Jaki System Operacyjny Do Nauki Programowania?

readTime

7 min

Jaki System Operacyjny Do Nauki Programowania?

Spis treści

„Chcę zostać programistą, jakiego systemu operacyjnego powinienem używać?”

to pytanie, często pojawia się na początku nauki programowania. Ja też je sobie zadałem i uważam że wybór ekosystemu jest ważny i nie należy go zaniedbywać na początku swojej podróży w świecie nauki programowania

w tym materiale opowiem ci jakie mamy zasadnicze rodzaje oprogramowania komputerowego wykorzystywane przez programistów oraz czym się cechują.

Aby znaleźć najbardziej odpowiedni system operacyjny do nauki programowania, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym funkcje systemu operacyjnego.

Kryteria wyboru systemu operacyjnego do nauki programowania

Wydajność procesora, wielkość pamięci RAM, typ oprogramowania, które zamierzasz tworzyć- mam na myśli czy to będą gry czy np. aplikacje webowe i oczywiście osobiste preferencje programisty.

Skupimy się na 3 najpopularniejszych systemach ponieważ to z nich najczęściej korzystają programiści. Czyli są to Windows, macOS i Linux.

Każdy z nich ma coś co go wyróżnia i do czego nadaje się najlepiej, ale każdy może być używany niemalże do wszystkich zadań i wyzwań z którymi się zmierzysz w trakcie nauki. Musisz przyjąć takie założenie, że aby dodatkowo nie komplikować sobie samej nauki, moim zdaniem warto skorzystać z tego co mamy pod ręką.

Ale z drugiej strony jeden system będzie się nadawał bardziej np. do tworzenia gier a inny mniej. Dlatego pozwól że omówię ogólne cechy każdego z tych systemów w kontekście programowania i pracy programisty.

Czy Windows jest najlepszy do nauki programowania?

Windows jest najbardziej znanym a zarazem powszechnym systemem operacyjnym.

Do zalet Windowsa należy zaliczyć:

  • Powszechność, Wydaje mi się że przynajmniej w naszym Kraju niemalże każda osoba miała styczność z Windowsem czy to na laptopie w domu w szkole lub pracy.
  • Z pewnością jest to system intuicyjny i interfejs graficzny znacząco pomaga na początkowym etapie nauki programowania.
  • Cena. Windows 10 jest zazwyczaj zainstalowany na komputerach i jego cena nie stanowi jakiegoś olbrzymiego wydatku. Wiadomo, że Linux jest najtańszy bo darmowy aczkolwiek dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają naukę wykorzystanie tego co mają zdecydowanie będzie najlepszą opcją.
  • Programy dla Programistów – może to głupio brzmi ale jeden z najpopularniejszych Edytorów kodu źródłowego czyli Visual Studio Code został stworzony przez Microsoft, jest darmowy i posiada wiele rozszerzeń. Działa również na Maku i linuxie ale jakby nie było wywodzi się z Windowsa.
  • Łatwe aktualizacje. Dla programistów, którzy regularnie dostosowują i aktualizują swoje systemy, Windows pod tym kątem jest bardzo przyjemny. Wiadomo, że przy każdej nowej wersji coś może się wykrzaczyć no ale cóż to jest tylko oprogramowanie 😉

Minusy Windowsa:

  • Konieczność konfiguracji sterowników. Chociaż możliwość dostosowania jest jego główną zaletą, może być też uważana za jego wadę.
  • Konfiguracja działania wielu sterowników może czasami prowadzić do poważnych awarii systemu.
  • Wymuszone aktualizacje. Niejednokrotnie system operacyjny Windows narzuca się z aktualizacjami i jest w tym bardzo upierdliwy. Częściowo można to wyłączyć aczkolwiek czasem i tak nas może zmusić do pewnych aktualizacji bo coś przestaje działać.
  • Ograniczenia prędkości. W porównaniu z systemami Mac Os i Linux system Windows jest powolny pod względem uruchamiania skryptów, przechodzenia między zadaniami i kompilacji kodu.

Czy Linux będzie lepszym wyborem?

Do zalet Linuxa należą:

  • To, że jest Open Source, czyli stworzony na zasadach otwartego oprogramowania . Gdy chcesz go przetestować to nie musisz nic płacić i wykupywać licencji tylko pobierasz i możesz już działać.
  • Niezawodny. Linux jest wysoce niezawodny, chodzi mi o to, że aktualizacje nie spowodują, że system np. całkowicie się wysypie.
  • Wysoka wydajność. Linux to szybki, wydajny i lekki system operacyjny. Kod źródłowy i skrypty działają szybko, dlatego często uważany jest za najlepszy system operacyjny dla programistów. Ale tutaj taka mała uwaga- programista a osoba ucząca się programowania to dwa inne byty.
  • Jest również bardzo wydajny do pracy pod kątem bezpieczeństwa sieci.
  • Jeśli jesteś zaznajomiony z Linuxem to okej, ale jeśli nigdy go nie używałeś to uważam, że lepiej zacząć z tym czego używasz na co dzień żeby nie podnieść sobie poprzeczki zbyt bardzo, co mogłoby doprowadzić do szybkiego poddania się nauki programowania.
  • Łatwa instalacja modułów i paczek. Instalowanie skomplikowanych modułów i pakietów jest w Linuksie bardzo proste.

Wady Linuxa:

  • Sporadyczne Błędy. Ponieważ jest bezpłatny, istnieje kilka nierozwiązanych błędów, które są ignorowane, w przeciwieństwie do systemów Windows i Mac.
  • Chociaż jest niezawodny, odnotowano kilka przypadków awarii systemu, nieudanej instalacji akcesoriów, takich jak chociażby klawiatura.
  • Specyficzność. Mam na myśli to, że jeśli od tej pory korzystałeś np. z Windowsa i uruchamiasz Linuxa no to nie znajdziesz tam np. Microsoft Worda, czy Painta. Co prawda ma on wbudowany edytor tekstu no ale nie jest on tak dobry jak Word.
  • Ograniczona pomoc techniczna. Podczas gdy użytkownicy komputerów Mac i Windows mogą skontaktować się z pomocą techniczną, gdy tylko mają problem, użytkownicy Linuksa nie mogą. Dzieje się tak, ponieważ jest to darmowy system operacyjny, fundusze są ograniczone, więc nie można sobie pozwolić na wsparcie techniczne.

Zalety macOS:

  • Łatwa instalacja. Instalowanie pakietów, narzędzi programistycznych i aplikacji jest po prostu łatwe i przyjemne.
  • Zaawansowane technologicznie funkcje oraz wysoce intuicyjny system nawigacji.
  • Ułatwia wielozadaniowość. Mac jest zaprogramowany do wielozadaniowości. Jednoczesne wykonywanie wielu zadań i łatwe przechodzenie między nimi to nieodłączna cecha tego systemu operacyjnego.
  • Rozwój iOS. Dla programistów, którzy pracują nad oprogramowaniem dla produktów Apple, Mac jest najlepszym wyborem. Urządzenia, pliki i dane można łatwo synchronizować z serwerami Apple w chmurze, co ułatwia udostępnianie i przechowywanie.
  • Skuteczne wsparcie techniczne. Apple oferuje szybką pomoc techniczną z różnymi opcjami, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy.

A do wad systemu macOS możemy zaliczyć:

  • Wysoka Cena. O tym chyba nie muszę mówić. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. Mackbook pro no i w wielu przypadkach widać różnicę.
  • Brak możliwości tuningu. Nie masz możliwości dołożenia RAM-u lub pamięci po dokonaniu zakupu.

System operacyjny a dziedzina IT

Programista ogólny – bez konkretnej niszowej dziedziny

Mimo że osobiste preferencje są w tym przypadku głównym czynnikiem, twórcy oprogramowania preferują systemy macOS, Windows oraz Linux do tworzenia oprogramowania.

Niektórzy programiści utrzymują nawet dwa systemy lub mają podwójne uruchamianie. Mogą używać Ubuntu lub macOS do programowania, a Windowsa do swoich osobistych zadań lub gier. Ponadto duża liczba programistów preferuje Linuksa do celów zawodowych.

Frontend developer

Frontent developerzy i web developerzy zajmują się tworzeniem stron internetowych i aplikacji webowych, które są uruchamiane w przeglądarce internetowej, takiej jak Google Chrome, Mozilla Firefox itp.

Linux, macOS i Windows są bardzo preferowanymi systemami operacyjnymi dla Front End developerów i tutaj zbytnio nie ma reguł. Ja np. na co dzień działam w Windowsie ale dodatkowo uczę się i mam maszynę wirtualną na Linuxie ponieważ wiele serwerów właśnie działa w tym systemie dlatego jeśli chcę uczyć się również backendu to muszę ogarnąć serwer.

Backend developer

Backend to między innymi serwery, usługi, bazy danych i wiele więcej. W związku z tym backendowiec musi czuć się dobrze w tym środowisku a tak się składa, że wiele serwerów i ogólnie rozwiązań backendowych działa właśnie na Linuxie.

Dlatego backend deweloperzy muszą dobrze obsługiwać wiersz poleceń oraz różne metody komunikacji z tymi systemami. No i w tym wypadku wybór pada właśnie na linuxa. Wiadomo, że nie ma tutaj reguł no ale tak uogólniając można wybrać linuxa.

Programista aplikacji mobilnych

Na szczęście w tej niszy mamy do czynienia z tworzeniem oprogramowania na Androida lub iOS

Jeśli chodzi o Androida, co kto woli, tak naprawdę możesz tworzyć kod na Linuxie, macu jak Windowsie. Jest to możliwe z jednego powodu: Android SDK czyli zestaw narzędzi dla programistów przeznaczony do tworzenia aplikacji na platformę Android i wymagane języki (Java i Kotlin) można zainstalować i używać w systemach Linux, macOS i Windows.

Na odwrót jest Jednak w przypadku systemu iOS jedyną platformą, z której powinni korzystać programiści tworzący aplikacje na ifony, jest macOS. Czemu? Ponieważ tworzenie oprogramowania dla systemu iOS na innym systemie niż macOS jest problematyczne i da się to ominąć ale czasem po prostu bywa to irytujące.

Jeśli nie do końca się z tym zgadzasz to daj znać w komentarzu z jakiego Ty korzystasz systemu operacyjnego w trakcie nauki i czy ma jakieś ograniczenia, które są kłopotliwe.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby