8 Mitów o nauce programowania

readTime

9 min

8 Mitów o nauce programowania

W każdej branży istnieją jakieś mity i tak samo jest w przypadku branży IT a konkretniej zostania programistą.

Ten artykuł kieruję w szczególności dla osób, które zastanawiają się nad nauką programowania bo wiele słyszały o programistach 15k, młodych geniuszach technologicznych, że dobry programista musi być wybitnym matematykiem sielankowym życiu na pracy zdalnej itd.

Tak naprawdę wszystkim tym co powstrzymuje Cię przed spróbowaniem i rozpoczęciem nauki.

Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać wszelkie wątpliwości 😉

Od początku będę zarabiał 15k+

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów dla osób, które mają znajomego programistę i zarabia 15k.

No okej, tak naprawdę w prawie każdej branży jeśli masz doświadczenie i jesteś specjalistą to również możesz tyle zarabiać.

Na początku musisz się liczyć z wiele niższymi zarobkami i dla juniorów przeważnie są to kwoty od 2.5 do max 5 tysięcy.

Tak naprawdę wszystko zależy od twoich umiejętności i tego jaką wartość wnosisz dla pracodawcy.

Faktem jest, że w branży IT możesz szybko awansować a to jest równoznaczne z podwyższeniem wynagrodzenia.

Według Raportu ” Rynek pracy IT w Polsce w 2020 roku” Opublikowanego przez No Fluff Jobs Średnie wynagrodzenie wynosi między 13-18 tys. PLN netto na B2B a na UoP między 9,5-14 tys. PLN brutto.

*** Dla Juniorów średnie wynagrodzenie wynosi : 4000 – 7000 netto na B2B i 4000 -6200 na UoP.

Jak sam widzisz Juniorzy też zarabiają przyzwoicie a wraz ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności zarobki bardzo szybko rosną.

Moim zdaniem jest to bardzo uczciwe podejście i dodatkowo podoba mi się w branży IT podawanie widełek płac przy ofertach pracy.

Jesteś za stary na naukę programowania

Bzdura – Jest wiele przykładów osób które po wielu latach w swojej branży postanowiły się przebranżowić.

Sam podczas różnego rodzaju kursów mam styczność z osobami, które również uczą się programowania a są o wiele lat starsze ode mnie.

Tak naprawdę, nigdy nie jest za późno na naukę programowania – kwestia twojego podejścia, motywacji i poświęcenia wystarczającej ilości czasu aby zrozumieć różne koncepcje, samą składnię, zasady i wiele innych.

Ale tak jak ze wszystkim małymi krokami da się osiągnąć swój cel.

Coraz częściej mówi się o osobach, które po 30, 40 postanowiły się przekwalifikować. Często były to osoby z kompletnie nietechnicznych branż. Sam wywodzę się z branży wojskowej a teraz chcę zostać programistą.

Tak naprawdę jakie znaczenie ma wiek ??? Czy idąc do jakiegoś specjalisty, pytasz go o wiek ? No nie po prostu musisz mieć wiedzę, umiejętności, projekty, którymi możesz się pochwalić i wtedy zdobędziesz pracę.

Muszę być dobry z matmy aby zostać programistą

Wydaje mi się, że ten mit wynika po prostu z niewiedzy i może niekoniecznie dobrych wspomnień ze szkolnych ławek lub informatyki.

W rzeczywistości z tego co wiem, w wysokopoziomowych językach zwykle logika i algebra są wystarczające. Reszta to tak naprawdę logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów.

Tak naprawdę to wszystko zależy czym się będziesz zajmował. Jeśli chcesz tworzyć gry to wydaje mi się, że poniekąd ten mit może być prawdą.

Aczkolwiek w przypadku Tworzenia Aplikacji Webowych, stron internetowych i wielu wielu innych, nie musisz być geniuszem matematycznym i też sobie poradzisz.

No w końcu od czego jest Stack Overflow i pluginy/dodatki ułatwiające pracę.

Musisz ukończyć studia informatyczne żeby zostać programistą

Panuje powszechne przekonanie, że aby zostać programistą konieczne są studia i to najlepiej magisterskie.

Z pewnością bardzo dobrze prezentuje się to w CV ale z pewnością nie jest to czynnik decydujący o tym czy zostaniesz programistą.

Są firmy, które podają w ogłoszeniu, że jest to wymagane ale dla większości nie ma to znaczenia bo tak jak już pisałem wcześniej najważniejsze są umiejętności.

Postaw się na miejscu osoby prowadzącej rekrutację- czy wybrałbyś osobę, która może pochwalić się bogatym portfolio, dużą wiedzą i umiejętnościami ale nie ma studiów, czy kandydata, który przebimbał studia no ale je skończył a poza tym nie ma się czym pochwalić.

Dla mnie jest to jasne. Wiadomo, że najlepiej byłoby skończyć renomowane studia, mieć wysokie kwalifikacje i wiele projektów na GitHubie.

Wydaje mi się, że jeśli to czytasz, to raczej nie jesteś po studiach informatycznych a więc nie przejmuj się, ucz się i rób swoje.

Jeśli potrzebujesz dowodów to poszukaj w sieci, jest tego mnóstwo a mistrzami są firmy prowadzące Bootcampy, które z kolei z „Każdego zrobią programistę w pół roku” – o tym dalej.

Wystarczy ukończenie kursu aby dostać pracę w IT

No i tutaj z poprzedniego punktu dochodzimy do kolejnej skrajności- czyli przeświadczenia o tym, że skończenie kilkunastogodzinnego kursu sprawi, że cudownie dostaniesz pracę.

Kolejny raz, odnoszę się do umiejętności- Czy myślisz, że po pobieżnym zapoznaniu się z jakimś tematem ktokolwiek płaciłby Ci za Twój brak umiejętności ? No nie

Nie ma szans abyś tak szybko opanował wiedzę wymaganą na określone stanowisko. Dla jednego jest to pół roku, dla innego 3 lata ale wydaje mi się, że wiesz od czego to zależy – ZAANGAŻOWANIA

Jeśli ktoś uczy się przez 3 lata po 5 godzin tygodniowo a druga osoba 10 godzin dziennie przez pół roku to jak sam widzisz liczby mówią same za siebie, choć dla mnie i tak krócej niż rok jest niesamowitym wyczynem.

Nie wierz w Nagłówki Bootcampów obiecujących zatrudnienie po półrocznym kursie kosztującym „zaledwie” 12 tys. Jeśli masz na tyle środków i legenda kursu wydaje się być obiecująca to jak najbardziej bierz udział. Moim zdaniem można zrobić to taniej ale kto bogatemu zabroni

Skup się na nauce, im więcej czasu i wysiłku poświęcisz, tym wcześniej osiągniesz swój cel, czyli zdobycie pierwszej pracy.

Programowanie to zawód tylko dla facetów

Zgadza się, że mężczyźni w tej branży mają przewagę ale jest też wiele kobiet, które świetnie programują.

Łatwo zauważyć, że zwracam się do Ciebie w rodzaju męskim ale dlatego, że mężczyzn jest zdecydowana większość i piszę tak jakbym rozmawiał z kumplem.

Jeśli jesteś kobietą i zastanawiasz się czy zacząć uczyć się programowania bo to taki męski zawód to już wyprowadzam Cię z błędu.

Spójrz na takie strony jak : wake up and code prowadzony przez Joannę Otmianowską gdzie dzieli sie swoimi przemyśleniami, wiedzą i pokazuje, że kobiety super sobie radzą w tej branży.

Innym miejscem warty odwiedzenia jest blog prowadzony przez Ritę Łyczywek flynerd.

Jest jeszcze wiele programujących dziewczyn które dzielą się swoimi doświadczeniami wystarczy uruchomić wyszukiwarkę

Nie szukaj wymówek, te dziewczyny pokazują, że da się- bierz z nich przykład.

Musisz znaleźć idealny język programowania, od którego zależy Twój sukces

Bardzo często osoby, które chcą rozpocząć naukę programowania zadają słynne pytanie.

Jaki język programowania wybrać ? lub Jakiego języka programowania najlepiej się uczyć ?

Tak naprawdę nie ma takiego języka i jest wielu programistów, którzy zaczynali w jakimś języku a teraz programują w całkiem innych i jest to powszechne.

Tak naprawdę wybór pierwszego języka o niczym nie decyduje, ponieważ to o naukę programowania chodzi a nie tylko o samą składnię danego języka.

Ucząc się programowania, uczysz się myśleć w charakterystyczny sposób.

Gdy rozumiesz, czym są zmienne, jak działają pętle, funkcje… to gdy w przyszłości będziesz chciał zmienić język to wiadomo że trochę czasu to zajmie ale koncepcję będziesz już znał, zostanie tylko nauka składni.

Porównując naukę jakiegoś języka programowania do nauki języka obcego. Słownictwo= składnia, to tylko część języka. Ucząc się go poznajesz gramatykę i różne zasady i tak samo jest w językach programowania.

Gdy zrozumiesz ogólne koncepcje to nauka kolejnego języka nie będzie tak trudna jak nauka pierwszego, bo znasz już ogólne zasady gramatyczne i zostaje do nauki tylko to co specyficzne w nowym języku no i cała składnia.

Moim zdaniem warto zacząć, ja wybrałem Pythona ale po chwili przerzuciłem się na Typową ścieżkę Frontendową czyli HTML, CSS i JS….. a w przyszłości chciałbym chcę poznać inne języki.

Jeśli uważasz, że nie chcesz po prostu zacząć tylko musisz wybrać ten jedyny to poniżej znajdziesz orientacyjne wskazówki:

Projekt Marcina Lasoty Jaki Język Programowania

Artykuł na stronie FreeCodeCamp o tytule „What Programming Language Should I Learn First in 2021? [Solved]” zawierający słynną mapkę języków programowania

Wystarczy, że raz się czegoś nauczysz i będziesz zarabiał te upragnione 15k

Branża IT jak wiele innych wymaga ciągłej nauki i poszerzania swoich umiejętności.

W tej branży postęp jest tak olbrzymi, że to co było aktualne kilka lat temu, obecnie jest już przestarzałą technologią od której się odchodzi.

Nie jest tak oczywiście w każdym przypadku ale przykładowo w świecie Frontendu czy też całego ekosystemu przeglądarek, Internetu ta dynamika jest zauważalna i jeśli chcesz być dobrym w tym co robisz, nastaw się na ciągłą naukę i zdobywanie nowej wiedzy.

Zastanów się do jakiego lekarza pójdziesz jeśli coś konkretnie Ci dolega ? Tego, który bierze udział w konferencjach, robi specjalizacje, zdobywa certyfikaty i jest poważanym specjalistą w branży czy do takiej osoby, która skończyła studia medyczne i finito ?

Jeśli wydaje Ci się, że opanowałeś jakiś język czy technologię to na pewno dochodząc do tego etapu zrozumiesz jak wiele wiedzy jest jeszcze do zdobycia.

Jeśli chcesz zgłębić trochę psychologii to poczytaj na temat efektu Kruggera-Dunninga. W skrócie te osoby, które wiedzą mało, wydaje się im że już wiedzą wszystko, natomiast eksperci mocno zaniżają swoje umiejętności bo mają świadomość ile jeszcze można się nauczyć.

Podsumowanie

Jak sam widzisz, wokół nauki programowanie jest wiele mitów, które mogłyby Cię powstrzymywać.

W tym wpisie chciałem się rozprawić w większości z tymi negatywnymi i zainspirować Cię do nauki.

Czasem po prostu trzeba zrobić tak jak mówi motto Nike „Just Do It” i tyle, nie rozkminiaj zbyt wiele bo to w żadnym stopniu nie przybliży Cię do zdobycia pierwszej pracy.

Już wiesz, że sukces w większości zależy od Ciebie więc nie pozostaje nic tylko życzyć Ci wytrwałości i konsekwencji w nauce programowania 😉

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści