Jak znaleźć pracę jako programista bez doświadczenia?

readTime

9 min

Jak znaleźć pracę jako programista bez doświadczenia?

Od dłuższego czasu uczysz się programowania ale zastanawiasz się co musisz zrobić żeby wygrać wyścig i dostać pierwszą pracę jako programista, bez wcześniejszego doświadczenia?

Nie martw się większość początkujących programistów ma taką samą sytuację i nie ma innej opcji tylko trzeba przezwyciężyć trudności i przez to przejść.

Ja również byłem w tym samym miejscu co Ty teraz ponieważ samodzielnie uczyłem się programowania od zera moje wcześniejsze doświadczenia z komputerem polegały na obsłudze przeglądarki internetowej i programów MS Office.

Pomimo braku jakiegokolwiek wcześniejszego doświadczenia komercyjnego związanego z programowaniem osiągnąłem swój cel i dostałem pierwszą pracę jako programista.

W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami i poradami abyś nie musiał powtarzać moich błędów tylko skutecznie zrealizował swoje cel i dostał pracę jako programista.

Czy bez doświadczenia można zostać programistą?

Oczywiście że tak, ponieważ każdy programista, który teraz jest seniorem lub na jakimkolwiek innym poziomie zaawansowania to również zaczynał od tego, że nie miał doświadczenia i musiał zdobyć swoją pierwszą pracę.

Czyli tak naprawdę każdy zaczyna bez doświadczenia bo bez względu na to czy studiujesz informatykę, ukończyłeś bootcamp programistyczny lub zdecydowałeś o samodzielnej nauce programowania, w każdym przypadku zaczynasz od zera.

Wiadomo, że jeśli jesteś pasjonatem i rozpocząłeś edukację związaną z programowaniem już wcześniej czyli na przykład wybrałeś technikum Informatyczne albo uczyłeś się programowania na własną rękę już o wiele wcześniej no to jak najbardziej jesteś w lepszej sytuacji. Aczkolwiek w tych przypadkach tak samo, w którejś chwili zaczynałeś od zera bez wcześniejszego doświadczenia.

Dlatego polecam żebyś nigdy nie porównywał się do innych osób no bo tak naprawdę nie wiesz w jakiej one są sytuacji, ile mają czasu na naukę programowania, jak szybko przyswajają wiedzę, kiedy rozpoczęły naukę i wiele więcej. Więc nie porównuj się do innych tylko patrzę na siebie z wczoraj z takim nastawieniem, Jak duży progres poczyniłem I co umiem dzisiaj a czego nie umiałem wczoraj czy tam dwa tygodnie.

Tylko takie porównywanie się ma sens bo dzięki temu widzisz czy robisz progres. Każde inne porównywanie się do innych nie ma sensu i możecie Ci tylko zniechęcić do nauki programowania. Dlatego odpuść sobie i nie słuchaj bajkowych faktów o tym jak ktoś został programistą w trzy miesiące a bootcampowo marketingowe brednie całkowicie olej.

Wielu programistów zaczynało tak jak Ty i ja, czyli nie byli na żadnych wcześniejszych stażach związanych z programowaniem tylko na pewnym etapie nauki zdecydowało o rozpoczęciu poszukiwania swojej pierwszej pracy w branży IT.

Dlatego bez doświadczenia można zostać programistą. Wiadomo, że jeśli miałeś możliwość wcześniejszego stażu i możesz już wpisać doświadczenie komercyjne do swojego CV to prawdopodobnie masz trochę większe szanse na zdobycie pracy.

Aczkolwiek tak jak napisałem wyżej nie ma reguł i wielu programistów zaczyna bez doświadczenia i gdy wyróżnią się na tle innych to dostają pierwszą pracę i dopiero tam zdobywają swoje pierwsze doświadczenia komercyjne.

Pamiętaj, że zostanie programistą bez wcześniejszego doświadczenia wymaga dużego zaangażowania, wielu godzin nauki i ciężkiej pracy. Ale jedno jest pewne – warto. Warto podjąć ten trud, wyjść ze swojej strefy komfortu i przez wiele miesięcy dzień w dzień uczyć się programowania bo to jakie będziesz miał możliwości pracując jako programista, są trudne do porównania z innymi zawodami.

Nie znam osoby, która żałowałaby ropoczęcie nauki programowania aż do zdobycia pierwszej pracy. Natomiast znam wiele osób, które albo szukają wymówek żeby nie rozpocząć nauki albo żałują, że poddały się zbyt szybko bo po prostu zniechęciły się już na samym początku nie wierząc w siebie i swój potencjał.

Decyzja należy do Ciebie, ja postanowiłem spróbować bo nie lubię niczego w życiu żałować i wszystko traktuję jako lekcję na przyszłość. Zrealizowałem swój cel i pracuję teraz całkowicie zdalnie, pracuję ze świetnymi ludźmi tworząc innowacyjne rozwiązania i jestem po prostu szczęśliwym człowiekiem.

Czy da się przebranżowić i zostać programistą?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, można zmienić ścieżkę kariery zawodowej i zostać programistą. Nie jest to ani proces łatwy ani krótki ale możliwy do zrealizowania, czego jestem dobrym przykładem.

Wcześniej, zanim zostałem programistą, ukończyłem studia wojskowe a następnie zostałem dowódcą plutonu. Z wielu powodów zdecydowałem o zmianie ścieżki zawodowej i rozpoczęciu nauki programowania ponieważ od zawsze interesowało mnie to ale nigdy wcześniej nie miałem odwagi i wiary w siebie, że dam radę nauczyć się programowania, całkowicie od zera.

Znalazłem wiele przykładów osób, które zaczynały w innych branżach a teraz są programistami i poznałem wiele takich osób, które wcześniej były kurierami, sprzedawcami, przedstawicielami handlowymi, budowlańcami itd. i po jakimś czasie przebranżowiły się i zostały programistami.

Uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych i tak samo jak da się przebranżowić i zostać programistą, tak samo można się przebranżowić i zostać, lekarzem, prawnikiem, wojskowym itd.

Dla jednego może być to prostsze a dla drugiego zajmować wiele miesięcy czy nawet lat ale czas i tak przeminie a to co z nim zrobimy czyli jak go wykorzystamy zależy tylko od nas.

Tutaj bardziej chodzi o nasze podejście, czyli jak bardzo nam na tym zależy i ile jesteśmy w stanie poświęcić żeby osiągnąć ten cel.

Wiadomo, że zmiana branży i ogólnie jakakolwiek zmiana nie jest niczym łatwym dla nas bo zazwyczaj zaczynamy w nowej branży całkowicie od zera. W tej branży co jesteś teraz możesz zajmować nawet wysokie stanowisko ale gdy będziesz chciał zostać programistą to zaczynasz od poziomu juniorskiego czyli od początku.

Dlatego trzeba mieć to na uwadze co oczywiście przekłada się na zarobki, zadania, poziom odpowiedzialności, profity itd.

Pierwszy krok jest najtrudniejszy dlatego ważne aby dobrze to zaplanować i nie rzucać pracy po pierwszym rozczarowaniu tylko lepiej przygotować się na wielomiesięczny etap przebranżowienia jeśli oczywiście chcesz zostać programistą.

Podejmując decyzję o przebranżowieniu pamiętaj o tych kilku rzeczach:

Najpierw sprawdź czy programowanie jest w ogóle dla Ciebie

Czyli daj sobie około miesiąca lub dwóch na rozpoczęcie nauki programowania. Wybierasz jeden z popularnych języków programowania, chyba że wiesz co dokładnie chcesz robić jako programista no to idziesz w kierunku języka programowania, który pasuje do tego najlepiej.

Nie inwestuj dużej kasy na początek tylko daj sobie czas na zapoznanie. Jeśli poczujesz, że to jest to, wówczas zaplanuj konkretnie naukę, rób dużo praktycznych projektów aż do momentu, gdy będziesz gotowy aby dostać pierwszą pracę. Jeśli uczysz się samodzielnie to dobrze byłoby mieć mentora czyli doświadczonego programistę, z którym regularnie będziesz się spotykać i zaopiekuje się on Twoją nauką programowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozpoczęciu nauki programowania to zapraszam do pobrania bezpłatnego ebooka – Nauka programowania od podstaw.

Oceń swoje obecne umiejętności i wiedzę zanim zdecydujesz czy to właściwy moment na szukanie pracy

Najlepiej gdyby zrobił to Twój programistyczny mentor albo kolega programista z większym doświadczeniem. Chodzi o to aby określić, czy masz już umiejętności i wiedzę żeby dostać pierwszą pracę czy musisz się jeszcze czegoś nauczyć i na czym masz się skupić.

Nie jest łatwo się przebranżowić bo konkurencja jest duża ale nigdy nie będzie tak, że będzie to niemożliwe

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak się wyróżnić i zostać programistą to przygotowałem 10 metod dzięki którym zostałem programistą, bez doświadczenia i ucząc się samemu, w formie bezpłatnego PDF.

Jak szukać pracy na stanowisko programisty, bez doświadczenia?

Klasycznie aplikuj za pośrednictwem portali z ofertami pracy. Przygotuj sobie dobre CV, zbuduj bogate portfolio projektów na GitHubie i wysyłaj CV wszędzie gdzie znajdziesz oferty o pracę, zgodnej z Twoją technologią lub językiem programowania. Do najpopularniejszych portali tego typu należą:

  • justjoin.it,
  • nofluffjobs.com,
  • linkedin.com
  • olx.pl/,
  • pracuj.pl,
  • gowork.pl,
  • solid.jobs,
  • bulldogjob.pl,
  • theprotocol.it,
  • grupy na Facebooku itd.

Pamiętaj o CV w wersji polskiej i angielskiej.

Bierz udział w targach pracy

Targi pracy czy inaczej nazywane dni kariery na uczelniach i w różnych innych miejscach związanych z edukacją to świetna okazja do osobistego spotkania z rekruterami i specjalistami ds. rekrutacji. Wiele firm uczestniczy w takich targach, żeby znaleźć stażystów, którzy potencjalnie zostaną juniorami. Pamiętaj, aby wydrukować sobie CV i przygotować się na potencjalną rozmowę wstępną. Dodatkowo masz możliwość podpytania rekruterów czy wszystko w Twoim CV jest czytelne, co poprawić i ogólnie podpytać o porady.

Nawiązuj kontakty z programistami

Istnieje wiele grup zrzeszających programistów i w większych miastach cyklicznie odbywają się spotkania takie jak meetupy. Możesz na nich spotkać doświadczonych programistów którzy w luźnej atmosferze dzielą się wiedzą z wybranej technologii. Jest to idealna opcja na poznanie ciekawych ludzi i budowanie kontaktów, które w przyszłości mogą okazać się Twoją szansą na zdobycie pracy jako programista.

Aplikuj bezpośrednio do firm

Wiele firm ma tak dużo zapytań i olbrzymie zainteresowanie swoimi stanowiskami pracy, że nie chcą tracić czasu i pieniędzy na szukanie kandydatów na portalach ogłoszeniowych. Zazwyczaj udostępniają oni informację o zatrudnieniu na swoich stronach internetowych, Linkedinie i w mediach społecznościowych. Warto zrobić sobie listę firm i regularnie sprawdzać lub nawet pójść o krok dalej i nawet pomimo braku otwartej rekrutacji przesłać profesjonalnego maila z załączonym CV, linkami do GitHuba itd. Nigdy nie wiesz, czy to właśnie ten mail nie przełoży się na zdobycie pierwszej pracy jako junior developer.

Podsumowanie

Podsumowując, znalezienie pracy jako programista bez doświadczenia nie jest łatwym wyzwaniem aczkolwiek jest to możliwe do zrealizowania. Sam proces nauki może być dla Ciebie olbrzymim wyzwaniem ale pamiętaj że czas i tak upłynie a to czy wykorzystasz go na realizację swoich celów i polepszenie swojej sytuacji, zależy tylko od Ciebie.

Ja też zaczynałem bez doświadczenia i wielu innych programistów również. Ty jesteś na tej samej drodze, tylko kilka kroków za nami ale jeśli cierpliwie i konsekwentnie będziesz kontynuować naukę programowania, to nie ma innej opcji niż dotarcie do celu i zostanie junior developerem.

Powodzenia w nauce i trzymam za Ciebie kciuki!

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści