Nauka programowania i motywacja

readTime

11 min

Nauka programowania i motywacja

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak samodzielnie nauczyć się programowania i utrzymać motywację do nauki?

Nauka programowania może wydawać się bardzo interesująca, ale trzeba o tym pamiętać, że jest to również wymagające wyzwanie.

Dlatego też warto poznać kilka skutecznych technik motywacyjnych, które pomogą Ci utrzymać determinację i regularność w nauce.

Wytrwałość w nauce programowania jest kluczowa, ponieważ wraz z czasem i ilością napisanego kodu potrafisz coraz więcej i przybliżasz się do tego żeby zostać programistą.

Mówiąc o samodzielnej nauce programowania, warto zastanowić się, co nas motywuje, a co nas demotywuje.  Nawyki, cele i metody planowania nauki to kluczowe punkty podczas samodzielnej nauki programowania.

Znalezienie swojego dlaczego, wyznaczenie jasnych celów i podejście do nauki krok po kroku to elementy, na których warto się skupić. Zrezygnowanie z rozpraszaczy, wykorzystanie metody małych kroków i regularność w nauce pozwolą osiągnąć zamierzone cele.

Dlatego właśnie ten wpis pomoże Ci dowiedzieć się, jak utrzymać motywację i skutecznie nauczyć się programowania, nawet pomimo braku czasu i motywacji. 

Samodzielna nauka programowania - jak się zmotywować?

W przypadku samodzielnej nauki programowania jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Zanim zaczniesz, zastanów się, dlaczego chcesz nauczyć się programowania - czy to dla pracy, hobby czy po prostu jako element zdobywania nowych umiejętności?

Określ swój cel i trzymaj się go, nawet gdy po drodze napotkasz trudności.

Ustal realistyczny plan nauki i trzymaj się go, pamiętając o tym, żeby co jakiś czas weryfikować postępy.  Samoocena i regularne śledzenie postępów mogą Cię dodatkowo zmotywować.

Nie rezygnuj z nauki, gdy tylko pojawią się trudności, ale szukaj sposobów, aby je pokonać. Tak naprawdę w pracy programisty na co dzień będziesz miał całą masę problemów do rozwiązania. Szukaj wsparcia wśród innych osób uczących się programowania, korzystaj z dostępnych materiałów, poradników i kursów online.

Pamiętaj, że samodzielna nauka programowania może być trudna zwłaszcza jeśli nie miałeś żadnej styczności z komputerami, ale wytrwałość i motywacja mogą zaprowadzić Cię tam, gdzie chcesz być. Wierz w siebie i ruszaj do przodu! 

Samodzielna nauka programowania – co nas demotywuje?

Nauka programowania nie jest łatwa, ale domyślam się, że o tym już się przekonałeś. Kiedy zaczynasz uczyć się czegoś nowego, na początku zawsze pojawią się trudności.

Musisz jednak pamiętać, że sukces jest możliwy tylko wtedy, gdy masz odpowiedni zapał i determinację. Czasami jednak demotywującym czynnikiem może być brak wsparcia ze strony innych, brak odpowiednich materiałów do nauki czy też brak motywacji.

Możesz również czuć się zniechęcony, gdy widzisz, jak inni robią postępy szybciej niż Ty, lub czujesz że branża IT jest na tyle szeroka, że nie wiesz od czego zacząć.

Musisz zrozumieć, że każdy ma swoje własne tempo nauki i nie ma co się porównywać do innych. Jeśli napotykasz trudności, ważne jest, abyś znalazł w sobie siłę, by nie rezygnować, tylko z uporem iść do przodu.

Pamiętaj, że wszyscy zaczynali od zera i żeby osiągnąć sukces, trzeba pokonywać przeszkody. Niech trudności będą dla ciebie dodatkową motywacją w formie kolejnego wyzwania, a nie powodem do zniechęcenia i porzucenia nauki programowania.

Jak w każdej dziedzinie jesteś w stanie osiągnąć wszystko, czego pragniesz, jeśli tylko nie zrezygnujesz w trakcie. 

Nauka programowania – jak uczyć się programowania, mimo braku czasu i motywacji

Jeśli brak czasu i motywacji sprawiają, że nauka programowania wydaje się niemożliwa, nie poddawaj się!

Istnieje wiele sposobów, aby zacząć uczyć się programowania, nawet jeśli masz bardzo ograniczony czas i trudności z motywacją.

Warto dołączyć do społeczności programistycznych, obserwować innych programistów i trochę "żyć programowaniem".

Szukaj osób o podobnych celach i zainteresowaniach, które mogą wspierać Cię na drodze do zdobycia nowych umiejętności. Istnieje wiele meetupów i społeczności programistycznych gdzie moim zdaniem warto dołączyć.

Ważne jest również znalezienie godziny lub dwóch dziennie, aby poświęcić ten czas na naukę programowania. Nawet krótka sesja codziennego kodowania może prowadzić do znaczącego postępu w dłuższej perspektywie.

Pamiętaj, że każdy ma trudności z motywacją i ograniczonym czasem, ale kluczem jest znalezienie technik i strategii, które będą działać w Twoim przypadku. W kolejnych paragrafach znajdziesz konkretne techniki, które pozwolą znaleźć i utrzymać motywację na dłuższy czas. 

Po pierwsze - Znajdź swoje dlaczego i zdefiniuj swoje cele

Jeśli chcesz zostać programistą, zastanów się, co Cię motywuje aby osiągnąć ten cel.

Czy chcesz tworzyć nowoczesne aplikacje, zmieniać świat za pomocą kodu czy też po prostu kochać to, co robisz każdego dnia? To Twoje "dlaczego" będzie Twoją motywacją i paliwem, które pozwoli Ci przetrwać trudne momenty i utrzymać determinację.

Po drugie - poświęć na naukę tyle czasu, ile tylko możesz. Nie obawiaj się problemów i trudności, które pojawią się po drodze, bo w końcu to one uczą nas najwięcej.

Im więcej wysiłku i czasu poświęcisz na doskonalenie swoich umiejętności programistycznych, tym bardziej będziesz gotowy na wyzwania, które przyniesie Ci rozwijająca się nieustannie branża IT. Pamiętaj, że żadna wiedza nie idzie na marne, a Twoje zaangażowanie na pewno się opłaci, tak jak wszędzie jest tutaj zasada odroczonej gratyfikacji.

Znalezienie swojego dlaczego i poświęcenie się nauce programowania to klucz do sukcesu w przypadku dążenia do zostania programistą. Bądź wytrwały i przekonany, że Twoje wysiłki zaprocentują w przyszłości! 

Ja też byłem na Twoim miejscu i gdyby nie cierpliwość i upór w dążeniu do celu, nie zrealizowałbym swoich marzeń i najprawdopodobniej robiłbym cos innego.   

Musisz coś poświęcić - Zrezygnuj ze swojego wolnego czasu

Musisz coś poświęcić, jeśli chcesz zrealizować swoje cele.  Zrezygnuj ze swojego wolnego czasu i poświęć go na naukę.

To może być trudne i wymagać poświęcenia, ale pamiętaj o swoich długoterminowych celach. Zamiast marnować czas na bezsensowne czynności, skup się na nauce i rozwijaniu swoich umiejętności.

Poświęcenie czasu na naukę może przynieść Ci wiele korzyści w przyszłości. Może otworzyć drzwi do lepszych możliwości zawodowych i zdobyciu pracy jako programista.

Pamiętaj, że każda minuta spędzona na nauce jest inwestycją w siebie. Nie obawiaj się zrezygnować z czasu na przykład na oglądanie seriali lub robienie innych mało produktywnych rzeczy. Czas i tak przeminie a to jak będziesz żył za jakiś czas i co będziesz robił w dużej mierze zależy od Twoich obecnych wyborów.

Właśnie teraz masz szansę na naukę i rozwój, nie marnuj jej. Poświęć trochę czasu i zobacz, jak wiele możesz osiągnąć. W przyszłości będziesz wdzięczny sobie za poświęcenie cennego czasu na naukę. Zapewniam cię, że warto. 

Zrób z nauki nawyk

Jeśli marzysz o zdobyciu nowych umiejętności i poszerzeniu swoich horyzontów, to teraz jest ten czas, aby zdecydować się na naukę programowania.

Zrób z nauki nawyk i zacznij działać już teraz! Programowanie to nie tylko kolejna umiejętność do dodania do swojego CV, ale także sposób myślenia, który pozwoli Ci rozwiązywać problemy w innowacyjny sposób.

Poprzez naukę programowania zyskasz nowe możliwości zawodowe i będziesz bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Nie czekaj na idealny moment, bo ten moment jest właśnie teraz!

Zawsze mierz wysoko i stawiaj sobie nowe wyzwania - Rozpocznij naukę programowania i zacznij zdobywać nowe umiejętności.

Pamiętaj, że każdy ekspert w danej dziedzinie kiedyś zaczynał od zera - więc nie bój się nowych wyzwań i nieustannie dąż do doskonałości.

Czekają na Ciebie nowe możliwości i szanse, a jedyną rzeczą, która stoi między Tobą a nimi, jest Twój własny wysiłek i determinacja. Wstań i zrób z nauki nawyk już dziś! 

Zrezygnuj z rozpraszaczy 

Wyobraź sobie, że chcesz stworzyć idealne warunki do intensywnej nauki.

Natomiast rozpraszacze takie jak telefon, seriale, social media czy rzeczy, które pochłaniają Twoją uwagę stanowią barierę na Twojej drodze do sukcesu. 

Dlatego dzisiaj chciałbym przekonać cię, abyś zrezygnował z rozpraszaczy i skoncentrował się na celu jaki zamierzasz osiągnąć. Kiedy  siadasz do nauki, odłóż na bok wszystkie sprzęty, rzeczy i urządzenia, które mogłyby odciągnąć Cię od skupienia.

Włącz ciche, relaksujące dźwięki, takie jak np. dźwięk lasu, muzyka do nauki, a jeśli nie lubisz takich odgłosów zaopatrz się w zatyczki do uszu, aby odciąć się od zewnętrznych bodźców.

Zapanuj nad pokusą sięgnięcia po telefon czy sprawdzenia mediów społecznościowych. Pamiętaj, że każda chwila skupienia i koncentracji przybliża Cię do realizacji Twojego celu. Z czasem zauważysz, jak zwiększa się twoja produktywność i skuteczność w nauce. Zatem bądź konsekwentny w swojej decyzji, ponieważ z czasem zobaczysz, jak pozytywnie wpłynie to na twoje umiejętności i kompetencje programistyczne. Pamiętaj, że sukces wymaga poświęcenia i wysiłku, ale efekty będą tego wszystkiego warte.

Wykorzystaj metodę małych kroków. Micro learning.

W nauce czegokolwiek zawsze stosuj metodę małych kroków. Micro learning to skuteczna strategia, która pozwala stopniowo stworzyć solidną wiedzę na dany temat.

Zamiast uczenia się 10 godzin jednego dnia lepiej będzie gdy regularnie i konsekwentnie poświęcisz czas na przyswajanie niewielkich porcji informacji i regularną praktykę.

Dzięki temu unikniesz przytłoczenia zbyt dużą ilością materiału, której i tak nie będziesz w stanie zapamiętać. Zamiast zniechęcać się z powodu olbrzymiej ilości materiału do przyswojenia, będziesz cieszyć się małymi i częstymi sukcesami na każdym etapie nauki.

Metoda małych kroków pozwoli ci utrzymać stałe postępy i zbudować solidne fundamenty wiedzy. Zamiast przeładowywać swój umysł informacjami, skupisz się na przyswajaniu konkretnej wiedzy krok po kroku, co przyczyni się do lepszego zapamiętania i zrozumienia materiału.

Zastosowanie micro learningu pomoże ci efektywnie i systematycznie rozwijać swoją wiedzę, bez poczucia przytłoczenia.

Zorganizuj sobie naukę programowania.

Organizacja nauki programowania może wydawać się na początku trudna , ale z odpowiednim podejściem każdy może osiągnąć sukces.

Aby zorganizować sobie naukę programowania, zacznij od ustalenia swoich celów. Określ, jaki języki programowania chcesz poznać i jakie umiejętności chcesz zdobyć. Czy Twoim celem będzie zostanie programistą, czy może interesuje Cię programowanie jako praca dodatkowa?

Następnie stwórz plan działania, który pomoże Ci trzymać się ustalonego planu działania i podążać we właściwym kierunku. Najlepiej gdyby plan nauki pomógł stworzyć Ci mentor lub bardziej doświadczony programista. Z drugiej strony możesz skorzystać z gotowych roadmap, w wybranej technologii lub języku programowania. 

Zadbaj o swoją przestrzeń, gdzie i kiery będziesz mógł się uczyć. Ja na przykład lubię się uczyć wcześnie rano, bo mam pewność, że wtedy mam ten czas dla siebie i nikt nie będzie mi przeszkadzał.

Nie zapominaj o regularnej praktyce i testowaniu swoich umiejętności. Czyli na początku trochę teorii ale później jak najwięcej praktyki bo tylko praktyczne umiejętności pozwolą Ci zostać programistą. 

Pamiętaj, że najważniejsze to nie zrażać się trudnościami, ale utrzymać motywację i wytrwałość w dążeniu do celu! 

Zachowaj ciekawość i ciesz się procesem

chodzi o to, żeby cieszyć się samym procesem nauki a nie tylko patrzeć na cel, który chcesz osiągnąć.

Nie nastawiaj się na szybkie wyniki, ważne jest, żeby cieszyć się każdym krokiem naprzód.

Zamiast skupiać się tylko na celu, skoncentruj się na tym, czego możesz nauczyć się po drodze i patrz na siebie jak wiele już umiesz.

Pamiętaj, że każdy dzień stwarza nowe możliwości do nauki i rozwijania się. 

Nieustanne poszukiwanie wiedzy sprawi, że Twoja wewnętrzna motywacja do nauki będzie się stale rozwijać. Pamiętaj, że proces nauki jest tak samo ważny, jak osiągnięcie celu, a może nawet ważniejszy.

To właśnie cała ta podróż poznawania nowych rzeczy przynosi największą radość i satysfakcję. Więc ciesz się każdym momentem nauki no bo w końcu uczysz się niesamowitych rzeczy ;)

Traktuj programowanie jako hobby

Jeśli podejmujesz decyzję o rozpoczęciu nauki programowania, zacznij od tego, że traktujesz to jako swoje hobby.

Zamiast postrzegać to jako obowiązek, spróbuj patrzeć na to z pasją i zapałem. Przestań myśleć o nauce programowania jak o szkole lub pracy, a raczej jak o tworzeniu czegoś zupełnie nowego i ekscytującego.

Kiedy stworzysz w sobie taką wewnętrzną mentalność, zauważysz, że nauka programowania przynosi znacznie więcej satysfakcji i przyjemności.

Dlatego zawsze siadaj do nauki z radością, ciekawością i otwartym umysłem. Przestań się bać błędów i niepowodzeń –  one na pewno wystąpią bo to część procesu nauki i doskonalenia swoich umiejętności. Każdy je miał po drodze ale tylko Ci, którzy je pokonali, mogli iść dalej i w końcu osiągnąć swój cel.

Bądź pełen zapału i gotowy na wyzwania, które przed Tobą stoją. Pamiętaj, że nic nie wydarzy się samo bez Twojego zaangażowania. Ale gdy potraktujesz programowanie jako swoje hobby, odkryjesz, że nauka staje się przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem.

Zmieniaj technologie

Gdy tracisz motywację do nauki programowania, ważne jest, abyś znalazł sposób, który pomoże Ci wrócić na właściwe tory.

Jednym z pomysłów może być zmiana technologii, której się uczysz. Zamiast usilnie trzymać się jednego, spróbuj eksperymentować z różnymi językami programowania lub frameworkami.

Może odkryjesz, że twoja pasja do kodowania odżyje, gdy zaczniesz się uczyć czegoś nowego i ekscytującego. Ja też tak miałem i gdy przez dłuższy czas uczyłem się jednej technologii to po mału zaczynało mi się nudzić.

Dlatego co jakiś czas przeskakiwałem na powiązane technologie dookoła danego języka. Tobie też polecam takie podejście i gdy czujesz, że zaczyna Ci się dany temat nudzić to poeksperymentuj z nowościami bo na pewno ten czas również nie pójdzie na marne. 

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzonka w nauce 💪💪💪

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści