Co to jest JavaScript?

Frontend

readTime

2 min

Co to jest JavaScript?

JavaScript to skryptowy język programowania używany zarówno w przeglądarce jak i po stronie stronie serwera, który umożliwia tworzenie interaktywnych stron internetowych.

Podczas tworzenia stron internetowych HTML i CSS są językami nadającymi strukturę i styl, natomiast JavaScript daje stronom internetowym interaktywne elementy, które angażują użytkownika.

JavaScript jest wykonywany przez silnik JavaScriptu w przeglądarce, po tym jak HTML i CSS zostaną już zaczytane i mamy kompletną stronę. Dzięki temu mamy pewność, że struktura i style strony są już na miejscu gdy JavaScript zaczyna pracę.

Najpopularniejszym przykładem są pola wyszukiwania, walidacja formularzy, obsługa zdarzeń, pokazywanie popupów, rozwijane menu na telefonie i jeszcze wiele innych funkcjonalności.

W Javascripcie można także pisać pełnoprawne aplikacje webowe (korzystając z frameworków i bibliotek takich jak Angular, React czy Vue ).

Dodatkowo w Js, dzięki zastosowaniu frameworka React Native można pisać aplikacje mobilne zarówno na platformę Android, jak i iOS.

JS-a można używać również po stronie serwera (backend) dzięki frameworkowi Node.js.

A co więcej za pomocą Javascriptu możesz tworzyć Gry przeglądarkowe ponieważ JS to jedyny natywny język programowania dla przeglądarek internetowych.

Zalety:

  • niski próg wejścia – Nie potrzebujesz skomplikowanego środowiska i innych programów, wystarczy przeglądarka.
  • mocno rozbudowana społeczność, która cały czas rośnie bo to jeden z najpopularniejszych języków programowania,
  • Do poziomu średnio zaawansowanego jest stosunkowy prosty ( później doświadczysz trochę magii )
  • duża popularność.

Wady:

  • Duża liczba nowych frameworków i ciągłe zmiany – Web development cały czas pędzi i mówi się, że na świecie codziennie powstaje jakiś nowy frontendowy framework.
authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści