiła się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (AI).

Obejmuje to sztuczną inteligencję, taką jak ChatBoty, wszelkie narzędzia smart a w ostatnim czasie nagłośniejsze rozwiązanie czyli ChatGPT.

Wraz z jej rosnącą popularnością, wśród przyszłych programistów rosną obawy o to, czy umiejętność programowania będzie uważana za cenną umiejętność w 2023, 2024 roku i później.

Sztuczna inteligencja w programowaniu

Sztuczna inteligencja czyni postępy w wielu dziedzinach, ale w szczególności w uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego.

Dzięki temu komputery są teraz w stanie wykonywać bardziej złożone zadania, które kiedyś uważaliśmy za niemożliwe do wykonania przez maszyny.

Sztuczna inteligencja znalazła również zastosowanie w kodowaniu i jest wykorzystywana do różnych celów. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do automatycznego generowania kodu w oparciu o wymagania użytkownika, dzięki czemu proces rozwoju jest szybszy i bardziej wydajny.

Może zoptymalizować kod pod kątem lepszej wydajności, identyfikując i naprawiając wąskie gardła znalezione w kodzie.

Jednym z najlepszych zastosowań sztucznej inteligencji w programowaniu jest to, że można ją zastosować do automatyzacji procesu testowania, czyniąc go szybszym i dokładniejszym.

Błędy występują w kodzie programistów na całym świecie, ale sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do wykrywania i naprawiania błędów, zmniejszając czas i wysiłek potrzebny na debugowanie.

Ponadto sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do rozumienia i przetwarzania ludzkiego języka, ułatwiając komunikację z komputerem i pisanie kodu przy użyciu języka naturalnego.

Może z łatwością analizować duże ilości danych, aby tworzyć prognozy i zalecenia dotyczące rozwoju oprogramowania.

Wreszcie, może być używana do monitorowania i utrzymywania systemów oprogramowania, identyfikując i naprawiając problemy, zanim staną się krytyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów w celu usprawnienia procesu tworzenia oprogramowania.

Czy istnieje przyszłość dla programowania w erze sztucznej inteligencji?

Mając na uwadze wszystkie cele wykorzystania sztucznej inteligencji w programowaniu, możesz zastanawiać się, czy jest jeszcze miejsce dla nowych programistów, zwłaszcza tych którzy nie są po studiach informatycznych.

Spróbuj jednak spojrzeć na to z zupełnie innej perspektywy - ponieważ narzędzia i platformy oparte na sztucznej inteligencji mogą zwiększyć produktywność, jakość i wydajność tworzenia oprogramowania.

Zatem sztuczna inteligencja może pomóc programistom ale nie zastąpi nikogo od razu. Dla przykładu autopiloty w samolotach stosowane są od kilkudziesięciu lat a i tak nadal wolimy gdy “ za sterami” siedzi pilot - człowiek.

Mając to wszystko na uwadze, należy zrozumieć, że ostatecznie żadna sztuczna inteligencja nie może zastąpić programistów. Wiedza na temat programowania i technologii jest nadal niezbędna do efektywnego korzystania z platform takich jak ChatGPT, ponieważ należy wiedzieć, jak zadawać właściwe pytania. Ponadto ChatGPT może być wykorzystywany jako narzędzie do nauki, aby pomóc ludziom w nauce pojęć programistycznych i doskonaleniu umiejętności programistycznych.

Platformy AI mogą generować duże fragmenty kodu, a tym samym zastępować i zautomatyzować niektóre procesy. Mogą więc zastąpić w prostych zadaniach człowieka ale tylko do pewnego stopnia.

Bez względu na to, jak szybko działa, AI nie ma do końca pojęcia co robi, po prostu wstawia najbardziej prawdopodobne znaki na podstawie dostępnych danych.

W dającej się przewidzieć przyszłości programiści będą musieli sprawdzać i weryfikować kod napisany przez boty.

Sztuczna inteligencja może stworzyć nowe role zawodowe

Pojawienie się sztucznej inteligencji nie zatrzymało branży programistycznej. W rzeczywistości nadal ewoluuje, a nowe role zawodowe są tworzone, aby sprostać wymaganiom stale zmieniającej się technologii.

Jedną z tych ról jest trener AI, osoba odpowiedzialna za opracowywanie i szkolenie modeli AI. Inną nową rolą jest analityk danych, który analizuje i interpretuje duże ilości danych w celu wydobycia spostrzeżeń i opracowania modeli predykcyjnych. Inżynierowie uczenia maszynowego są również bardzo poszukiwani, ponieważ pracują nad projektowaniem, rozwijaniem i utrzymywaniem systemów uczenia maszynowego.

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana jako jedno z narzędzi do wspólnego uczenia się online. Ostatecznie programowanie jest złożoną i kreatywną dziedziną, która wymaga ludzkiej inteligencji i wiedzy. Narzędzia AI, takie jak ChatGPT, mogą z pewnością poprawić tzw. developer experience, czyniąc je zautomatyzowanym, szybszym i prostszym, ale nie mogą zastąpić ludzkiej inteligencji.

Sztuczna inteligencja, przy wszystkich swoich możliwościach generowania działającego kodu, nie może zrozumieć architektury ani funkcjonowania systemu żadnej konkretnej firmy, a człowiek będzie potrzebny do dostosowania kodu do określonej specyfiki.

Ponadto Chat-GPT jest inteligentny tylko w takim stopniu, jak osoba, która prosi go o zrobienie czegoś. Innymi słowy, jeśli programista nie wie dokładnie, o co zapytać, wyniki nie będą zadowalające.

Zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na ludzi, którzy potrafią projektować, rozwijać i utrzymywać złożone systemy oprogramowania. Narzędzia AI mogą nawet przynieść motywację do nauki tym osobom, które utknęły na poziomie uczenia się, ponieważ mogą pomóc z łatwością pokonać niektóre przeszkody.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałem Twoje wątpliwości i już nie będziesz dłużej zastanawiać się tylko zabierzesz się do nauki.

Pamiętaj, że zawsze jeśli jest ciężko to znaczy, że warto i z pewnością będzie tak w przypadku nauki programowania, jeśli się nie poddasz i osiągniesz swój cel czyli zostaniesz programistą.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści