Co to jest Angular?

Frontend

readTime

2 min

Co to jest Angular?

Spis treści

Angular to framework Javascript, Napisany w języku TypeScript i wspierany oraz rozwijany przez Google. Stosowany jest głównie do tworzenia aplikacji typu SPA (Single Page Application). SPA to aplikacje webowe, które się nie przeładowują w trakcie użytkowania, przechodzenia na kolejną podstronę itd.

Na tworzeniu SPA nie kończą się możliwości Angulara ponieważ świetnie sobie radzi w budowie interaktywnych stron internetowych, aplikacji mobilnych (na iOS i Androida) oraz desktopowych.

Angular sam w sobie dostarcza wszystko, co jest niezbędne do stworzenia aplikacji internetowej. Można powiedzieć, że jest to wszechstronne środowisko wspomagające pracę nad aplikacjami dynamicznymi i interaktywnymi.

Angular napisany jest z użyciem języka TypeScript, który kompilowany jest do języka JavaScript.

Czy warto znać Angulara?

Do jego podstawowym zalet należy:

  • Od razu gotowy do użycia – Domyślna konfiguracja Angulara zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, od razu po uruchomieniu.
  • Wydajny – Posiada prostą i wydajną składnię, dzięki czemu możesz tworzyć funkcjonalne widoki interfejsu użytkownika w relatywnie krótkim czasie.
  • Jest napisany z użyciem języka TypeScript – Czyli z automatu dba np. o statyczne typowanie co pomaga w utrzymaniu czystego i zrozumiałego kodu.

Jak sam widzisz Angular posiada wiele zalet. Ja sam jeszcze nie pisałem niczego w Angularze ponieważ na początku wybrałem Framework React i to w nim głównie się rozwijam. Aczkolwiek mam plany również związane z Angularem i w bliższej lub dalszej przyszłości będę chciał go poznać z bliska i napisać w nim trochę kodu 😉

Tak naprawdę jeśli jesteś już na zaawansowanym etapie nauki front-endu to musisz podjąć decyzję : co dalej? jaki framework wybrać ?.

Zasadniczo masz 3 ścieżki 1. React, 2. Angular, 3. Vue – od Ciebie zależy co wybierzesz, ja będę Cię przekonywał do Reacta bo jest mi najbliższy 😉

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby