Skąd wziął się Internet i strony www ?

Frontend

readTime

5 min

Skąd wziął się Internet i strony www ?

Początki internetu sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku a miejscem oczywiście były Stany Zjednoczone. W czasie gdy zimna wojna była w apogeum i istniały ogromne napięcia pomiędzy Ameryką Północną a Związkiem Radzieckim, Amerykanie zdali sobie sprawę, że potrzebują systemu łączności, na który nie wpłynie sowiecki atak nuklearny.

Oba supermocarstwa były w posiadaniu śmiercionośnej broni jądrowej, a ludzie żyli w strachu przed niespodziewanymi atakami dalekiego zasięgu.

W tamtych czasach komputery były dużymi, drogimi maszynami używanymi wyłącznie przez naukowców wojskowych i personel uniwersytecki. Komputery były ogromne i nie było ich wiele, a naukowcy potrzebowali dostępu do technologii ale musieli pokonywać duże odległości, aby móc z niej skorzystać.

Po prostu żeby móc wykorzystać informacje przechowywane na jednym komputerze, trzeba było albo udać się na miejsce, w którym znajdowały się komputery, albo mieć magnetyczne taśmy komputerowe wysłane zwyczajnym systemem pocztowym.

W 1958 roku prezydent Dwight D. Eisenhower utworzył Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA), skupiającą najwybitniejszych naukowców w kraju. Ich celem było pomóc amerykańskiej technologii wojskowej wyprzedzić swoich wrogów i zapobiec niespodzianką, takim jak wystrzelenie satelity Sputnik 1.

Wśród projektów ARPA znalazło się zadanie przetestowania możliwości stworzenia sieci komputerowej o znacznych zasięgach.

W 1962 r. informatyk z MIT J.C.R. Licklider wpada na pomysł globalnej sieci komputerowej. Później dzieli się swoim pomysłem z kolegami z Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA (ARPA).

Prace Leonarda Kleinrocka, Thomasa Merrilla i Lawrence’a G. Robertsa dotyczące teorii przełączania pakietów (zasada działania Packet Switching polega na przesyłaniu danych w sieciach cyfrowych, dzieląc je na bloki lub pakiety w celu wydajniejszego przesyłania przy użyciu różnych urządzeń sieciowych. Za każdym razem, gdy jedno urządzenie wysyła plik do innego, dzieli plik na pakiety, aby mogło określić najbardziej wydajną trasę do wysyłania danych przez sieć w tym czasie.) wyznaczają drogę do pierwszej na świecie rozległej sieci komputerowej.

W 1965 Lawrence Roberts, który był odpowiedzialny za rozwój sieci komputerowych w ARPA, współpracując z naukowcem Leonardem Kleinrockiem po raz pierwszy skomunikował dwa oddzielne komputery, które były w różnych miejscach.

Kiedy w 1969 r. opracowano pierwszą sieć z Packet Switching , Kleinrock z powodzeniem wykorzystał ją do wysyłania wiadomości do innego komputera i tym samym narodziła się sieć ARPA — lub ARPANET.

ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), sieć, która ostatecznie przekształciła się w coś, co obecnie znamy jako Internet. ARPANET odniósł wielki sukces, ale członkostwo ograniczało się do pewnych organizacji akademickich i badawczych, które miały kontrakty z Departamentem Obrony. Potrzeba była tak ogromna, że powstały inne sieci zapewniające wymianę informacji.

ARPANET szybko zdobywał popularność i do 1973 r. zrzeszał 30 instytucji akademickich, wojskowych i badawczych, łącząc takie miejsca, jak Hawaje, Norwegię i Wielką Brytanię.

Wraz z rozwojem ARPANET, konieczne było wprowadzenie zestawu zasad komunikacji i obsługi przesyłanych pakietów danych. W 1974 roku informatycy Bob Kahn i Vint Cerf wymyślili nową metodę zwaną protokołem kontroli transmisji, popularnie znaną jako TCP/IP-> TCP/IP to skrót od Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Termin ten jest używany do opisania zestawu protokołów, które regulują sposób przesyłania danych w sieci. IP oznacza protokół internetowy i w połączeniu z protokołem TCP pomaga ruchowi internetowemu znaleźć miejsce docelowe. Każdemu urządzeniu podłączonemu do Internetu nadawany jest unikalny numer IP. Znany jako adres IP, numer może służyć do znajdowania lokalizacji dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu na świecie.

1 stycznia 1983 r. jest uważany za oficjalne urodziny Internetu. ARPANET i Defense Data Network oficjalnie przeszły na standard TCP/IP 1 stycznia 1983 roku, stąd narodziny Internetu.

W 1981 roku powstaje DNS(Domain Name System) oznacza system nazw domen. To internetowy odpowiednik książki telefonicznej, który konwertuje trudne do zapamiętania adresy IP na proste nazwy. Na początku lat 80.rozwój technologii i pojawienie się komputerów stacjonarnych pozwoliły na szybki rozwój sieci lokalnych (LAN). Tym samym nastąpił duży wzrost liczby komputerów w sieci, co utrudniało śledzenie wszystkich dostępnych adresów IP.

Problem ten został rozwiązany przez wprowadzenie DNS w 1983 roku. DNS został wynaleziony przez Paula Mockapetrisa i Jona Postela z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Była to jedna z innowacji, które stworzyły możliwości rozwoju dla sieci WWW.

W 1985 roku zarejestrowano pierwszą domenę: symbolics.com, domena należąca do producenta komputerów.

W 1990 roku ARPANET zostaje wycofany z eksploatacji. Tim Berners-Lee i jego koledzy z CERN opracowują język znaczników HTML (skrót od Hypertext Markup Language) to język komputerowy, z którego składa się większość stron internetowych i aplikacji internetowych. Hipertekst to tekst używany do odwoływania się do innych fragmentów tekstu, natomiast język znaczników to seria oznaczeń informujących serwery WWW o stylu i strukturze dokumentu.

W podobnym czasie powstaje również URL czyli Uniform Resource Locator. Adres URL to nic innego jak adres danego unikalnego zasobu w sieci. Teoretycznie każdy prawidłowy adres URL wskazuje na unikalny zasób. Takimi zasobami mogą być strona HTML, dokument CSS, obraz itp.

Przełomowy rok dla Internetu nadchodzi w 1995 roku: Microsoft wprowadza na rynek Windows 95, rodzą się min. Amazon, Yahoo,Internet Explorer.

Do najważniejszych wydarzeń tamtych lat można uznać powstanie języka JavaScript. We wrześniu 1995 roku programista Netscape Communications Corporation Brendan Eich stworzył JavaScript. Opracowanie języka skryptowego, znanego wówczas jako Mocha, zajęło Eichowi zaledwie 10 dni.

Rok 2000 to wzrost a następnie pęknięcie bańki dotcomów. Do 2001 roku większość firm dotcom notowanych na giełdzie zniknęła. Początek 21 wieku to błyskawiczny wzrost korporacji Google a następnie dominacja na rynku wyszukiwarek. W tym czasie następuje gwałtowny wzrost i rozprzestrzenianie się Wi-Fi — bezprzewodowej komunikacji internetowej — a także mobilnych urządzeń internetowych.

To bardzo krótka i zwięzła historia powstania Internetu. Część pojęć i rozwiązań takich jak chociażby DNS, TCP/IP, URL i wiele innych jest cały czas używana we współczesnym Internecie. W kolejnych wpisach będę omawiał już bardziej szczegółowo różne kwestie związane z funkcjonowaniem Internetu i stron internetowych a ten wpis to taki wstęp, od którego możesz zacząć żeby zorientować się jak to się stało, że mamy dzisiaj Internet.

authorImg

Witek Pruchnicki

Z pasją dzielę się wiedzą o programowaniu i nie tylko na różne sposoby

Spis treści