Zapewne nie raz słyszałeś o programowaniu ponieważ teraz jest ono bardzo popularne i coraz więcej osób rozpoczyna naukę programowania.
Programowanie jest to proces tworzenia programu komputerowego posługując się kodem źródłowym.
Pewnie nic szczególnego to dla Ciebie nie znaczy bo pojawia się już nieznane słowa takie jak kod źródłowy.
Zatem najprościej mówiąc programowanie polega na wydawaniu poleceń dla komputera. Wyobraź sobie, że programista to taki instruktor który mówi do komputera co ma zrobić krok po kroku aby wykonać jakieś zadanie.
Bardzo ważne jest to aby powiedzieć mu wszystko bardzo dokładnie, kropka w kropkę i nie popełnić żadnego błędu ponieważ komputer nie myśli tylko wykonuje polecenia a więc jeśli instruktor się pomyli to komputer nie wykona postawionego zadania.
Mam nadzieję, że już mniej więcej rozumiesz o co chodzi.
Zapamiętaj programista to osoba, która dostarcza komputerowi zestaw instrukcji napisanych w języku dla niego zrozumiałym.
Instrukcje mogą być różnego rodzaju. Na przykład: dodaj 2 do 2, pokaż coś użytkownikowi, wykonaj jakieś działanie matematyczne i wiele wiele innych.
Programować można na różne sposoby w zależności od rodzaju języka oprogramowania, którym posługuje się programista.
I przechodzimy teraz do pytania czym jest język programowania ?
Tak jak my ludzie porozumiewamy się ze sobą w określony sposób, przy użyciu różnych słów tak samo programista komunikuje się z komputerem, wykorzystując któryś z języków programowania.
Przekładając to na życie codzienne, jeśli chcesz się porozumieć z obcokrajowcem i poprosić go żeby coś dla Ciebie zrobił, musisz mówić w takim języku żeby Cię zrozumiał.
Dlatego żeby programista mógł przekazać polecenia dla komputera musi użyć takiego języka, który komputer będzie w stanie zrozumieć.
I tutaj istnieje pewien problem ponieważ komputer rozumie ciąg zer i jedynek i w taki sposób pracuje. Ale czy myślisz, że większość programistów uczy się np. jak wydać polecenie komputerowi w systemie zero jedynkowym ?
No nie bo zajmowałoby to bardzo dużo czasu. Dlatego też powstały języki programowania, które są pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy językami jakimi się posługujemy a kodem maszynowym wykonywanym przez procesor komputera.
Język programowania to po prostu język, który rozumieją programiści i jest on tłumaczony na ciąg zer i jedynek zrozumiałych dla komputera. Proces ten nazywa się kompilacją.
Są też języki interpretowane ale nie zagłębiajmy się narazie w szczegóły.
Wyróżnia się języki wysoko i niskopoziomowe.
Niskopoziomowe to takie, które są “blisko” kodu maszynowego i można powiedzieć że są one bardzo trudne do samodzielnego używania i obecnie stosowane do specyficznych zadań.
Na szczęście mamy języki wysokopoziomowe, które każda logicznie myśląca osoba jest w stanie zrozumieć, wymaga to po prostu trochę czasu.
Takie języki są dużo przyjemniejsze dla programistów ponieważ znając semantykę czyli charakterystyczne,symbole i zwroty oraz składnię czyli taką programistyczną gramatykę no i ogólne koncepcje programowania jesteśmy w stanie dogadać się z komputerem żeby zrobił dla nas to co chcemy- oczywiście z pewnymi ograniczeniami 😉
Jeśli Zainteresował Cię temat i chcesz dowiedzieć się więcej o językach programowania, Zapraszam do kolejnego wpisu 😉
Podsumowując
Aby nauczyć się programowania niezbędne jest zaangażowanie i wytrwałość. Talent zdecydowanie pomaga aczkolwiek kluczowy jest upór w dążeniu do celu ponieważ wtedy przezwyciężamy swoje słabości, rozumiemy coraz więcej i po jakimś czasie możemy stwierdzić że już wiemy o co mniej więcej chodzi.
Programowanie to zajęcie lub też proces, który składa się z wielu zagadnień.
Jeśli masz jakieś przekonania na temat nauki programowania to skonfrontuj je z najpopularniejszymi mitami o nauce programowania i przekonaj się czy miałeś rację.
Nie da się nauczyć programowania w jeden tydzień a nawet miesiąc, tak jak to czasem obiecują wspaniałe kursy za “jedyne“ 10 tys.
Wszystko wymaga czasu, spróbuj i przekonaj się czy jest to dla Ciebie. Ja spróbowałem i niemalże uzależniłem się od nauki nowych technologii, rozwiązań, koncepcji itd.
Jeśli wytrwasz i zajarasz się tym to na pewno nie będziesz nigdy żałował tej decyzji.
Dzięki za to że jesteś i do zobaczenia w kolejnym wpisie 😉