Pamięć podręczna powstała dzięki bardzo prostemu i logicznemu założeniu twórców przeglądarek internetowych. Mianowicie Twoje połączenie internetowe jest wolniejsze niż Twój komputer.
O wiele szybciej możesz coś pobrać ze swojego dysku twardego niż z Internetu. Nawet w przypadku światłowodu i jego olbrzymich prędkości.
Twórcy przeglądarek zauważyli, że większość witryn ma wiele powtarzalnych elementów na wielu stronach. Na przykład logo. W tradycyjnym podejściu, znajdziesz je na górze każdej podstrony.
Stwierdzono więc, że nie ma sensu pobierać za każdym razem tego samego loga, przy odwiedzaniu kolejnych podstron. Dlaczego nie pobrać go tylko raz i zachować kopię, abyśmy mogli wyświetlić ją ponownie bez pobierania za każdym razem?
Cache przechowuje dane, które mogą być potrzebne przy wczytywaniu strony przez przeglądarkę po to, żeby twój komputer nie musiał się zbytnio męczyć i za każdym razem ściągać ich z internetu.
Przeglądarka sprawdza pamięć podręczną i jeśli może tam znaleźć żądane dane to bierze je stamtąd i nie szuka już dalej.
Dzięki temu dane, które już raz zostały pobrane, nie muszą być za każdym razem pobierane od nowa.Po prostu w kolejnym wczytywaniu strony, przeglądarka sięgnie do swojej pamięci podręcznej i stamtąd weźmie wymagane zasoby zamiast pobierania ich kolejny raz z Internetu.
Logicznym jest zatem, że im więcej żądań można obsłużyć z pamięci podręcznej, tym szybciej wczyta się strona internetowa.
Najogólniej mówiąc, pamięć cache sprawia, że możesz szybciej przeglądać strony internetowe. Opiera się na zasadzie, że szybciej możesz uzyskać coś z własnego dysku twardego niż z sieci
Gdy po raz pierwszy odwiedzasz dowolną stronę, przeglądarka pobiera logo i kilka innych elementów do pamięci podręcznej, a następnie wyświetla je jako część przeglądanej strony. Dla każdej kolejnej odwiedzanej strony, o ile wyświetlane jest to samo logo, nie trzeba go ponownie pobierać — jest już na dysku twardym.
Pamięć podręczna ma limit rozmiaru, który zwykle możesz skonfigurować. Gdy pamięć podręczna się zapełni, znajdujące się w niej zasoby, które nie były używane od jakiegoś czasu, są usuwane, aby zrobić miejsce dla nowych, których teraz używasz.
Jak wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki ?
Wyczyszczenie pamięci podręcznej oznacza po prostu jej opróżnienie. Następnym razem, gdy wyświetlisz stronę internetową, wszystko musi zostać pobrane od nowa.
Częstym problemem, który powoduje rozbieżności pomiędzy tym co jest rzeczywiście na serwerze a tym co wyświetla się użytkownikowi na jego urządzeniu jest właśnie pamięć podręczna, która może przetrzymywać nieaktualną wersję strony internetowej.
„Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki” jest jednym z pierwszych kroków diagnostycznych, które przekazuję klientowi w trakcie tworzenia stron internetowych.
Pamięć podręczną przeglądarki należy usunąć tylko wtedy, gdy podejrzewasz problem związany z pamięcią podręczną: problemy z wyświetlaniem strony lub wydajnością przeglądarki. Może się to zdarzyć często i naprawdę nie ma nic złego w regularnym czyszczeniu pamięci podręcznej lub przy zamykaniu przeglądarki — poza niewielkim wpływem na wydajność, ponieważ przeglądarka musi ponownie pobrać wszystkie pliki, które były wcześniej przechowywane w pamięci podręcznej.
Gdy podejrzewasz jakiekolwiek problemy, zastosuj na przeglądarce internetowej Chrome, skrót klawiszowy Shift + Ctrl + R, który w dokumentacji oznacza – Załaduj ponownie bieżącą stronę bez używania pamięci podręcznej
Czy wyczyszczenie pamięci podręcznej to to samo, co usunięcie historii przeglądania?
Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki różni się od usuwania historii przeglądarki. Pamięć podręczna to zwykle niewidoczny zbiór pobranych stron internetowych i elementów stron, których przeglądarka używa do zwiększenia szybkości. Twoja historia przeglądania to lista odwiedzonych witryn. Możesz wyczyścić jedno i drugie, ale usunięcie jednego nie wpływa na drugie.