Jaki Powinien Być Programista?

Pierwsze Kroki

readTime

10 min

Jaki Powinien Być Programista?

Omówię cechy charakteru które sprawią, że będziesz dobrym programistą. Będą to takie ogólne cechy które każdy programista powinien posiadać i jeśli obecnie uczysz się programowania to warto zwrócić na nie uwagę i jeśli ich nie masz to możesz zrobić krok aby je nabyć.

Jeśli nie lubisz czytać to sobie obejrzyj 😉

Kreatywne podejście do rozwiązywania problemów

Jeśli masz takie umiejętności lub taką cechę charakteru, która pozwala Ci na podchodzenie do problemów jako do wyzwań a nie do jako czegoś trudnego i ciężkiego to zdecydowanie łatwiej będzie Ci funkcjonować jako programista na co dzień.

Bo tak naprawdę każdego dnia będziesz zmierzał się z dużą ilością zadań do wykonania, które najczęściej będą problemami do rozwiązania.

Dlatego kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań i podejście do tego w taki nieco inny sposób jest moim zdaniem najlepszą metodą na to żeby się nie wypalić i cały czas różnymi metodami, na różne sposoby poszukiwać rozwiązania.

Bo tylko w taki sposób na koniec dochodzisz do celu czyli znajdujesz to rozwiązanie. Czasami możesz takie rozwiązanie znaleźć bardzo szybko ponieważ już wcześniej miałeś podobny problem ale cały czas będzie to szukanie rozwiązań do każdego zadania w nieco inny sposób i próba odnalezienia rozwiązania tej zagadki.

Kreatywność można rozumieć na różne sposoby ale dla mnie jest to poszukiwanie różnych sposobów na dojście do jakiegoś rozwiązania.

Czyli jeśli nie wychodzi jeden sposób no to próbujesz dalej próbujesz, używasz innych metod, zmieniasz narzędzia,środowisko i tak naprawdę szukasz wszędzie gdzie tylko możesz.

Dodatkowo pytasz bardziej doświadczonych osób o pomoc No i dzięki temu w końcu znajdziesz rozwiązanie.

Taka kreatywność przydaje się nie tylko w codziennym życiu programisty ale tak naprawdę w życiu każdego człowieka bo gdy pojawiają się jakieś problemy to nie patrzysz na nie jako coś trudnego i coś co cię od razu irytuje frustruje itd. tylko od razu zapala ci się taka lampka w jaki sposób to rozwiązać?

Czyli nie skupiasz się na samym problemie tylko skupiasz się na rozwiązaniu i później przekładając to na życie codzienne gdy występuje jakiś problem czy w twoim życiu prywatnym czy gdziekolwiek no to gdy masz takie podejście, że okej jest problem czyli jest zadanie do zrobienia to muszę teraz wymyślić sposób jak do tego podejść i w jaki sposób to mogę rozwiązać.

Dzięki takiemu podejściu jest znacznie łatwiej i polecam każdemu takie nastawienie do różnych problemów które występują w naszym życiu. Wiadomo, że nie wszystko się tak da, ale to co można to lepiej rozwiązywać w taki sposób.

Logiczne myślenie

Chodzi tutaj o łączenie faktów wyciąganie jakiś wniosków konkluzji a następnie wdrażanie efektywnych rozwiązań na podstawie tych danych wstępnych, które były określone na samym początku.

W codziennej pracy programisty musisz jak najbardziej korzystać z tej cechy. Czy będzie ona wyuczona czy po prostu masz taką cechę wrodzoną, no to warto ją posiadać bo bez niej bardzo ciężko będzie dojść do jakiegoś celu. Gdy nie będziesz kierował się logiką no to może na podstawie doświadczenia czy jakichś innych zmysłów będziesz w stanie rozwiązywać problemy ale zazwyczaj są to zadania polegające na tym żeby logicznie myśleć i łączyć fakty.

Można tutaj dodatkowo powiedzieć o analitycznym podejściu do rozwiązywania problemów czyli zanim w ogóle zabierzesz się do rozwiązywania jakiegoś taska to najpierw dogłębnie analizujesz ten problem żeby ułatwić sobie dalszą pracę i dzięki temu na dalszy etapach możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu.

No bo gdybyś zaczął od złych założeń, to już na początku wybierasz złą ścieżkę. Dlatego ważne jest również na początku aby zastanowić się nad samym problemem i zanim siądziesz i zanim zaczniesz pisać już ten kod to lepiej warto chwilę się zastanowić i poukładać w głowie a dopiero wtedy gdy problem jest w pełni zrozumiały wiesz co masz zrobić no to wówczas zabierasz się do roboty.

Lubisz uczyć się nowych rzeczy

Branża IT bez względu na to jaką dziedzinę wybierzesz, jest tak szeroka, że mógłbyś się uczyć całe życie a i tak wydaje mi się, że nie byłbyś w stanie nauczyć się wszystkiego. Co więcej ta technologia cały czas ewoluuje i każdego dnia pojawia się coś nowego.

Dlatego ważną cechą jest zdolność do nauki i do szybkiego przyswajania informacji.

Praca programisty polega na ciągłej nauce no i tutaj nie ma opcji żebyś stanął w miejscu. Ponieważ jeśli przestaniesz się uczyć, przestaniesz szukać nowych rozwiązań stosować nowych metod no to zostaniesz w jakimś momencie w tyle i po prostu Twoja praca nie będzie miała sensu bo firma w której pracujesz będzie z pewnością szła do przodu natomiast ty będziesz stał w miejscu i z czasem staniesz się dla firmy coraz mniej wartościowy.

Ja na przykład bardzo lubię uczyć się nowych rzeczy dlatego z przyjemnością robię takie zadania, z którymi mam styczność po raz pierwszy i uczę się nowej technologii, wykorzystuje nowe frameworki czy inne biblioteki.

Jeśli też tak masz no to super się składa, a jeśli nie jeśli nauka jest dla ciebie czymś trudnym to myślę, że już sama nauka programowania może być trudna i jeśli tego nie polubisz no to z czasem będzie jeszcze ciężej bo w pracy będziesz robił to na co dzień.

Umiejętność pracy w zespole

Kiedyś uważało się, że Programiści to osoby, które unikają kontaktu z innymi są introwertykami i tak naprawdę najlepiej to by się zamknęli ze swoim komputerem i siedzieli w jaskini.

Są nawet takie memy na ten temat, powstały koszulki, bluzy i inne śmieszki ale zdecydowanie nie jest to prawda ponieważ będąc programistą zazwyczaj musisz współpracować z wieloma osobami i tak naprawdę jest to sport zespołowy.

Wiadomo, że w zależności od firmy możesz mieć bardziej samodzielne zadania lub działać w zespole ale prędzej czy później zawsze będziesz musiał z kimś współpracować dogadywać się uzgadniać różne kwestie i podejmować wspólne decyzje.

Dlatego umiejętność pracy w grupie poszukiwania wspólnych rozwiązań i po prostu współpracy między sobą w teamie jest bardzo ważna i jeśli któryś z tych aspektów u Ciebie kuleje no to będzie ci ciężko żeby po prostu być lubianym w zespole i żeby inni chcieli Ci pomóc zwłaszcza na początku.

Jeśli chcesz zostać programistą to naprawdę nastaw się na to, że będziesz działał z innymi i kod który będziesz pisał nawet samodzielnie będzie częścią czegoś większego i dlatego będziesz również współodpowiedzialny za sukces lub porażkę tego rozwiązania, które wdrożyliście.

Skupienie na celu i cierpliwość

Już na etapie nauki programowania musisz wykazać się bardzo mocno w tych dwóch cechach czyli skupieniu na celu jeśli twoim marzeniem jest zostanie programistą no i cierpliwość żeby dotrwać w tym postanowieniu i zrealizować ten swój cel czyli zostać programistą.

Później na kolejnych etapach rozwoju zawodowego ta cierpliwość i skupienie na celu będą bardzo przydatne w twojej codziennej pracy po to żeby po prostu jak najefektywniej realizować powierzone ci zadanie i również czasem pomimo tego, że zadanie może być trudne, skomplikowane i wiele rzeczy może nie wychodzić.

Musisz przezwyciężyć to wszystko, skupić się na celu i cierpliwie dążyć do jego rozwiązania. Nie możesz poprzestać na jakimś etapie bo po prostu stwierdzisz, że nie i koniec.

Wiadomo, że będziesz miał z pewnością inne osoby do pomocy gdzie będziesz mógł się poradzić podpytać kogoś ale ważne jest to żeby nie poddawać się zbyt szybko no bo w taki sposób uczysz się najwięcej, poznajesz najwięcej narzędzi, technologii i doskonalisz swoje umiejętności w poszukiwaniu rozwiązań.

Dlatego jest to bardzo ważne i nastaw się na to żeby jak najwięcej starać się zrobić samemu a dopiero gdy dochodzisz do takiego muru i nie wiesz co dalej lub po prostu utkniesz całkowicie i no naprawdę nie możesz się ruszyć ani do przodu ani do tyłu i nie masz już więcej pomysłów a Internet się wyczerpał no to wtedy prosisz innych o pomoc i w taki sposób rozwiązujesz powierzone ci zadanie.

Pamiętaj też o tym żeby jako Junior nie być takim upierdliwym juniorem czyli takim, który ciągle zadaje pytania na wszystkie tematy. Wiadomo, że musisz na początku dowiedzieć się trochę więcej ale z czasem trzeba stawać się coraz bardziej samodzielnym i właśnie samemu dążyć do rozwiązania zadania.

No bo jeśli ciągle będziesz pytał o coś innych, to po pierwsze będziesz irytujący a po drugie pracodawca nie po to cię zatrudnił żebyś zajmował czas innym tylko żebyś w końcu samemu rozwiązywał zadania.

Pasja

Bo bez tego tak naprawdę będzie ci ciężko iść dalej i uczyć się dodatkowych rzeczy poza tym co musisz. Jeśli nie kręci cię to co robisz tylko robisz to po to żeby zarabiać pieniądze to z pewnością nie będziesz angażował się bardziej niż ponad to co musisz.

A z tego co zauważyłem, większość programistów posiada naprawdę bardzo dużą pasję do tego co robią i z dużą chęcią dzielą się swoją wiedzą, swoim doświadczeniem i poradami z osobami mniej doświadczonymi takimi jak na przykład ja, który jestem relatywnie krótko programistą.

Dlatego jeśli chcesz być programistą i chcesz robić to dobrze no to moim zdaniem pasja do tego co robisz jest bardzo ważna.

Ja mam obecnie tak, że z dużym zaangażowaniem podchodzę do tego co robię i naprawdę to lubię. Dodatkowo niedawno bo w poprzednim tygodniu zmieniłem pracę i obecnie pracuję w mocno technicznym i innowacyjnym startupie, gdzie ludzie są naprawdę mega.

Wiadomo, że nie każdy z nas jest programistą w jakimś innowacyjnym projekcie dlatego nie ma się co nastawiać, że zawsze tak będzie aczkolwiek są takie możliwości i nawet gdy robisz coś co nie jest drugim Facebookiem, to można naprawdę fajnie się w to zaangażować i mocno rozwinąć przy takim projekcie, który z pozoru może być niezbyt ambitny.

Jeśli masz pomysły i angażujesz się w to co robisz, to samemu możesz proponować różnego rodzaju rozwiązania wyszukiwać opcji i możliwości. A Jeśli twoje pomysły będą racjonalne i słuszne to zostaną z pewno zaakceptowane i również będziesz współtworzył coś większego.

Cecha osobowości Budowniczego

Tak naprawdę pisząc kod zaczynasz od jakiegoś momentu lub zaczynasz całkowicie od zera. W Każdymz tych przypadków, tworzysz coś nowego i jesteś trochę takim artystą. Dlatego między innymi Programiści wykonują pracę twórczą i mogą w pewnym stopniu optymalizować swoje podatki.

Wiadomo, że nie ma co przesadzać i iść w tym kierunku, że jesteśmy jakimiś odstrzelonymi artystami, Chociaż patrząc na niektórych to można tak uważać.

No ale już bez jajcowania to patrząc z takiej wyższej perspektywy, to programiści naprawdę są kreatorami nowej rzeczywistości bo wszystkie rozwiązania takie jak Facebook YouTube Google najpierw stanowiły jakiś pomysł a później za pomocą kodu zostały przetransformowane na działające aplikacje czy jakiekolwiek rozwiązania oparte o oprogramowanie.

Pozytywne nastawienie

Uważam że przydaje się ono nie tylko w codziennej pracy programisty ale jak najbardziej w życiu codziennym ponieważ gdy patrzymy na życie bardziej optymistycznie no to po prostu łatwiej się funkcjonuje a dodatkowo pozwala to na zachowanie radości z życia.

Właśnie może być tak że ilość tych zadań często skomplikowanych, które mogą cię na pierwszy rzut oka przerastać mogą prowadzić do tego, że w pewnym stopniu poczujesz się czy to wypalony, czy po prostu zmęczony tym wszystkim i jeszcze dodatkowo jeśli będziesz negatywnie nastawiony ogólnie do życia i do tego wszystkiego co robisz no to może być bardzo ciężko wytrwać w tym dalej i zdobywać nową wiedzę i umiejętności oraz stawać się coraz lepszym programistą.

Dlatego uważam że warto zadbać również o tę sferę życia czyli pozytywnie się nastawiać, dbać o swoją kondycję nie tylko pod względem umiejętności technicznych ale także zadbać o swoje kompetencje miękkie i aktywność fizyczną.

No bo tak naprawdę to jest wszystko połączone i jeśli któryś z tych obszarów będzie niedomagał no to w dalszej perspektywie cos może puścić i i nie będziesz miał już radości z tego co robisz .

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści