Co to jest Hosting i jak działa ?

Frontend

readTime

4 min

Co to jest Hosting i jak działa ?

Definicja Hostingu dla początkujących

Hosting to rodzaj usługi, która jest dostępna online i to właśnie dzięki niej zawartość Twojej oraz mojej strony internetowej jest dostępna w Internecie. Umożliwia publikowanie witryny lub aplikacji webowej w Internecie.

Kupując plan hostingowy, w zasadzie wynajmujesz trochę miejsca na fizycznym serwerze, na którym możesz przechowywać wszystkie pliki i dane niezbędne do prawidłowego działania witryny. Treść witryny, taka jak HTML, CSS, JavaScript, obrazy i inne pliki, muszą być przechowywane na takim specjalnym serwerze, żeby mogły być wyświetlane na stronie www.

Serwer, na którym znajduje się Twoja witryna, to fizyczny komputer, który działa nieprzerwanie, aby strona internetowa była przez cały czas dostępna dla odwiedzających. Zakup hostingu pozwoli Ci przechowywać wszystkie dane Twojej witryny na serwerach u dostawcy usług hostingowych.

Kim jest dostawca usług hostingowych ?

Jak sama nazwa wskazuje, dostawcy usług hostingowych posiadają serwery, systemy wymiany danych i łączności, a także wszelkie powiązanie usługi przeznaczone do hostowania stron internetowych. Oferując różnorodne plany hostingowe, spełniają one szeroki zakres potrzeb hostingowych, od małych blogów po duże organizacje.

Firma hostingowa zapewnia technologię i zasoby wymagane do efektywnego i bezpiecznego działania Twojej witryny. Dodatkowo dostawca usług hostingowych zapewnia, że Twoja witryna działa optymalnie i jest ciągle dostępna. Ponadto upraszcza wiele złożonych aspektów hostingu strony internetowej – od instalacji oprogramowania po pomoc techniczną.

Jak działa Hosting ?

Gdy użytkownik wprowadzi nazwę Twojej domeny w pasku adresu przeglądarki, serwer prześle wszystkie pliki niezbędne do załadowania Twojej witryny.

Po zakupie domeny pliki zawierające zawartość Twojej witryny (HTML, CSS, JavaScript, obrazy, inne pliki itp.) muszą być przechowywane razem w lokalizacji połączonej z Internetem — na serwerze hostingowym. Po przesłaniu plików witryny na serwer firmy hostingowej, jest on odpowiedzialny za dostarczenie plików użytkownikom.

Wspomniałem, że hosting umożliwia użytkownikom odwiedzanie stron internetowych za pośrednictwem przeglądarki internetowej, ale jak to dokładnie działa? System nazw domen (DNS) zapewnia, że ​​przeglądarka internetowa łączy się z właściwym komputerem (serwerem), który przechowuje pliki Twojej strony internetowej.

Przykładowo, gdy ktoś wpisuje Twój adres internetowy w swojej przeglądarce, jego komputer łączy się przez Internet z serwerem, na którym znajdują się pliki Twojej witryny. Lokalizuje adres IP Twojej domeny (przy pomocy systemu DNS) i kieruje użytkowników do odpowiedniej witryny. Ich przeglądarka pokazuje wtedy informacje o Twojej witrynie oraz ładuje wszystkie zasoby ze strony, aby bo prostu wyglądała ona ładnie i działała prawidłowo.

Jaki hosting wybrać ?

Duża ilość planów hostingowych powoduje, że trudno na początku stwierdzić, który byłby najlepszy dla naszej strony internetowej.

Większość dostawców usług hostingowych oferuje różne pakiety hostingowe dla różnych typów klientów – od klientów biznesowych po twórców blogów i prostych stron wizytówek.

Moim zdaniem na początku nie warto przepłacać i najlepiej zacząć od najtańszego pakietu a gdy ruch na stronie będzie większy to wtedy przejść na wyższy plan. Odbywa się to bardzo prosto więc nie ma obaw, czy w trakcie będziesz mógł przejść na wyższy plan.

Wybór odpowiedniego i niezawodnego dostawcy usług hostingowych jest ważnym krokiem na drodze do sukcesu Twojej strony internetowej, zwłaszcza jeśli uruchamiasz witrynę biznesową i spodziewasz się dużej liczby odwiedzających. Dostawcy usług hostingowych nie tylko udostępniają Twoją witrynę innym, ale także oferują usługi związane z zarządzaniem tymi serwerami i ich oprogramowaniem, wsparciem, przepustowością, szybkością i wieloma innymi aspektami.

W Internecie możesz znaleźć sporo porównań i porad dotyczących wyboru hostingu. Polecam na przykład stronę: https://jakwybrachosting.pl/

Ja osobiście korzystam z hostingu Zenbox oraz SeoHost. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dla klientów, którzy zamawiają proste strony internetowe polecam hosting SeoHost ze względu na niską cenę oraz bardzo dobre parametry, które są bardzo dobre. Ja jestem bardzo zadowolony i szczerze polecam tego dostawcę usług hostingowych.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści