Co to jest domena i jak ją wybrać?

Frontend

readTime

3 min

Co to jest domena i jak ją wybrać?

Nazwa domeny (często nazywana po prostu domeną) to łatwa do zapamiętania nazwa związana z fizycznym adresem IP w Internecie. Jest to unikalna nazwa, która pojawia się po znaku @ w adresach e-mail i po www. w adresach internetowych.

Na przykład nazwa domeny robiestronki.pl może zostać przetłumaczona na adres fizyczny 188.210.221.82. Inne przykłady nazw domen to google.com i witekpruchnicki.pl. Używanie nazwy domeny do znalezienia danego adresu w Internecie, zamiast numerycznego adresu IP, znacznie ułatwia zapamiętanie i wpisanie adresów internetowych.

Każdy może kupić nazwę domeny i zarejestrować ją na swoje dane. Wystarczy udać się do dostawcy hostingu domeny lub rejestratora, znaleźć nazwę, której nikt inny nie używa, i uiścić niewielką roczną opłatę za jej posiadanie.

Żeby Twoja strona mogła działać potrzebujesz jeszcze hostingu, czyli takiego miejsca w internecie, w którym będziesz miał swoją stronę internetową, to taki magazyn, gdzie może sobie ona przesiadywać. O hostingu już w następnym poście.

Zalecam aby za każdym razem klient zarejestrował domenę i hosting na swoje dane bo wtedy to tylko on jest ich właścicielem. Pamiętaj o tym kiedy zlecasz stworzenie strony, żeby agencja lub freelancer zawsze rejestrowali domenę i hosting na Twoje dane lub zrób to samemu, jak nie wiesz jak to pomogę.

Mówię o tym dlatego, że często zdarzają się sytuacje, że klienci nie są zadowoleni z obecnej współpracy ale nie mogą odejść do innego specjalisty i zabrać swojej domeny i hostingu ze sobą, bo nie są jej właścicielami (zostały zarejestrowane na dane agencji/freelancera ) lub są one u nich i nie ma opcji żeby je przenieść bo się na to nie zgodzą.

W skrócie – rejestruj domenę i hosting samemu u niezależnego dostawcy tych usług, np. seohost.pl, zenbox.pl, cyberfolks.pl, lub zleć to komuś ale żeby zarejestrował je na Twoje dane. Dzięki temu do Twojego adresu email będzie przypisane dane konto i w razie potrzeby będziesz mógł odzyskać hasło i nie będziesz się musiał o nic prosić 😉

Wybierz dobrą nazwę domeny

Jeśli masz już firmę to twoim zadaniem będzie znalezienie domeny www.twojafirma.pl lub czegoś związanego z nazwą Twojej marki. Jeśli nie masz jeszcze firmy to zastanów się nad nazwą, pamiętaj aby była krótka i łatwa.

Łatwe do zapamiętania nazwy domen mogą pomóc ludziom w znalezieniu Ciebie w Internecie lub gdy będą polecali Cię komuś innemu. Jeśli Twoja nazwa domeny jest już zajęta, to musisz trochę pokombinować 😉

Pamiętaj aby Twoja nazwa domeny była na tyle łatwa żebyś był w stanie wymówić ją po kilku piwkach. Dzięki temu potencjalny klient Ci nie ucieknie tylko od razu zapamięta pod jakim adresem może Cię znaleźć.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści