O mnie

Jestem programistą i pracuję na stanowisku Software Engineer w TUI, zatrudniony w firmie pwrteams, która jest częścią Nortal. Natomiast do stycznia 2022 byłem w zupełnie innej branży, ponieważ służyłem w wojsku jako dowódca plutonu.

Jak to się stało, że przeszedłem z wojska do spełniania się jako programista? ;)

Pochodzę z Kępna (woj. wielkopolskie) i tam spędziłem całe swoje dzieciństwo. Po skończeniu gimnazjum wybrałem liceum z klasą wojskową w Przygodzicach, ponieważ już wtedy podjąłem decyzję o związaniu swojej przyszłości z wojskiem.

W liceum przez większość czasu mieszkałem w internacie i w pełni zaangażowałem się w przygotowania do matury oraz testu sprawności fizycznej, bo wiedziałem, jakie są wymagania, żeby dostać się na ówczesną Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.

Po zdaniu matury w 2015 dostałem się na uczelnię wojskową, gdzie przez 5 lat studiowałem na kierunku zarządzanie/dowodzenie pododdziałami, ze specjalizacją obrona przeciwlotnicza.

Podczas studiów zacząłem naukę programowania, ponieważ - jak pewien znany człowiek - cały czas się uczę ;) Zawsze interesowałem się programowaniem, ale wcześniej myślałem, że jest zbyt trudne i że nie odnajdę się w tym świecie tęgich umysłów.

avatar-photo
witekphoto

Na początku było ciężko, bo zaczynałem całkowicie od zera i nie miałem żadnego doświadczenia z komputerami, poza mistrzowskim poziomem obsługi pakietu Microsoft Office, a zwłaszcza PowerPointa, który uwielbiano na uczelni.

Po skończeniu studiów wybrałem służbę w 4. Pułku Przeciwlotniczym, gdzie do końca mojej szybkiej kariery wojskowej byłem na stanowisku dowódcy plutonu, a potem pełniłem obowiązki dowódcy baterii.

W trakcie służby doszedłem do wniosku (nie wdając się w szczegóły), że mam inne ambicje, a przebranżowienie i zmiana ścieżki rozwoju zawodowego w kierunku IT będzie lepszym rozwiązaniem.

Dzień po zakończeniu służby zacząłem pracę w Agencji Interaktywnej, gdzie spędziłem trochę ponad miesiąc jako web developer. Potem zdecydowałem, że chcę rozwijać się jako typowy Frontend developer i zmieniłem stanowisko na React developera, gdzie pracowałem poprzednio.

Postanowiłem dzielić się swoją wiedzą z osobami, które są w tym samym miejscu, w którym ja byłem kiedyś i chcą rozpocząć naukę programowania, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać.

witekphoto

Misja

Zacząłem interesować się programowaniem na początku 2020 roku i od tamtej pory w każdej wolnej chwili zdobywam wiedzę z technologii webowych, JavaScriptu, ogólnie programowania i wszystkiego, co się z tym wiąże.

Czy łatwo było się przebranżowić? Zdecydowanie nie, szczególnie na początku, gdy ilość informacji w internecie jest przytłaczająca i nie wiadomo, od czego zacząć.

Już wtedy, na etapie wstępnej nauki, szukałem źródeł wiedzy, gdzie wszystko byłoby wyjaśnione w prosty sposób. Udało mi się znaleźć kilka takich źródeł, ale sporo czasu spędziłem na szukaniu informacji, zamiast na samej nauce.

Z jednej strony uznaję to za stratę, bo czasami szukanie prostego wyjaśnienia zajmowało więcej czasu niż sama nauka. Z drugiej strony dzięki temu doskonaliłem umiejętność poszukiwania rozwiązań problemów, co jest bardzo ważne dla programisty i każdego zaradnego człowieka.

Chciałbym, żeby nauka programowania w Polsce była coraz bardziej popularna i żeby więcej osób się nią interesowało.

Wiem, że na początku wydaje się to skomplikowane, ale obiecuję, że jest to do opanowania – kwestia czasu, energii i zaangażowania.

Postanowiłem dzielić się wiedzą, tłumacząc różne koncepcje i zagadnienia w prostym języku, aby pomóc innym przejść ten sam proces, przez który ja przeszedłem.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą dorosłą, mającą za sobą spore doświadczenia w innej branży, czy uczniem szkoły podstawowej, nauka programowania jest jak nauka nowego języka obcego – jest dla każdego i można się jej nauczyć w każdym wieku.

Postanowiłem stworzyć miejsce, gdzie każda osoba poszukująca informacji na temat świata webowego (HTML, CSS, JS i wiele innych) znajdzie to, czego szuka, wyjaśnione w najprostszy możliwy sposób.

Dlaczego tak? Bo uważam, że największą sztuką w nauczaniu jest wyjaśnianie w jak najbardziej przystępny sposób, tak, żeby nie było wątpliwości i niedomówień. Sam uwielbiam takie materiały i tylko takich szukam. Nie chodzi o to, żeby chwalić się skomplikowaną terminologią, ale żeby umieć wyjaśnić skomplikowane zagadnienia w prosty sposób.

Dodatkowo chcę wspierać osoby, które zdecydowały się na przebranżowienie, bo sam byłem w takiej sytuacji nie tak dawno temu. Moim zdaniem, nie ma rzeczy niemożliwych – są tylko czasochłonne, i tak samo jest z nauką programowania. Na początku jest ciężko, ale z każdą godziną i nową porcją wiedzy informacje zaczynają się układać i doświadczamy momentów olśnienia.

Na koniec moje 'dlaczego'. Uważam, że nauczanie innych pozwala nam poukładać sobie wszystko w głowie i jeszcze lepiej zrozumieć temat.

Dzięki temu, że dzielę się wiedzą z Tobą, sam staję się lepszym programistą i cieszę się, że mogę pomagać innym.

Podsumowanie

Chcę, żeby każda osoba, która chce się przebranżowić lub po prostu nauczyć programowania, znalazła tutaj wartościowe materiały.

Zaczynam od Frontendu, bo uważam, że to najłatwiejsza droga do wejścia w ten świat. Dlaczego? Bo nic tak nie cieszy początkujących jak wizualny rezultat.

Mam nadzieję, że to, co robię, ma sens i pomoże Ci zrozumieć to, co do tej pory było niezrozumiałe, albo pokaże, jak zacząć naukę programowania. Później też skorzystasz z wiedzy, którą chcę Ci przekazać.

Żeby nie było, moja historia nie jest zmyślona... 😉

witekphotowitekphoto2witekphoto3witekphoto4