Co to jest code review?

readTime

2 min

Co to jest code review?

Code Review to nic innego jak systematyczne spotkania się z innymi programistami (lub z przełożonym) w celu wzajemnego lub po prostu sprawdzania kodu pod kątem błędów.

Udowodniono, że code review przyspiesza i usprawnia proces tworzenia oprogramowania o wiele bardziej niż inne praktyki.

Oprogramowanie jest często pełne błędów. Popełnianie błędów to ludzka rzecz ale chodzi nam przecież o to żeby nasz kod był jak najlepszej jakości- żeby nie było sie czego wstydzić.

Często do debuggowania i testowania wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie ale wiadomo, że bardzo często do jednego rozwiązania możemy dojść na różne sposoby i dlatego takie systemy nie są idealne.

Zdolność do samodzielnego dostrzegania i poprawiania błędów jest bardzo ważną umiejętnością, którą zdobywa się w praktyce.

Zalety:

  • Gdy programiści przeglądają wzajemnie swój kod, mogą nauczyć się nowych technik i rozwiązań. Szczególnie przydatne dla młodszych programistów, którzy mogą uczyć się od bardziej doświadczonych.
  • Szybkie wykrywanie błędów- już na etapie tworzenia kodu. Zamiast odkrywać błędy po wrzuceniu na produkcję i później naprawiania go, programiści mogą natychmiast znaleźć i naprawić problemy, zanim klienci je zobaczą.
  • Spójny styl tworzenia kodu: programiści mają różne doświadczenia i przechodzili przez różne kursy i materiały wiedzy, które wpływają na ich styl kodowania. Jeśli zespoły chcą zachować określony styl pisania kodu to code review pomaga wszystkim przestrzegać tych samych standardów.
  • Dbałość o bezpieczeństwo: code review zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy specjaliści ds. bezpieczeństwa angażują się w ten proces.
  • Lepsza współpraca w teamie: Kiedy członkowie zespołu pracują razem nad stworzeniem rozwiązania, czują się bardziej odpowiedzialni za swoją pracę i jednocześnie ich poczucie przynależności do danego zespołu jest większe.
authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści