Ile czasu zajmuje nauka programowania?

readTime

7 min

Ile czasu zajmuje nauka programowania?

Może zastanawiasz się właśnie nad nauką programowania i nie wiesz ile zajęłoby Ci czasu przyswojenie niezbędnych umiejętności, żeby dostać pierwszą pracę ?

Pomysł na naukę programowania od początku wydaje się być fascynujący bo może masz już dość aktualnej pracy a zdobycie nowych i pożądanych na rynku pracy umiejętności może prowadzić do kreatywnej, satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy, o której marzyłeś.

Z jednej strony wydaje się być różowo ale w rzeczywistości tak często nie jest. Wiele osób zaczyna naukę ale niestety bardzo szybko się poddają ponieważ napotykają pierwsze trudności.

Jeśli dobrze zaplanujesz naukę podzielisz ją na proste do wykonania kroki to łatwiej będzie zacząć i pozostać na ścieżce rozwoju programistycznego, gdzie pierwszym etapem będzie zdobycie pracy jako junior developer.

Żeby coś zaplanować musimy określić ramy czasowe ale na początku pojawia się wiele pytań : jak długo trwa nauka kodowania? Od czego powinienem zacząć? Jakie języki programowania są najważniejsze? Czy powinienem uczyć się sam, czy może iść na studia lub zapisać na bootcamp?

To dopiero początek a już tyle wątpliwości.

Po to piszę te wpisy aby uświadamiać, że każdy może nauczyć się programowania, wystarczy pracowitość, regularność, konsekwencja w dążeniu do celu i niegasnący zapał do działania i rozwiązywania problemów.

Jak długo trwa nauka programowania od podstaw?

To, ile czasu zajmie Ci nauka programowania, będzie zależeć od czynników takich jak :

  1. Metoda nauki,
  2. Czas jakim dysponujesz w ciągu dnia i tygodnia,
  3. Jakiego języka programowania chcesz się nauczyć i w jakim celu, Jest jeszcze wiele innych czynników ale te wydają się być najważniejsze na początku

Istnieją 3 główne metody nauki programowania.

  • Samokształcenie- nauka na własną rękę (6 – 18 miesięcy)
  • Bootcamp programistyczny (3-9 miesięcy)
  • Tradycyjne studia informatyczne (3-5 lat)

Podane ramy czasowe są jedynie czysto teoretycznym odniesieniem do czasu potrzebnego na przyswojenie podstaw i koncepcji programowania umożliwiających znalezienie pracy na stanowisku juniora. Logiczne jest, że osoba, która poświęci na naukę 25 godzin tygodniowo z większym prawdopodobieństwem zdobędzie pierwszą pracę w krótszym terminie, niż ktoś ktoś kto ściemnia i poświęca tylko sobotę na naukę.

Nauka na własną rękę

Samodzielna nauka zwykle zajmuje około 6-18 miesięcy konsekwentnej pracy, aby uzyskać poziom wiedzy i umiejętności pozwalający na zdobycie pracy. Samokształcenie ma swoje wady i zalety, zresztą tak jak wszystko. Sam jesteś sobie okrętem sterem itd.

Oznacza to, że możesz uczyć się w wolnym czasie i korzystając ze źródeł wiedzy, które uważasz za najbardziej przydatne dla Twojego indywidualnego stylu uczenia się. Wymaga to jednak wysokiego poziomu samodyscypliny, jeśli chcesz odnieść sukces.

Samemu musisz zaplanować w każdym tygodniu czas na naukę, ćwiczenie i ciągłe praktykowanie. Przy tej metodzie nauki, nikt Cię do niczego nie zmusza i wszystko zależy od Ciebie, nie ma na kogo nawet zrzucić odpowiedzialności- Polecam tą metodę dla mocno zmotywowanych osób z wysoką samodyscypliną.

Tradycyjne studia informatyczne

Tradycyjne studia informatyczne nauczą Cię bardzo wiele zagadnień związanych z informatyką. Poznasz różne języki programowania, dogłębnie zrozumiesz algorytmy, koncepcje programistyczne i wiele teorii związanej ze światem IT. Wydaje się to najlepszy wybór bo zdobywasz wiedzę techniczną i masz wykształcenie kierunkowe.

Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich a szczególnie nie dla tych, którzy planują po jakimś czasie się przebranżowić. Są inne sposoby na naukę programowania i tak samo bez studiów informatycznych można zostać programistą, w krótszym czasie.

Bootcampy programistyczne

Biorąc udział w Bootcampie teoretycznie możesz nauczyć się programowania w krótkim czasie. Sporo osób wybiera tą ścieżkę, lecz jest jeden haczyk. Zazwyczaj cena takiego kursu wynosi co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. W ramach kursu masz dostęp do mentora, zajęcia są bardzo intensywne i jest ich cała masa. Wielokrotnie bootcampy zawierają gwarancję zatrudnienie po pozytywnym zaliczeniu wszystkich etapów.

Podobnie jak w przypadku samokształcenia, nauka programowania za pośrednictwem bootcampu wymaga pewnego poziomu samodyscypliny. Uczestnicy kursu muszą być bardzo zdeterminowani bo tempo jest wysokie a szkoda byłoby zmarnować zainwestowane pieniądze.

Ja natomiast polecam taką ścieżkę nauki programowania, którą sam wybrałem. Mianowicie, było to połączenie samodzielnej nauki z korepetycjami z doświadczonymi programistami. Samodzielna nauka to też nie wyglądała tak, że uczyłem się trochę tego trochę tamtego tylko zrobiłem research i wybrałem najlepsze kursy, które konsekwentnie przerabiałem.

Dodatkowo co najmniej 2 razy w tygodniu miałem korepetycje z programowania, gdzie miałem okazję zrozumieć wszystkie kwestie, które nie były przeze mnie w pełni zrozumiałe.

A dlaczego tak ? Bo sprawdziłem cenę bootcampu, na przykład dla javascript developera było to 11 tys złotych. Podzieliłem to przez 70 zł, czyli tyle ile średnio kosztowały mnie korepetycje. Dało mi to 157 lekcji. Czyli jeśli chciałbym mieć zajęcia 2 razy w tygodniu to starczyłoby na 18 miesięcy nauki.

Co muszę wiedzieć przed nauką JavaScript? Czy są jakieś warunki wstępne? Czy muszę znać HTML, aby nauczyć się JavaScript?

Najlepiej, jeśli przed rozpoczęciem nauki programowania w języku JavaScriptu nauczysz się HTML-a i CSS-a, przynajmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka HTML i CSS pomoże Ci zrozumieć pewne kwestie związane z samym językiem JavaScript. Strona internetowa, zasadniczo opiera się na tych 3 technologiach i cały czas zachodzą interakcje pomiędzy nimi. W przypadku nauki Frontendu, naturalnym kierunkiem rozwoju po HTML i CSS jest język programowania JavaScript.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza

Czas jaki zajmie Ci nauka programowania zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego zaangażowania. Wiadomo, że każdy ma inną sytuację i często wydaje nam się, że na coś nie mamy czasu. Też tak myślałem ale znalazłem na to rozwiązanie. Najprostsze i najlepsze, czyli wstawanie wcześnie rano i rozpoczynanie dnia od wykonania najważniejszych spraw. Nauka programowania przez ostatnie dwa lata była dla mnie najważniejszą kwestią więc nie raz wstawałem o 4 żeby co najmniej 2 godzinki poświęcić na naukę programowania.

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie czasu na naukę każdego dnia. Taki zabieg pozwala Ci wyrobić nawyk ciągłej nauki i dodatkowo lepiej się wtedy koncentrujesz. Pamiętaj aby w czasie nauki wyłączyć wszystkie Facebooki, Messengery itd. To jest czas od którego zależy Twoja przyszłość, więc warto go nie marnować, tylko wykorzystać jak najefektywniej.

Ja poświęcałem każdego dnia co najmniej 3 godziny na naukę, czasami udawało mi się uczyć nawet przez 10 godzin, oczywiście z rozsądnymi przerwami. Jeśli naprawdę chcesz zostać programistą, to zobaczysz jak nauka potrafi wciągnąć i nawet nie będziesz wiedział kiedy przeleciał cały dzień.

Wybierz konkretny język programowania lub ścieżkę i nie skacz z kwiatka na kwiatek

Ważne jest, aby jasno określić cele nauki przed jej rozpoczęciem, zwłaszcza jeśli zamierzasz uczyć się samemu. Chcesz nauczyć się Pythona? A co z Javą? A co z Ruby on Rails a może Javascript? To są wszystkie pytania, które należy sobie zadać, zanim zaczniesz swoją przygodę z programowaniem.

Jeśli jesteś całkowicie początkującym, ja zalecam rozpoczęcie nauki programowania od HTML, CSS, JavaScript i ewentualnie Pythona.

Przesłanie motywacyjne dla początkujących

Nauka programowania niejednokrotnie może być dla Ciebie trudna. Podczas swojej podróży na pewno napotkasz wyzwania i przeszkody. Najważniejsze to iść do przodu i się nie poddawać. Pamiętaj, że każdy programista, zaczynał kiedyś z takiego samego miejsca jak Ty, czyli od początku.

Nikt nie rodzi się programistą. Lubię przykład z dzieckiem i nauką chodzenia. Jeśli w pewnym momencie dziecko nie podniosłoby się po upadku i dalej nie próbowało chodzić, to nigdy nie opanowałoby tej umiejętności. Tak samo jest z nauką każdej nowej umiejętności. Jeśli coś Ci nie wyjdzie to podnieś się i próbuj dalej, aż do skutku 😉

Praktyka i robienie projektów jest kluczem do utrzymania wiedzy i umiejętności na dłużej.

Uczenie innych to doskonały sposób na przypomnienie i jeszcze lepsze zrozumienie materiału. Dodatkowo możesz zorientować się ile jeszcze nie wiesz.

Pamiętaj, że przyrost wiedzy i umiejętności nie jest liniowy. Zdarzają się wzloty i upadki, ale staraj się być każdego dnia o 1 % lepszy od siebie z wczoraj, a z czasem zobaczysz duże postępy.

Unikaj nauki na pamięć i skup się na nauce rozwiązywania problemów. Przygotuj się na ciągłą naukę i spróbuj zakochać się w procesie uczenia się bo jeśli wybierzesz ścieżkę zawodową jako programista to nigdy nie przestaniesz się uczyć.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści