Jak przygotować środowisko do nauki programowania ?

readTime

7 min

Jak przygotować środowisko do nauki programowania ?

Jeśli podjąłeś decyzję o nauce programowania warto przygotować się do tego od strony nie tylko technicznej ale również środowiska pracy ponieważ z pewnością spędzisz wiele godzin przy komputerze.

Zapraszam Cię do zapoznania się z moją subiektywną opinią na temat przygotowania się do nauki programowania bo jeśli mamy coś robić to konkretnie a nie na pół gwizdka.

Najpierw ustal miejsce do pracy

Pierwszym krokiem do stworzenia domowego biura jest wydzielenie miejsca do pracy — najlepiej miejsca przeznaczonego tylko do pracy. Musi to być miejsce, w którym możesz być produktywny i skoncentrować się na wykonywanym zadaniu.

Stworzenie przestrzeni przeznaczonej wyłącznie do pracy pozwala w pełni skupić się na realizacji projektów. Jeśli dodatkowo zadbasz o to aby usunąć jak najwięcej dystraktorów czyli przeszkadzajek takich jak telefon, włączone powiadomienia, odpalony email to już połowa sukcesu w nauce.

Wybór krzesła

Zastanów się nad wyborem odpowiedniego krzesła biurowego dla siebie, zwłaszcza jeśli będziesz spędzać na nim dużo czasu.

Dobre krzesło biurowe powinno ułatwiać wykonywanie pracy, jednocześnie nie obciążając pleców i nie wpływając niekorzystnie na Twoje zdrowie.

Oto kilka funkcji, których powinieneś szukać, kupując krzesło biurowe:

  • Możliwość dostosowania wysokości
  • Regulowane oparcie
  • Wyprofilowane oparcie- Wybierz krzesło biurowe o kształcie dopasowanym do naturalnego kształtu Twojego kręgosłupa.
  • Odpowiednia głębokość i szerokość siedziska
  • Wytrzymały i oddychający materiał, z którego wykonane jest krzesło. Podłokietniki,
  • Łatwość regulacji siedziska za pomocą pokręteł i wajch(czy jak to się tam profesjonalnie nazywa 😉 ).

Pozycja przy komputerze

Jeśli po siedzeniu przed komputerem odczuwasz ból, może być konieczne dostosowanie ergonomii miejsca pracy.

Możesz zacząć od właściwego ustawienia ekranu komputera. Prawidłowa pozycja monitora zależy tak naprawdę od proporcji Twojego ciała bo nie ma złotych zasad, które sprawdzą się u każdego. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić od razu, aby poprawić swoją postawę podczas pracy.

Wspieraj plecy

Zmniejsz ryzyko bólu pleców, dostosowując krzesło tak, aby dolna część pleców była odpowiednio podparta. Prawidłowo wyregulowane krzesło zmniejszy obciążenie pleców.

Dostosuj swoje krzesło

Dostosuj wysokość krzesła, aby móc korzystać z klawiatury z wyprostowanymi nadgarstkami i przedramionami, na poziomie szuflady pod klawiaturę. Może to pomóc w zapobieganiu powtarzającym się urazom spowodowanym przeciążeniem. Twoje łokcie powinny znajdować się z boku ciała, aby ramię tworzyło kształt litery L w stawie łokciowym.

Oprzyj stopy na podłodze

Postaw stopy płasko na podłodze. Jeśli nie jest to dla Ciebie wygodna pozycja, spróbuj użyć podnóżka, który pozwoli Ci oprzeć stopy na wygodnym poziomie. Nie krzyżuj nóg, ponieważ może to przyczynić się do problemów związanych z postawą.

Umieść ekran na poziomie oczu

Twój ekran powinien znajdować się bezpośrednio przed tobą. Dobrym przewodnikiem jest umieszczenie monitora mniej więcej na wyciągnięcie ręki, tak aby górna część ekranu znajdowała się mniej więcej na poziomie oczu.

Aby to osiągnąć, możesz potrzebować stojaka na monitor. Jeśli ekran jest zbyt wysoki lub zbyt niski, będziesz musiał zgiąć szyję, co będzie niekorzystnie wpływać na całą postawę a w konsekwencji może prowadzić do bólu szyi.

Miej klawiaturę prosto przed sobą

Podczas pisania umieść klawiaturę przed sobą. Pozostaw odstęp od około 10 do 15 cm przed klawiaturą, aby oprzeć nadgarstki w przerwach między pisaniem. Możesz do tego użyć specjalnej „poduszki” lub ergonomicznej klawiatury, które posiadają taki element.

Niektórzy ludzie lubią używać podpórki pod nadgarstki, aby utrzymać nadgarstki prosto i na tym samym poziomie co klawisze.

Trzymaj mysz blisko klawiatury

Ustaw i używaj myszy jak najbliżej siebie. Podkładka pod mysz z podkładką pod nadgarstek może pomóc utrzymać prosty nadgarstek i uniknąć niewygodnego zginania. Jeśli nie używasz klawiatury, przesuń ją na bok, aby przybliżyć mysz do siebie.

Unikaj odbicia ekranu

Twój ekran powinien być jak najbardziej pozbawiony odblasków. Ustaw monitor w taki sposób, aby uniknąć odbić od oświetlenia górnego i światła słonecznego. W razie potrzeby zaciągnij rolety w oknach. Dostosowanie jasności lub kontrastu ekranu może znacznie poprawić komfort pracy.

Unikaj noszenia okularów dwuogniskowych

Jeśli masz okulary dwuogniskowe, może się okazać, że nie są one idealne do pracy przy komputerze. Ważne jest, aby móc łatwo widzieć ekran bez konieczności podnoszenia lub opuszczania głowy.

Jeśli nie możesz wygodnie pracować ze szkłami dwuogniskowymi, możesz potrzebować innego rodzaju okularów. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim okulistą. Dodatkowo możesz dowiedzieć się o okulary z filtrem blokującym światło niebieskie, które są polecane dla takich osób jak my, które spędzają wiele godzin przed komputerem.

Trzymaj często używane przedmioty blisko siebie

Umieść często używane przedmioty, takie jak telefon lub zszywacz, w zasięgu ręki. Unikaj wielokrotnego rozciągania, skręcania lub nienaturalnych ruchów aby coś sięgnąć.

Rób regularne przerwy

Nie siedź zbyt długo w tej samej pozycji. Upewnij się, że zmieniasz postawę tak często, jak to możliwe.

Częste krótkie przerwy są lepsze dla pleców niż mniej długich. Daje mięśniom szansę na rozluźnienie.

Oświetlenie

Kiedy spędzasz wiele godzin przed komputerem w trakcie nauki programowania, charakter i jakość oświetlenia może pomóc zwiększyć Twoją produktywność. Słabe oświetlenie może zmniejszyć Twoją energię, osłabić nastrój, powodować zmęczenie oczu i bóle głowy, a ostatecznie osłabić Twoją zdolność do efektywnej pracy.

Jeśli nie masz dużo naturalnego światła, sztuczne oświetlenie jest jeszcze ważniejsze, jeśli chodzi o oświetlenie miejsca pracy. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest mieć naturalne światło przed lub obok powierzchni roboczych i ekranów komputerowych, aby uniknąć oślepiania i zmaksymalizować ilość wpadającego światła naturalnego, które jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania.

Aby dostosować się do różnych poziomów jasności w ciągu dnia zainstaluj rolety przeciwsłoneczne, które zmiękczają i redukują wpadające przez okno światło.

Najlepszym oświetleniem dla domowego biurka lub stacji roboczej jest światło pośrednie. Światło padające na ekran może odbijać się i powodować odblaski. W takich warunkach może być konieczne wytężenie oczu, aby zobaczyć, co jest na ekranie.

Cienie to kolejna częsta przyczyna zmęczenia oczu. Jeśli w miejscu, gdzie będziesz się uczył są lampy sufitowe, być może będziesz musiał ich używać nie tylko wtedy, gdy zaczyna się ściemniać, ale także przez cały dzień.

Dodatkowe źródła światła, takie jak lampy, mogą również pomóc w zniwelowaniu powstających cieni i uzyskaniu właściwego oświetlenia.

Dodatkowy Monitor – fajny bajer czy niezbędne wyposażenie Programiści używają wielu monitorów do organizowania swojej pracy, ponieważ zazwyczaj ich praca wymaga pełnej uwagi. Muszą sięgać do wielu źródeł informacji, uruchamiać różne programy i pracować jednocześnie z kilkoma różnymi oknami. Posiadanie wielu monitorów zwiększa wydajność tego procesu.

Jeśli programista korzysta z jednego monitora, musi przełączać się między Edytorem kodu, przeglądarką (do debugowania lub wyszukiwania informacji), dokumentacją, programami komunikacyjnymi (takimi jak Skype, Slack), programami pocztowymi itp. Nie wspominając o programach do odtwarzania multimediów.

Nie mówię, że to niemożliwe, ale z pewnością nie jest to najefektywniejszy sposób pracy. Spróbuj wyobrazić sobie, że masz 10 okien, przełączaj się między oknami, aby znaleźć właściwe okno, którego szukasz. Z pewnością zajmie Ci to co najmniej kilka sekund, aby znaleźć właściwą kartę.

Jeśli na razie nie chcesz inwestować to polecam Ci zastosować następujące skróty klawiszowe :

Klawisz z logo systemu Windows + tab aby otworzyć podgląd wszystkich okien

następnie na każdym pulpicie ustawiasz inne programy np. na pierwszym Edytor kodu, na drugim tutorial, na trzecim projekt graficzny a na czwartym przeglądarkę internetową.

Za pomocą skrótu klawiszowego ctrl + Klawisz z logo systemu Windows + strzałka w prawo lub w lewo możesz przełączać się pomiędzy różnymi ekranami

Wyposażenie miejsca nauki programowania Polecam abyś zaopatrzył się w wygodne słuchawki, które pozwolą Ci na wygodne słuchanie tutoriali oraz izolację od otaczającego Cię świata gdy skupiasz się na nauce lub realizacji projektów.

Wygodna, bezprzewodowa klawiatura i myszka, najlepiej żeby były one podłączane do komputera za pomocą jednej wtyczki USB. Ja posiadam Zestaw LOGITECH MK470 i jestem z niego bardzo zadowolony a cena zestawu jest jak najbardziej niewygórowana. 2 stówki i spokojnie spełnia moje wymagania 😉

Dodatkowo jeśli nie posiadasz wygodnego biurka to warto w takie się zaopatrzyć. Idealnie będzie jeśli wybierzesz biurko z regulacją wysokości, co umożliwi w przyszłości pracę na stojąco aczkolwiek nie jest to wymóg, po prostu musisz czuć, że jest Ci wygodnie.

Podsumowanie

Myślę, że poruszyłem większość wyposażenia, które moim zdaniem jest niezbędne do efektywnej nauki programowania.

Całkowicie zgadzam się, że można również nauczyć się programowania z laptopem na kolanach aczkolwiek w dłuższej perspektywie może to niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie a zależy mi na tym abyś nie tylko był zdolnym programistą ale również sprawnym i zdrowym człowiekiem 😉

Jeśli Ci się podobało to zapraszam do kolejnych wpisów. Następny wpis będzie poświęcony przygotowaniu komputera do efektywnej nauki programowania 😉

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby