Angular to framework Javascript, Napisany w języku TypeScript i wspierany oraz rozwijany przez Google. Stosowany jest głównie do tworzenia aplikacji typu SPA (Single Page Application). SPA to aplikacje webowe, które się nie przeładowują w trakcie użytkowania, przechodzenia na kolejną podstronę itd.
Na tworzeniu SPA nie kończą się możliwości Angulara ponieważ świetnie sobie radzi w budowie interaktywnych stron internetowych, aplikacji mobilnych (na iOS i Androida) oraz desktopowych.
Angular sam w sobie dostarcza wszystko, co jest niezbędne do stworzenia aplikacji internetowej. Można powiedzieć, że jest to wszechstronne środowisko wspomagające pracę nad aplikacjami dynamicznymi i interaktywnymi.
Angular napisany jest z użyciem języka TypeScript, który kompilowany jest do języka JavaScript.
Czy warto znać Angulara?
Do jego podstawowym zalet należy:
- Od razu gotowy do użycia – Domyślna konfiguracja Angulara zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, od razu po uruchomieniu.
- Wydajny – Posiada prostą i wydajną składnię, dzięki czemu możesz tworzyć funkcjonalne widoki interfejsu użytkownika w relatywnie krótkim czasie.
- Jest napisany z użyciem języka TypeScript – Czyli z automatu dba np. o statyczne typowanie co pomaga w utrzymaniu czystego i zrozumiałego kodu.
Jak sam widzisz Angular posiada wiele zalet. Ja sam jeszcze nie pisałem niczego w Angularze ponieważ na początku wybrałem Framework React i to w nim głównie się rozwijam. Aczkolwiek mam plany również związane z Angularem i w bliższej lub dalszej przyszłości będę chciał go poznać z bliska i napisać w nim trochę kodu 😉
Tak naprawdę jeśli jesteś już na zaawansowanym etapie nauki front-endu to musisz podjąć decyzję : co dalej? jaki framework wybrać ?.
Zasadniczo masz 3 ścieżki 1. React, 2. Angular, 3. Vue – od Ciebie zależy co wybierzesz, ja będę Cię przekonywał do Reacta bo jest mi najbliższy 😉