Co to jest React?

React

readTime

2 min

Co to jest React?

React to javascriptowa biblioteka służąca do tworzenia interfejsów użytkownika. Nie jest to typowy framework bo React jest tak zwaną biblioteką języka programowania JavaScript.

Wykorzystuje się ją podczas tworzenia interfejsów użytkownika dla różnego typu aplikacji. React oferuje wiele możliwości, dzięki czemu w ostatnich latach stał się szczególnie popularny, nawet znane i cenione serwisy zdecydowały o jego wyborze do tworzenia interfejsów graficznych i nie tylko.

Do najpopularniejszych marek należą: Facebook, Instagram, Netflix, Pinterest itd.

Do czego stosuje się bibliotekę React?

Podstawowym zastosowaniem jest tworzenie interfejsów użytkownika dla różnych aplikacji, które charakteryzują się tym, że strona po naszej interakcji nie przeładowuje się tylko zmienione zostają właściwe elementy.

Kolejnym bardzo popularnym wykorzystaniem Reacta jest tworzenie SPA, czyli Single Page App i innych aplikacji webowych.

Oczywiście na tym nie kończy się wykorzystanie Reacta ale, można powiedzieć, że najczęściej można znaleźć Reacta w Interfejsach Graficznych (GUI) i Aplikacjach Webowych.

Czym wyróżnia się React?

Komponenty- to właśnie one sprawiają, że budowanie nawet złożonych interfejsów jest przyjemne ponieważ tworzymy je z małych elementów, które mogą być reużywalne, czyli zastosowane w kilku miejscach.

Dzięki Bibliotece React, możesz tworzyć Aplikacje Webowe, które użytkownicy kochają za to że są dynamiczne, wczytują się expresowo i nie tylko. Programiści też kochają Reacta za sposób w jaki pisze się w nim kod. Jest wygodny zarówno dla samego twórcy – programisty, jak i dla końcowego użytkownika, czyli odbiorcy aplikacji.

Z uwagi na fakt, że stworzone przy pomocy React’a interfejsy wyróżnia prostota, są one bardzo lekkie co powoduje, że są bardzo szybko dostępne w przeglądarce użytkownika.

Dlaczego warto korzystać z biblioteki React?

  • Szybka implementacja, która jest zdecydowanie większa niż w przypadku innych rozwiązań tego typu.
  • Tworzenie niezwykle dynamicznych interfejsów graficznych
  • Aktualizacje strony dzieją się prawie natychmiast, zmiany następują w czasie rzeczywistym.
  • Oszczędność czasu – Tworzenie komponentów pozwala na ponowne wykorzystanie poszczególnych elementów na innym poziomie.
  • Wysoka stabilność kodu: Dzięki jednokierunkowego przepływu danych (przepływ danych w React przebiega tylko w jednym kierunku: od komponentu nadrzędnego do potomnego)
  • Reużywalność -jego komponenty mogą być wielokrotnie używane
  • Jest stabilny, stoi za nim spora społeczność, która cały czas się rozwija
authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści